Jak nauczyć się kontrolować swój hormon głodu, przestać się objadać i zacząć tracić na wadze

Jak kontrolować swój hormon głodu, przestać się objadać i zacząć chudnąć (fot. @sullivang_)Według amerykańskich naukowców ponad 60% dziewcząt ma nadwagę. Aby uzyskać kształt, wielu podejmuje drastyczne środki, aby głodzić się, powodując nieodwracalne szkody dla ich całego ciała.

Aby rozpocząć proces odchudzania, należy przywrócić metabolizm na właściwe tory, zadbać o nawodnienie organizmu, stosować zrównoważoną dietę, zadbać o odpowiednią ilość snu i zminimalizować stres. Hormony również odgrywają pewną rolę. Niewiele osób wie na przykład, że hormon głodu grelina ma duży wpływ na apetyt, a tym samym na zachowania żywieniowe.

Jak powstrzymać negatywny wpływ hormonów na Twój wygląd: Odpowiedzi od ekspertów Czytaj

Ghrelina jest mało znanym, ale bardzo ważnym hormonem metabolicznym, który jest produkowany w błonie śluzowej żołądka i trzustki i ma kluczowe znaczenie: pośredniczy zarówno w apetycie, jak i w odczuwaniu sytości. Mówiąc prościej, stymuluje głód i spowalnia metabolizm oraz spalanie tłuszczu. Dodatkowo, grelina staje się zbyt duża w organizmie, jeśli jesteśmy zestresowani, śpimy zbyt mało i rzadko jemy. Hormon ten dosłownie wypełnia nasze usta śliną, gdy tylko zobaczymy lub powąchamy coś pysznego. Nawiasem mówiąc, to jest to, co wyzwala zwiększone pragnienie fast foodów i słodyczy. Jednocześnie, jeśli grelina jest w normie, utrzymuje naturalną sytość, ma działanie uspokajające i poprawia nastrój.

Poziom greliny można kontrolować poprzez regularne badania krwi (co sześć miesięcy) i przestrzeganie pięciu prostych zasad. Wszystkie z nich są znane każdemu, ale warto je nie tylko znać, ale i przestrzegać, aby nie mieć problemów z wagą.

Zasada nr 1: Pomyśl o swojej diecie z wyprzedzeniem i jedz o tej samej porze

5 zasad, które pomogą Ci schudnąć (fot. @thenoisetier)Idealnie byłoby, gdyby śniadanie, obiad i kolacja były o tej samej porze dzień po dniu. Pomaga to utrzymać równowagę greliny i cukru we krwi, a także zmniejsza ryzyko obezwładniających zachcianek na śmieciowe jedzenie i ich konsekwencji w postaci załamania. Należy unikać przekąsek, ale jeśli jest więcej niż dwie godziny przed obiadem lub kolacją, można zjeść garść orzechów, jagód lub owoców bogatych w witaminę C (kwas askorbinowy działa jako naturalny środek hamujący apetyt). Ponadto, dieta podstawowa powinna być bogata w białko i błonnik.

Zasada nr 2: zapomnij o ekstremalnych dietach

5 zasad, które pomogą Ci schudnąć (fot. @thenoisetier)Rygorystyczne diety, które obiecują szybką utratę wagi, powinny należeć do przeszłości. Problem w tym, że w większości przypadków mają one działanie odwadniające. Pewnie, że można wpłynąć na wagę i waga szybko pójdzie w dół, ale to obciąża cały organizm i raczej nie wpłynie pozytywnie na sylwetkę.

Ponadto, nieodpowiednia dieta zaburza metabolizm, powoduje, że poziom cukru we krwi rośnie i spada jak roller-coaster, a także powoduje podwojenie produkcji greliny. Lepiej zdecydować się na zbilansowaną dietę lub przynajmniej na dietę niskowęglowodanową. Ta długoterminowa inwestycja szybko się zwróci i nie zaszkodzi Twojemu organizmowi.

Metabiotyki i inne pożyteczne bakterie dla urody i młodości Przeczytaj

Zasada numer 3: Wysypiaj się

5 zasad, które pomogą Ci schudnąć (foto: @thenoisetier)Jakkolwiek banalnie by to nie brzmiało, sen jest naprawdę ważny. Jeśli masz wystarczająco dużo snu i czujesz się zrelaksowany i wypoczęty po przebudzeniu, mniej greliny jest uwalniane. To z kolei pomaga Ci być bardziej zdyscyplinowanym oraz jeść i pić prawidłowo.

Zasada numer 4: Słuchaj swojego ciała

5 zasad, które pomogą Ci schudnąć (fot. @thenoisetier)Nie zapomnij słuchać i słyszeć siebie. Brytyjscy naukowcy odkryli, że ludzie, którzy zwracają uwagę na to, jak się czują i podejmują szybkie działania - na przykład robiąc sobie 30-minutową przerwę w środku dnia - czują się bardziej zadowoleni i zrównoważeni. A kiedy człowiek jest szczęśliwy, nie objada się, bo jego apetyt jest pod kontrolą.

Quiz redaktora: Najskuteczniejsze diety Przeczytaj

Zasada nr 5: więcej ćwiczeń

Pięć zasad, które pomogą Ci schudnąć (fot. @alo)Nie jest tajemnicą, że jeśli chcesz schudnąć, musisz więcej się ruszać. Nie tylko pomaga aktywniej spalać ogromne ilości kalorii, ale także dotlenia tkanki, pobudza krążenie krwi i podkręca metabolizm. Dodatkowo uczucie zmęczenia znika, a w jego miejsce pojawia się ogromna ilość energii. To wszystko chroni przed jedną z głównych przyczyn zwiększonego wydzielania greliny. Dlatego staraj się ćwiczyć przynajmniej dwa razy w tygodniu po 15 minut w ulubionym sporcie.

Przeczytaj też: 5 powszechnych błędów żywieniowych, które uniemożliwiają Ci schudnięcie

Autor