4 rodzaje kont oszczędnościowych, które warto rozważyć

Istnieje o wiele więcej niż tylko konta oszczędnościowe, które prawdopodobnie założyłeś, gdy byłeś dzieckiem (chociaż nie mówimy, że zawsze należy je pomijać). Sposób oszczędzania i rodzaje używanych kont zależą od tego, na co oszczędzasz - i jak często chcesz (lub musisz) korzystać z przepływów pieniężnych.

Podstawowe konto oszczędnościowe

Jest to rodzaj konta oszczędnościowego, które prawdopodobnie założyli ci rodzice w banku, gdy byłeś dzieckiem. Ich zaletą jest bezpieczeństwo i fakt, że można je łatwo zlikwidować. Ponadto, gdy masz konto w tradycyjnym banku, łatwiej jest wypłacać gotówkę lub dokonywać przelewów między kontami.

Plusy: Bezpieczeństwo; łatwe wypłaty; oszczędności są płynne

Wady: Często wymaga minimalnego salda; niskie oprocentowanie

Internetowe konto oszczędnościowe

Jeśli chcesz zrezygnować z posiadania banku stacjonarnego, internetowe konto oszczędnościowe ma zazwyczaj najwyższe oprocentowanie (tak, poważnie). Mogą to zaoferować, ponieważ nie muszą płacić czynszu za budynki i tym podobne. Jeśli jednak szukasz wygody, może to nie być opcja dla Ciebie. Przelewy na lokalne konto czekowe mogą trwać do trzech dni w niektórych z tych instytucji.Plusy: Wysokie oprocentowanie, niskie lub zerowe opłaty miesięczne; brak minimalnego salda.

Wady: Brak lokalizacji stacjonarnych; powolne przelewy

Certyfikaty depozytowe

Certyfikaty depozytowe lub płyty CD - a nie urządzenia, na których słucha się muzyki - są odmianą konta oszczędnościowego. Zasadniczo główna różnica polega na tym, że nie możesz dotykać pieniędzy na tym koncie przez określony czas, od miesiąca do pięciu lat. Jeśli to zrobisz, będziesz musiał zapłacić karę, więc powinno to dotyczyć tylko pieniędzy, których nie planujesz wypłacić. W nagłych wypadkach dobrze jest mieć fundusz awaryjny w postaci podstawowego konta oszczędnościowego, z którego można skorzystać w przypadku utraty pracy (lub czegoś podobnego). Zaletą jest jednak to, że tego typu konto oszczędnościowe zarabia znacznie wyższe odsetki niż w przypadku podstawowego konta oszczędnościowego.

Plusy: Wyższe oprocentowanie

Wady: Brak płynności; konieczność uiszczenia opłat w przypadku wcześniejszej wypłaty.

Konto rynku pieniężnego

Konto rynku pieniężnego, znane również jako MMA, to inny rodzaj konta oszczędnościowego za pośrednictwem banku. Ten typ często wymaga minimalnego salda (zwykle około 1000 USD lub więcej). Dobrą wiadomością jest to, że jest to coś w rodzaju hybrydy między kontem oszczędnościowym a czekowym - z większością możesz wypisywać czeki, wypłacać gotówkę i korzystać z karty debetowej, aby uzyskać dostęp do swoich pieniędzy: Wyższe oprocentowanie; karta debetowa, czeki i wypłaty gotówki

Wady: Często wymagane minimalne saldo

Wskazówka dotycząca oszczędzania

Jeśli masz trudności z comiesięcznym odkładaniem oszczędności, ustawienie automatycznego planu oszczędzania za pośrednictwem banku może być świetnym pomysłem. Możesz przydzielić część swojego konta czekowego, aby co miesiąc automatycznie trafiała na oddzielne konto oszczędnościowe. Znasz powiedzenie "Najpierw zapłać sobie"? Cóż, to jest dokładnie to, co możesz zrobić. Chociaż oprocentowanie może nie być tak wysokie, jak w przypadku innych opcji, zawsze możesz przenieść je na inne rodzaje kont oszczędnościowych po fakcie.

Autor