Wypadanie włosów a utrata włosów - jaka jest różnica?

Widok wypadających włosów może być bardzo niepokojący, zwłaszcza jeśli nie wiesz, gdzie przebiega granica między tym, co normalne, a tym, co niezdrowe. Jako osoba o długich i gęstych włosach, uważam je za jedną z moich lepszych cech i są one przedmiotem wielu komplementów, które otrzymuję. Z tego powodu, zawsze zwracam uwagę na stan moich włosów i na to, jak mogę go poprawić.

Ważnym elementem zdrowia włosów jest ich wypadanie, ale jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z wypadaniem czy z łysieniem?

Wypadanie włosów jest częścią cyklu włosowego, co czyni je normalną funkcją organizmu, natomiast wypadanie włosów jest najczęściej spowodowane czynnikami zewnętrznymi, które uniemożliwiają wzrost włosów.

Znajomość różnicy między wypadaniem włosów a łysieniem to prosty sposób na określenie stanu swojego zdrowia. Stres, nierównowaga hormonalna, choroby autoimmunologiczne, dieta, wiek i zdrowie skóry głowy - istnieje wiele czynników, które wpływają na wypadanie włosów. Jednak, w przeciwieństwie do wypadania włosów, wypadanie włosów nie jest normalne i może wymagać pomocy medycznej, dlatego tak ważna jest umiejętność rozpoznania tego zjawiska.

Różnica między wypadaniem włosów a łysieniem

Wypadanie włosów jest naturalną częścią cyklu włosowego. Każdy człowiek ma na głowie około 100 000 mieszków włosowych i przeciętnie traci od 50 do 100 pasm włosów dziennie. Jednak utrata większej ilości może wskazywać na nadmierne wypadanie włosów lub łysienie.

Wypadanie włosów w większości przypadków nie jest zjawiskiem naturalnym i zdrowym. Poza wiekiem, większość przyczyn wypadania włosów wskazuje na problemy zdrowotne na wiele różnych sposobów. Dlatego ważne jest, aby znać różnicę między wypadaniem włosów a łysieniem i wiedzieć, co je powoduje.

Czym jest wypadanie włosów?

Sposób, w jaki nasze włosy rosną i wypadają wydaje się prosty, ale w rzeczywistości istnieją cztery odrębne fazy cyklu wzrostu włosa. Zrozumienie, jak rosną włosy, może pomóc w zapobieganiu lub leczeniu przedwczesnego wypadania włosów.

Pierwsze trzy fazy cyklu - anagen, katagen i telogen - obejmują wzrost i dojrzewanie włosów. W ostatniej fazie, egzogenie, "stare" włosy wypadają, podczas gdy nowy włos przygotowuje się do zajęcia ich miejsca. Każda faza ma swoją własną linię czasową, na którą może mieć wpływ wiek, odżywianie i ogólny stan zdrowia.

Istnieje wiele powodów, dla których możesz doświadczać wypadania włosów:

 • Telogen Effluvium: Jest to termin określający wypadanie włosów związane ze stresem. Zbyt duży stres może powodować zwiększenie ilości wypadających włosów. W niektórych przypadkach, wypadanie może nastąpić kilka miesięcy po stresującym wydarzeniu.
 • Ostre choroby: Niektóre choroby, takie jak grypa, gorączka, infekcje lub po prostu powrót do zdrowia po operacji mogą powodować wypadanie włosów.
 • Poród: Podczas ciąży, zwiększona liczba włosów może przejść w fazę spoczynku, co oznacza, że po jej zakończeniu zaczną one wypadać.
 • Hormony: Brak równowagi hormonalnej lub zmiany hormonalne (np. w okresie menopauzy), mogą sprawić, że włosy staną się bardziej suche i cieńsze, przez co zaczną wypadać.

Co to jest wypadanie włosów?

W przeciwieństwie do łysienia, wypadanie włosów jest spowodowane głównie czynnikami zewnętrznymi. Termin medyczny określający wypadanie włosów to anagen effluvium; nagła utrata włosów, które są w fazie wzrostu (anagen) z powodu zdarzenia, które zaburza aktywność mieszka włosowego.

Istnieje wiele powodów, dla których możesz doświadczać wypadania włosów:

 • Dziedziczne wypadanie włosów: Znane również jako "łysienie androgenowe", "łysienie typu męskiego" lub "łysienie typu żeńskiego", jest to najczęstsza przyczyna utraty włosów.
 • Alopecia Areata: Jest to choroba autoimmunologiczna, w której organizm atakuje mieszki włosowe, powodując szybką utratę włosów w łatach. W niektórych przypadkach, łysienie plackowate ustępuje samoistnie, a włosy mogą odrastać po ustąpieniu choroby autoimmunologicznej. Dlatego też, jeżeli masz problem z szybkim wypadaniem włosów, warto porozmawiać z lekarzem, aby ustalić przyczynę i możliwe sposoby leczenia.
 • Stylizacja włosów: Fryzury, które mocno ciągną włosy lub misternie zaplatają warkocze, mogą zbytnio obciążać poszczególne kosmyki, powodując ich wypadanie. Ponadto, nadmierne wystawianie włosów na działanie ciepła, np. prostownicy lub lokówki, może spowodować ich odwodnienie. Ciepło może również zmienić wewnętrzną strukturę białka, powodując złamania i w efekcie wypadanie włosów.
 • Utratawagi:Nagła i znaczna utrata wagi często powoduje wypadanie włosów. Jednak, gdy waga się wyrówna, problem powinien sam się rozwiązać bez żadnego leczenia.
 • Stan chorobowy: Istnieje około 30 różnych chorób, które mogą powodować wypadanie włosów. Na szczęście, leczenie choroby podstawowej zazwyczaj zatrzymuje i odwraca wypadanie włosów.
 • Leki lub leczenie: Wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków i zabiegów medycznych i często jest jako takie wymieniane. Nadmierne wypadanie włosów spowodowane tymi czynnikami może być trwałe lub tymczasowe, w zależności od leczenia.
 • Dieta: Poza stresem, telogen effluvium może być spowodowany drastycznym ograniczeniem ilości spożywanych kalorii. Taka zmiana w diecie może oznaczać, że nie spożywamy wystarczającej ilości składników odżywczych, takich jak białko, kwasy tłuszczowe i cynk. Wypadanie włosów spowodowane tego rodzaju niedożywieniem jest częstym zjawiskiem u osób cierpiących na anoreksję nervosę i inne zaburzenia odżywiania.
 • Witamina A: Witamina A może pomóc we wzroście włosów, ale zbyt duża jej ilość może spowodować ich wypadanie.
 • Zdrowie skóry głowy: Zapalenie, podrażnienie, nadmierna suchość lub łuszczenie się skóry głowy to oznaki słabego zdrowia skóry głowy, które mogą powodować wypadanie włosów. Podrażnienie skóry głowy może powstać w wyniku infekcji, łupieżu, nie mycia skóry głowy lub reakcji alergicznej. W końcu, to wszystko może spowodować wypadanie włosów.

Jak rozpoznać, czy włosy wypadają czy nie?

Często trudno jest odróżnić wypadanie włosów od łysienia, ale są pewne sposoby, aby to sprawdzić. Nie musisz udawać się do dermatologa lub lekarza, ale możesz spróbować rozróżnić je na podstawie ilości traconych włosów. Jeśli uważasz, że tracisz ponad zwykłe 100 pasm dziennie i zauważasz przerzedzanie się włosów, cofanie się linii włosów lub tworzenie się łysego miejsca, istnieje szansa, że doświadczasz wypadania włosów.

Ustalenie przyczyny i stopnia wypadania włosów zaczyna się od tego, jak to się zaczęło. W większości przypadków, długotrwałe wypadanie włosów ma tendencję do stopniowego pojawiania się. Jeśli więc zaczęłaś tracić włosy nagle, bardziej prawdopodobne jest, że doświadczasz nadmiernego wypadania.

Niewiedza, czy tracone włosy to normalna ilość, ani dlaczego je tracisz, może być niepokojąca. Istnieją jednak sytuacje, w których możesz doświadczać nadmiernego wypadania włosów, bez długotrwałej utraty włosów. Aby ustalić przyczynę, zapoznaj się z powyższymi listami i skonsultuj się z lekarzem.

Jak zachować zdrowe włosy?

Zdrowie włosów w dużej mierze zależy od genetyki i poziomu hormonów, na które w większości przypadków nie mamy wpływu. Niemniej jednak, poznanie cyklu włosowego pomoże Ci wprowadzić niezbędne zmiany do Twojego stylu życia, aby zapewnić włosom odpowiednią pielęgnację.

Odżywianie

Ponieważ włosy w dużej mierze składają się z białka, powinnaś dbać o ich spożycie poprzez zdrowe proteiny. W tym chude mięso, ryby, fasola, rośliny strączkowe, itp. Ponadto, witaminy D, C, B12, kwas foliowy, cynk i żelazo są powiązane z promowaniem zdrowego wzrostu włosów.

Zmniejszony stres

Trzy różne stany przedwczesnego wypadania włosów zostały bezpośrednio powiązane z wysokim poziomem stresu. Należą do nich telogen effluvium, trichotillomania i łysienie plackowate. Nauka pozbywania się stresu poprzez takie metody jak doradztwo, medytacja i unikanie codziennych stresorów przynosi wiele pozytywnych korzyści zdrowotnych - w tym zdrowe włosy.

Właściwa pielęgnacja włosów

Używanie odpowiednich produktów do swojego rodzaju włosów jest pierwszym krokiem do promowania zdrowego wzrostu. Ponadto, delikatne traktowanie włosów - zwłaszcza, gdy są mokre i bardziej podatne na uszkodzenia - sprawi, że zauważalna będzie różnica w ich zdrowiu.

Wnioski

Różnica między wypadaniem włosów a łysieniem jest w dużej mierze związana z Twoim zdrowiem i innymi możliwymi dolegliwościami, z którymi możesz się borykać. Ogólnie rzecz biorąc, normalnym zjawiskiem jest utrata 50-100 pasm włosów dziennie, ale każda większa ilość sugeruje inne problemy zdrowotne.

Szanse są takie, że większość ludzi może przynajmniej doświadczyć nadmiernego wypadania włosów przez krótki okres w ciągu swojego życia, ale utrata włosów często może być odwrócona. Podejmując kroki w kierunku poprawy diety, pielęgnacji włosów oraz ogólnej dbałości o zdrowie psychiczne i fizyczne, możesz spróbować zapobiec przedwczesnej utracie włosów.

Referencje:

Healthline: Jakie są cztery etapy wzrostu włosów?

SHAZ & KIKS: Jak odróżnić wypadanie włosów od łysienia?

Chester County Hospital: Dlaczego wypadają mi włosy?

Zdrowie Strut: Normalne wypadanie włosów czy utrata włosów? 6 wskazówek, jak to odróżnić

WebMD: 3 sposoby, w jakie żywność może przyczyniać się do wypadania włosów

Autor