Jak uzyskać zakaz zbliżania się do swojego byłego?

Większość rodzin w pewnym momencie doświadcza konfliktu, ale kiedy przemoc lub groźba przemocy jest stosowana wobec Ciebie lub Twoich dzieci, nadszedł czas, aby uzyskać zakaz zbliżania się. Niezależnie od sytuacji, przemoc nigdy nie powinna być używana jako dźwignia do kontrolowania okoliczności lub innej osoby. Kiedy tak się stanie, zakaz zbliżania się może służyć jako dodatkowa warstwa ochrony i powstrzymać sprawcę od próby kontaktu z ofiarą. Zdecydowanie możliwe jest uzyskanie zakazu zbliżania się do byłego, więc nie czekaj, aż będzie za późno.

Co to jest zakaz zbliżania się? Zakaz zbliżania się jest tymczasowym nakazem sądowym, który zakazuje komuś wykonywania określonych czynności, takich jak zbliżanie się lub kontaktowanie z określoną osobą.

Kiedy należy uzyskać zakaz zbliżania się

Powinnaś uzyskać zakaz zbliżania się, jeśli twój były skrzywdził fizycznie ciebie lub twoje dzieci, lub groził któremuś z was krzywdą. Obejmuje to groźby słowne, jak również groźby wyrażone za pośrednictwem poczty elektronicznej, tekstu i mediów społecznościowych.

Jak uzyskać zakaz zbliżania się

Istnieje kilka sposobów uzyskania zakazu zbliżania się. Możesz skontaktować się z miejscową policją, odwiedzić sąd okręgowy (który znajdziesz dzwoniąc pod numer 2-1-1), udać się do miejscowego schroniska dla kobiet lub skontaktować się z prawnikiem. Jeśli jesteś w bezpośrednim niebezpieczeństwie, zadzwoń pod numer 9-1-1. Jeśli niebezpieczeństwo nie jest bliskie, udaj się do sądu osobiście lub zadzwoń na numer alarmowy lokalnego posterunku policji.

Niezależnie od tego, czy udasz się do sądu, czy na posterunek policji, zostaniesz poproszony o wypełnienie formularza z uzasadnieniem wniosku o zakaz zbliżania się. Urzędnicy umówią Cię wtedy na rozmowę z sędzią na temat Twojej sytuacji. Jeśli składasz wniosek po godzinach, możesz zostać poproszony o rozmowę z sędzią przez telefon.

Zakładając, że sędzia przychyli się do Pani wniosku, tymczasowy zakaz zbliżania się wejdzie w życie natychmiast i zostanie wyznaczona data rozprawy. Sąd powiadomi Twojego byłego o tymczasowym zakazie zbliżania się i terminie rozprawy, która zazwyczaj odbędzie się w ciągu dwóch tygodni.

Jak dokładnie opuścić toksyczny związek - wyjaśnia psycholog

Porady dotyczące stawienia się przed sędzią

Sędzia będzie chciał usłyszeć bezpośrednio od ciebie o twoim wniosku o zakazie zbliżania się. Upewnij się, że:

    Mów prawdę.Przynieś ze sobą wszelką dokumentację, jaką posiadasz, np. zapisy e-maili lub sms-ów.Mów wyraźnie i trzymaj się faktów, które odnoszą się do Twojej prośby.Podziel się czymkolwiek z Waszej wspólnej historii, co może być istotne dla decyzji sędziego, np. przeszłymi aktami przemocy wobec Ciebie lub dzieci.

Należy również zwrócić uwagę sędziego na wcześniejsze zakazy zbliżania się. Nie zakładaj, że on automatycznie o nich wie.

Co należy zrobić po wydaniu tymczasowego zakazu zbliżania się

Upewnij się, że stawisz się w sądzie. Podczas rozprawy sędzia zdecyduje, jak długo będzie obowiązywał stały zakaz zbliżania się i czy wpłynie on na istniejące ustalenia dotyczące opieki nad dzieckiem. Sędzia może również zażądać, aby Twój były uczestniczył w zajęciach z wychowania lub zarządzania gniewem.

Wpływ zakazu zbliżania się na opiekę nad dzieckiem

Przemoc domowa w sprawach o opiekę nad dzieckiem, czy to wobec ciebie czy twoich dzieci, jest traktowana bardzo poważnie przez sądy. Najprawdopodobniej nakaz opieki nad dzieckiem zostanie tymczasowo dostosowany i ponownie oceniony w późniejszym terminie, gdy tylko wszelkie warunki ustanowione przez sąd zostaną pomyślnie spełnione, a zakaz zbliżania się zostanie usunięty.

Zachowanie bezpieczeństwa podczas obowiązywania zakazu zbliżania się

Gdy otrzymasz zakaz zbliżania się, nie ma gwarancji, że twój były nie będzie próbował nawiązać z tobą kontaktu. Najlepiej jak potrafisz, postaraj się przewidzieć, jak on lub ona zareagują, gdy otrzymają wiadomość, że sędzia wydał tymczasowy zakaz zbliżania się. Jeśli obawiasz się o swoje bezpieczeństwo, umów się na tymczasowy pobyt u przyjaciela lub krewnego. Jeśli Twój były będzie próbował nawiązać kontakt, natychmiast zadzwoń na policję.

Oto, czego należy się spodziewać po rozwścieczonym byłym podczas rozwodu

Co zrobić, gdy zostanie złożony przeciwko tobie zakaz zbliżania się?

Jeśli otrzymałeś zakaz zbliżania się, wiedz, że twoje zachowanie jest ściśle kontrolowane. W żadnym wypadku nie próbuj nawiązać kontaktu z byłym. Trzymaj się wszystkich zasad określonych w zakazie zbliżania się, tak aby sąd nie mógł stwierdzić, że naruszasz nakaz, kiedy pojawisz się w sądzie. Upewnij się, że stawisz się również w dniu rozprawy i mów prawdę odpowiadając na pytania sędziego.

Wiedz też, że chociaż może to być dla Ciebie trudny moment, to wyjdziesz z tego doświadczenia. Wszelkie zmiany w ustaleniach dotyczących opieki nad dzieckiem, które wynikają z zakazu zbliżania się, są najprawdopodobniej tymczasowe. Rób wszystko, o co poprosi cię sąd - w tym uczęszczaj na zajęcia z wychowania dzieci lub radzenia sobie z gniewem - aby twoja sprawa mogła zostać ponownie oceniona, gdy spełnisz warunki postawione przez sąd.

6 najczęściej zadawanych pytań dotyczących rozwodu

Autor