Wszy we włosach a łupież - jaka jest różnica?

Jeśli tak jak ja, poczułeś swędzenie czegoś nie całkiem w porządku na swojej skórze głowy, są szanse, że zastanawiałeś się, czy masz wszy lub łupież. Podczas gdy oba mogą być dość niewygodne i kłopotliwe, dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby leczenia obu, jeśli wiesz, który z nich masz.

Sam przeżyłem niepewność, zrobiłem trochę kopania i dzielę się tym, co znalazłem, aby pomóc odpowiedzieć na pytanie raz na zawsze: Jak można odróżnić wszy we włosach od łupieżu?

Podczas gdy wszy i łupież mogą czasami wyglądać podobnie, to w rzeczywistości są to różne schorzenia. Wszy to infestacja pasożytów, które żywią się krwią i powodują swędzenie. Łupież jest chorobą skóry, która powoduje, że wierzchnia warstwa skóry głowy zrzuca się zbyt szybko, co czasami powoduje swędzenie.

Zarówno wszy, jak i łupież wyglądają jak białe plamki na skórze głowy, w zależności od rozwoju wszy. Oba są swędzące, i oba wydają się pojawiać znikąd, i choć nikt nie lubi swędzącej głowy, istnieją sposoby, aby odróżnić te dwa, co pomoże Ci uzyskać leczenie, którego potrzebujesz.

Przyjrzyjmy się zarówno wszy i łupież w bardziej szczegółowy sposób, aby można było odróżnić, a także zbadać opcje leczenia i zapobiegania dostępne dla Ciebie.

(Proszę porozmawiać z lekarzem specjalistą przed użyciem leczenia dla każdego stanu, skóry lub innych).

O co chodzi z łupieżem?

Łupież jest przewlekłą chorobą skóry, która powoduje, że wierzchnia warstwa skóry głowy zrzuca się zbyt szybko. Powoduje to, że skóra głowy staje się sucha i swędząca, a drobne płatki skóry są luźne i czasami odpadają.

Najczęstszą oznaką łupieżu jest śnieżny wygląd na ramionach i ubraniach. Wyjątkowo swędzący łupież jest często powodowany przez drożdże.

Do najczęstszych objawów łupieżu należą:

 • Łuszcząca się skóra
 • Skóra, która jest albo zbyt tłusta albo zbyt sucha
 • Swędząca skóra głowy
 • Śnieżnobiałe lub żółte płatki na ubraniach
 • Czerwone plamy na skórze głowy
 • Objawy, które nasilają się podczas suchej lub zimnej pogody
 • Niewielka ilość tymczasowo wypadających włosów

Wszawica?

Wszy żyją na skórze głowy i żywią się ludzką krwią. (Czy tylko ja wyobrażam sobie urocze małe wampiry w moich włosach?) W przeciwieństwie do tych dobrze wyglądających stworzeń z fantazji, wszy powodują jednak nieprzyjemne swędzenie i są bardzo zaraźliwe. Na szczęście nie rozprzestrzeniają chorób, ale trzeba się nimi zająć, gdy są już na głowie.

Dzieci są najbardziej prawdopodobne, aby dostać i rozprzestrzeniać wszy z powodu ich potrzeby fizycznego dotyku, bliskiego kontaktu i dzielenia się przedmiotami, takimi jak szczotki do włosów. Oznacza to, że rodziny z dziećmi są bardziej prawdopodobne, aby być dotknięte niż te bez dzieci.

Do najczęstszych objawów wszawicy należą:

 • Małe czarne plamki na skórze głowy lub we włosach
 • Bardzo swędząca skóra głowy
 • Jaja we włosach w kształcie łezki (to właśnie często mylone jest z łupieżem)
 • Opuchnięte węzły chłonne
 • Czerwone plamy na skórze głowy spowodowane ciągłym drapaniem się

5 najłatwiejszych sposobów na odróżnienie wszy od łupieżu

 1. Kolor: jaja wszy są białawe, a same wszy wyglądają jak czarne lub brązowe plamki lub małe robaczki. Płatki łupieżu są białe lub żółte.
 2. Gdzie się znajduje: Wszy przyklejają się do włosów, podczas gdy łupież odpada. Jaja wszy również znajdują się na włosach, a nie na skórze głowy.
 3. Swędzenie: Zarówno wszy, jak i łupież swędzą. Osoby z wszawicą mogą odczuwać robaki pełzające po skórze głowy, natomiast osoby cierpiące na łupież mogą odczuwać nasilenie objawów, gdy skóra głowy jest sucha.
 4. Poziom zarażenia: Łupież nie jest zaraźliwy, podczas gdy wszy są bardzo zaraźliwe.
 5. Powikłania w węzłach chłonnych: Łupież nie powoduje komplikacji z węzłami chłonnymi, podczas gdy infestacja wszy może. Jest to spowodowane nadmiernym drapaniem, które powoduje przerwanie ciągłości skóry i prowadzi do infekcji bakteryjnej.

Mniej typowe objawy i powikłania łupieżu

Dla większości ludzi, łupież jest zazwyczaj niewielką niedogodnością lub uciążliwym podrażnieniem. Jednak w przypadku kilku pacjentów, stan skóry głowy może prowadzić do dalszych problemów skórnych w innych częściach ciała.

Może pojawić się łuszcząca się skóra w takich miejscach jak twarz, szyja, uszy, kark, a także skóra głowy. Plamy te będą suche, czerwone, swędzące lub bolesne. Jednak oba te schorzenia mogą powodować zakłopotanie i należy je jak najszybciej usunąć.

Najlepsze metody leczenia łupieżu

Leczenie łupieżu może być tak proste, jak stosowanie szamponu przeciwłupieżowego raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli zauważysz, że Twoja skóra głowy jest bardziej sucha niż zwykle, trzymaj się stosowania szamponu tylko raz w tygodniu.

Jeśli łupież nie ustępuje po zastosowaniu szamponu przeciwłupieżowego, być może nadszedł czas, aby porozmawiać z dermatologiem. Utrzymujący się łupież może być spowodowany przez infekcję drożdżową na skórze głowy, egzemę, a nawet chorobę autoimmunologiczną, więc najlepiej skonsultować się z profesjonalistą.

Najlepsze sposoby leczenia wszawicy

 • Większość infestacji wszy mogą być traktowane za pomocą leczenia lub dwa over-the-counter szampon owadobójczy. Podczas leczenia wszy, trzeba wyczesać gnidy z włosów, zbyt, i upewnij się, aby ściśle przestrzegać wskazówek na opakowaniu szamponu.
 • Jeśli okaże się, że przyjazne krwiopijcy po prostu nie chcą odejść, skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania alternatywnej recepty.
 • Trzymaj siebie i wszystkich innych, których mogłeś zarazić, w izolacji do czasu uporania się z infestacją.

Najlepsze praktyki w leczeniu wszy w domu:

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaleca te 4 sposoby, aby utrzymać wszy z domu:

 1. Pranie wszystkich ubrań, pościeli i innej bielizny w temperaturze 130°F lub wyższej.
 2. Odkurz wszystkie dywany i maty w domu
 3. Namocz szczotki i grzebienie w wodzie o temperaturze 130°F przez co najmniej 10 minut.
 4. Staraj się unikać używania trucizn i środków owadobójczych w domu.

Zapobieganie łupieżowi jest bardzo proste

Chociaż większość z nas cierpi z powodu łupieżu co najmniej raz w życiu, można mu zapobiec poprzez regularne mycie włosów. Jeśli masz tendencję do stosunkowo częstego pojawiania się łupieżu, postaraj się zrozumieć czynniki, które go wywołują i unikać ich.

Czynniki wyzwalające mogą obejmować takie rzeczy jak zimne lub suche powietrze, dieta lub alergie/substancje uczulające.

Zapobieganie wszawicy jest tak proste jak raz, dwa, trzy

Aby zapobiec infestacji wszy, pamiętaj o tych trzech zasadach:

 1. Unikaj dzielenia się szczotkami i grzebieniami, poduszkami i kocami
 2. Ogranicz bliski kontakt z dziećmi lub innymi osobami z grupy wysokiego ryzyka
 3. Natychmiast leczyć członków rodziny z wszami

Tak więc, podsumowując

Łupież jest biały lub żółty i łatwo spada z włosów. Jest swędzący, ale zazwyczaj nie bardzo, i może być ogólnie leczony szamponem przeciwłupieżowym.

Jaja wszy mają biały kolor, ale po wykluciu są brązowe lub czarne. Przyklejają się do włosów i muszą być wyczesywane. Posiadanie wszy jest niezwykle swędzące, a czasami można poczuć robaki pełzające po skórze głowy. Zazwyczaj można to leczyć szamponem bez recepty i dokładnym traktowaniem domu.

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli zaczniesz doświadczać jakichkolwiek dodatkowych objawów lub twój stan, czy to wszy lub łupież, utrzymuje się, należy zarezerwować wizytę u lekarza.

Komplikacje, takie jak dodatkowe choroby skóry lub infekcje węzłów chłonnych wymagają wkładu profesjonalisty.

Jeśli masz podejrzanie swędzącą głowę, przyjrzyj się jej bliżej. Być może to małe wampiry urządzają sobie imprezę na Twojej skórze głowy, a może to po prostu sucha skóra, która potrzebuje odrobiny pielęgnacji.

Referencje:

Medical News Today: Jak odróżnić wszy od łupieżu?

Autor