Jakie są 3 style przywiązania w relacjach?

Często mówimy o "bagażu" w związku jako o nierozwiązanych problemach z przeszłości, ale okazuje się, że psychologowie mają jasny sposób rozumienia tego szerokiego terminu. Jak donosi Business Insider, style przywiązania mogą nam pomóc w kategoryzacji i zarządzaniu sposobem, w jaki ufamy i współdziałamy z innymi.

Zgodnie z teorią, istnieją trzy rodzaje stylów przywiązania: bezpieczny, lękowy i unikający. Zrozumienie, do której kategorii należysz ty i twój partner, może pomóc wyjaśnić, w jaki sposób przeszłość wpływa na nasze zachowanie. "Nie wiemy, jakie założenia nami rządzą, dopóki się nie zatrzymamy i nie zastanowimy" - powiedziała Business Insiderowi psycholog Perpetua Neo - "W terapii nazywamy te historie 'głównymi przekonaniami'. Może to być wychowanie, może to być trudne doświadczenie lub przywiązanie, które może prowadzić do opowieści o nas, takich jak 'nie jestem wystarczająco dobry', 'nie jestem godny' lub 'jestem nie do kochania'".

Oto, co warto wiedzieć o każdym stylu przywiązania i co on oznacza dla Ciebie.

Pewne przywiązanie

Szacuje się, że około połowa populacji zalicza się do tej kategorii, co oznacza, że dobrze radzi sobie z intymnością. Jak podaje Business Insider, osoby o bezpiecznym przywiązaniu zazwyczaj miały zdrowe relacje z rodzicami.

Co to oznacza dla Ciebie: Bezpieczni ludzie są zazwyczaj lepiej przystosowani i akceptują niedociągnięcia partnera. W chwilach konfliktów są wyrozumiałe i mają wysokie poczucie własnej wartości.

Amir Levine "Attached" $13 Sklep

Lękliwe przywiązanie

Osoby lękliwie przywiązane oczekują, że ich związek będzie ich dopełnieniem i dlatego często doświadczają problemów z partnerem. "Kiedy czują się niepewni uczuć partnera i nie czują się bezpiecznie w swoim związku, często stają się natarczywi, wymagający lub zaborczy w stosunku do partnera" - wyjaśnia psycholog kliniczny Lisa Firestone w artykule opublikowanym w serwisie Psychology Today.

Co to oznacza dla Ciebie: Osoby należące do tej kategorii szukają afirmacji u innych i cierpią z powodu lęku przed związkiem. Jeśli masz skłonność do zazdrości i nieufności w związkach, postaraj się zasięgnąć porady, by uniknąć samospełniającej się przepowiedni. Psychologowie uważają, że osoby lękliwie przywiązane mają tendencję do poszukiwania trzeciego stylu przywiązania: Unikający.

Milan i Kay Yerkovich "Jak kochamy, wydanie rozszerzone" $14 Sklep

Unikające przywiązanie

Jak sama nazwa wskazuje, osoby o tym stylu przywiązania mają tendencję do całkowitego unikania związków, często ze względu na traumatyczne przeżycia z przeszłości. "Jest to nieświadoma próba upewnienia się, że już nigdy nie przeżyją czegoś podobnego do tego, co przeżyli ze swoim pierwotnym opiekunem" - mówi psychoterapeutka Allison Abrams.

Co to oznacza dla Ciebie: Niewiele osób zmienia swój styl przywiązania, ale Business Insider zaleca terapię, aby zmienić swój. Jeśli twój partner jest unikający, może skorzystać z profesjonalnej pomocy, aby przerwać cykl braku zaufania i izolacji.

Następne: 43 pytania, które należy zadać na randce, aby uniknąć niezręcznej ciszy.

Autor