Jak pomóc dziecku poradzić sobie z odrzuceniem przez rodziców?

Kiedy rodzic decyduje się nie być aktywnym w życiu dziecka, jest to szkodliwe. Dzieci czują się niegodne, niekochane i bezwartościowe, kiedy są odrzucane przez rodzica. Uszkodzenie poczucia własnej wartości dziecka jest nie tylko bolesne dla dziecka, ale dla innych w ich życiu.

Pytanie, które często zadają rodzice opiekuńczy brzmi: "Co mogę zrobić, jeśli drugi rodzic nie pokazuje się na wizytę?". Jako rodzice czujemy ból naszego dziecka, gdy drugi rodzic nie wywiązuje się z wizyt rodzicielskich. To naturalne, że chcemy "zrobić" coś, aby zabrać ich ból i pomóc im poradzić sobie z rodzicielskim odrzuceniem.

Nie jesteśmy w stanie ochronić naszych dzieci przed wszystkimi życiowymi rozczarowaniami. W tej sytuacji są jednak rzeczy, które możemy zrobić, aby wpływ nieobecnego rodzica nie powodował zbyt dużych zniszczeń i aby odwiedziny przebiegały bezproblemowo, gdy już do nich dojdzie.

Nie pozwól, aby dziecko widziało twoje rozczarowanie i troskę.

Jeśli jesteś zły na swojego byłego, zachowaj to dla siebie. Nie dziel się swoimi uczuciami z dzieckiem. Rozmawiaj z dzieckiem i pozwól mu wyrazić swoje uczucia. Uspokajaj je, pokazując mu, że jest kochane za to, kim jest, a nie za to, co ono lub ktoś inny zrobił.

Rozmawiając o swoim byłym, wyjaśnij dziecku, że jego nieobecność nie jest odzwierciedleniem wartości dziecka. Niech dziecko wie, że drugi rodzic ma trudności, które przeszkadzają mu w zrozumieniu, jak bolesna jest jego nieobecność. Ważne jest, aby dziecko zrozumiało, że problem nie leży po jego stronie, ale po stronie rodzica, który go nie odwiedza.

Porozmawiaj z nieobecnym rodzicem.

Twój ex może nie zdawać sobie sprawy z negatywnego wpływu, jaki wywiera na dziecko - niektórzy rodzice nie są wystarczająco inteligentni emocjonalnie, by wiedzieć, jak ważna jest ich obecność w życiu dziecka. Zapewnij drugiego rodzica, że twoim jedynym motywem jest współrodzicielstwo w sposób, który jest najlepszy dla dziecka.

Jeżeli, po zakomunikowaniu swoich obaw, drugi rodzic nadal odmawia odwiedzin, niech tak będzie. Mogą nie dbać, i gdzie tam jest brak troski, tam jest brak troski i miłości. Jakie dziecko potrzebuje takiego rodzica w swoim życiu?

Miej plan awaryjny.

Jeżeli ty radzisz sobie z non-custodial rodzicem który robi planom z twój dzieckiem i no pokazuje, mieć zapasowego plan. Jeżeli non-custodial rodzic jest niekonsekwentny, najlepszy sposób utrzymywać one od krzywdzić twój dziecko jest rozpraszać twój dziecko z innymi zajęciami.

Jeśli jesteś rodzicem nieposiadającym prawa do opieki, staraj się utrzymać spójny harmonogram wizyt z dziećmi. Jeśli jesteś rodzicem sprawującym opiekę nad dzieckiem, powinieneś wspierać relacje między dzieckiem a rodzicem nie sprawującym opieki nad dzieckiem. Nie pozwól, aby trudne uczucia i konflikt z byłym rodzicem zaszkodziły Twojemu dziecku. Potrzeby dziecka należy przedkładać nad potrzebę wyżywania się na byłym małżonku.

Pamiętaj, że tylko dlatego, że twój były rodzic nie wychowuje dzieci w ten sam sposób co ty, nie oznacza to, że nie kocha swoich dzieci. Rozwód może płatać figle naszym emocjom, które nie pozwalają nam czasem myśleć i zachowywać się racjonalnie. Jeśli twój były ma trudny czas radzenia sobie z rozwodem emocjonalnie, może to przeciekać do ich relacji z dziećmi.

Najlepsze, co możesz zrobić jako zaniepokojony rodzic, to strzec uczuć swoich dzieci i podejść do drugiego rodzica w sposób, który bierze pod uwagę ich emocjonalną kruchość.

Autor