10 najlepszych wędrówek na świecie zapiera dech w piersiach w najlepszy sposób

Ktokolwiek po raz pierwszy powiedział komuś, by poszedł "na wycieczkę", aby został sam, wyraźnie zaniżył wartość i doświadczenie wędrówki. Niezależnie od tego, czy szlak jest długi, czy krótki, dobrze przetarty, czy wymaga użycia maczety lub laski, dotarcie na szczyt lub koniec szlaku nie jest tym, o co chodzi w wędrówkach. Podczas gdy końcowy widok jest zwykle wart wysiłku włożonego w dotarcie do niego, widoki i wspomnienia poczynione na szlaku są zazwyczaj tym, co pozostaje z tobą po zakończeniu wędrówki.

Jedna z moich profesorek na studiach postawiła sobie za cel zdobycie szczytu na każdym kontynencie. Jej cel uświadomił mi, jak wąskie było moje pojęcie o wędrówkach. Jasne, wiedziałem o Szlaku Appalachów, a nawet o górze Kilimandżaro, ale założenie, że zdobędę szczyt podczas podróży dookoła świata, było czymś zupełnie nowym.

Nie trzeba jednak być zapalonym piechurem, aby cieszyć się zapierającymi dech w piersiach widokami podczas spokojnej wędrówki. Niezależnie od poziomu umiejętności i położenia geograficznego, każdy znajdzie coś dla siebie. Od nadmorskiego szlaku Bay of Fires na Tasmanii po Tour du Mont Blanc, oto 10 najlepszych wędrówek na świecie.

Szlak Appalachów, wschodnie Stany Zjednoczone

Od Springer Mountain w Georgii po Mount Katahdin w Maine, Szlak Appalachów łączy wschodnie części Stanów Zjednoczonych na długości około 2200 mil. Według Appalachian Trail Conservancy, szlak ten jest najdłuższym szlakiem pieszym na świecie. Wraz z Pacific Crest Trail i Continental Divide Trail, Szlak Appalachów jest częścią Potrójnej Korony Wędrówek w USA.

Góra Kilimandżaro, Tanzania

Kilimandżaro, najwyższy szczyt w Afryce, jest najwyższą wolnostojącą górą na świecie. Jego zdobycie wymaga przejścia przez pięć różnych stref klimatycznych, od lasów deszczowych po lodowcowe temperatury na ośnieżonym szczycie. Eksperci zalecają wybranie renomowanego przewodnika, który poprowadzi Cię przez jedną z siedmiu ścieżek na szczyt góry.

Szlak Pacific Crest, Kalifornia

Niezależnie od tego, czy znasz go z "Wild" Cheryl Strayed, czy z mapy, szlak Pacific Crest Trail rozciąga się od granicy USA-Meksyk w Kalifornii do skraju Manning Park w Kolumbii Brytyjskiej. Wędrując szlakiem w całości o długości 2659 mil, przejdziesz przez siedem parków narodowych, a także wiele lasów narodowych. Szlak jest również przyjazny dla jeździectwa, więc możesz dzielić szlak z koniem lub dwoma.

Zatoka Ognia, Australia

Czterodniowy spacer wzdłuż nadmorskiej scenerii Tasmanii, Bay of Fires wędruje wzdłuż wybrzeża Parku Narodowego Mt. William. Uważana za stosunkowo nietkniętą, trasa Bay of Fires obejmuje odcinek lazurowej wody, dziewicze plaże i skaliste cyple. Kto wie? Być może po drodze uda Ci się zobaczyć jednego lub dwa torbacze.

Park Narodowy Cinque Terre, Włochy

Chociaż istnieje wiele sposobów na wędrówkę po kultowym włoskim Cinque Terre, najczęstszym wyborem jest Sentiero Azzurro, czyli "Niebieski Szlak", składający się z szeregu nadmorskich ścieżek. Bez względu na to, którą ścieżkę wybierzesz, prawdopodobnie będziesz musiał mieć kartę Cinque Terre, która kosztuje od 5 do 7 euro dziennie i zapewnia dostęp do szlaku. Jedno jest pewne: ta wędrówka zapewni Ci idealny kolorowy Instagram ze wzgórza.

Szlak Te Araroa, Nowa Zelandia

Aby zobaczyć, co ma do zaoferowania teren Nowej Zelandii, podróżuj szlakiem Te Araroa. Od plaż i wulkanów po miasta i lasy, szlak obejmuje wszystko. Rozciągający się na około 3000 kilometrów przez stare i nowe tory, drogi i chodniki, szlak zajmuje około czterech miesięcy, aby przejść go w całości.

Szlak Kalalau, Hawaje

Ten 11-milowy szlak wzdłuż wybrzeża hawajskiej wyspy Kuai prowadzi z Ke'e Beach do Kalalau Valley. Chociaż jest uważany za jeden z najpiękniejszych szlaków, jest również dość niebezpieczny. Większość turystów poświęca co najmniej dwa dni na podróż w obie strony, a w ostatnich latach ponad 100 turystów zostało uratowanych w wypadkach związanych z pływaniem na odległych plażach szlaku.

Tour du Mont Blanc, Francja

Jeden z najdłuższych szlaków turystycznych w Europie, Tour du Mont Blanc przebiega przez części Włoch, Szwajcarii i Francji, okrążając masyw Mont Blanc. Być może najsmaczniejsza wędrówka na świecie, Tour du Mont Blanc neguje potrzebę posiłków typu "wystarczy dodać wodę", ponieważ po drodze znajduje się wiele kawiarni i piekarni. Eksperci zalecają zaplanowanie około 10 dni wędrówki tym szlakiem.

El Choro Inca Trail, Boliwia

Rozpoczynający się w pobliżu La Paz w Boliwii, El Choro Inca Trail kończy się w wiosce Chairo w dolinie Yungas. W przeciwieństwie do innych szlaków Inków, ten szlak nie wymaga wcześniejszej rezerwacji, jednak najlepiej przejść go z przewodnikiem. Będziesz musiał zabrać ze sobą tylko śpiwór, ponieważ posiłki i kemping będą już przygotowane. Dwa do trzech dni po rozpoczęciu szlaku dotrzesz do jego końca, podziwiając bujne górskie widoki, a może nawet spotykając alpakę lub dwie.

Trolltunga, Norwegia

Uważany za jeden z najbardziej malowniczych klifów w Norwegii, Trolltunga jest nagrodą za długą i męczącą wędrówkę. Najlepiej unikać go zimą, a charakterystyczne formacje skalne wznoszą się 2300 stóp nad jeziorem Ringedalsvatnet. Jest to krótsza wędrówka w porównaniu do innych na liście, ale eksperci zalecają przeznaczenie na nią od 10 do 12 godzin.

Wybierz się na wycieczkę

Burberry Skórzany plecak Shell $1590 Sklep
Off-White Teksturowane skórzane buty do kostki na wędrówki $1015 Sklep
P.E Nation The Ruck Hooded Paneled Shell Jacket $200 Sklep

Autor