Czy powinienem umawiać się z kilkoma osobami naraz?

Każde machnięcie palcem na aplikacji randkowej daje Ci możliwość poznania nowych ludzi. A ponieważ liczba potencjalnych partnerów wydaje się nieskończona, coraz więcej osób umawia się na randki z wieloma osobami naraz. Ale czy jest to strategia randkowania, którą powinieneś obrać? Jeśli chodzi o randki, ważne jest, aby zrozumieć, czy spotykanie się z wieloma osobami jest dla Ciebie odpowiednie, czy nie. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, zachowanie optymizmu i otwartości na wszystkie możliwości podczas całej podróży na randki może sprawić, że doświadczenie to będzie zabawne i produktywne. Niezależnie od tego, co wybierzesz, pamiętaj, by wybrać właściwą dla siebie drogę.

Randki z wieloma osobami z pewnością mają swój urok, ponieważ jest wiele korzyści z takiego podejścia. Według specjalisty od zdrowia behawioralnego, Cessela Boyda, "Możliwość zbadania swoich opcji jest jedną z największych korzyści związanych z umawianiem się z wieloma osobami. Dynamika każdego związku będzie z natury inna; w wielu przypadkach pozwala to ludziom dobrze się bawić, dowiedzieć się więcej o sobie i odkryć, czego chcą, a czego nie chcą w związkach."

Czytaj dalej, aby poznać różne zalety i wady utrzymywania otwartych opcji.

Zalety umawiania się z kilkoma osobami

Poszerzanie swojej sieci randkowej

Jedną z korzyści umawiania się z wieloma osobami jest otwarcie się na spotkanie z większą liczbą potencjalnych partnerów. Dzięki takiemu podejściu możesz jak najlepiej wykorzystać swój czas, spotykając się z różnymi osobami w krótszym czasie. Ponieważ randki to gra liczbowa, umawianie się z wieloma osobami w określonym czasie może pomóc ci szybciej znaleźć kogoś interesującego, ponieważ nie będziesz się ograniczać. Znana na całym świecie ekspertka od związków i autorka bestsellerów Susan Winter mówi: "Za każdym razem, gdy spotykasz się z kimś nowym, automatycznie gromadzisz informacje o swoich preferencjach. A umawianie się na randki według liczb sprawia, że lepiej radzisz sobie z procesem "poznania i przywitania"".

Utrzymywanie lekkości i zabawy podczas randek

Jeśli jesteś osobą, która nie szuka poważnego związku, umawianie się z kilkoma osobami naraz może pomóc uniknąć zbyt poważnych sytuacji. Opublikowany właśnie raport Pew Research Center, oparty na ogólnokrajowej, losowej próbie prawie 5000 dorosłych osób w Stanach Zjednoczonych, wykazał, że 50% samotnych ludzi nie jest zainteresowanych zaangażowanym związkiem romantycznym. Ponadto, jeśli jesteś osobą, która ma tendencję do szybkiego i silnego zakochiwania się w kimś, umawianie się z kilkoma osobami naraz może zapobiec wpadnięciu w tę randkową pułapkę i przedwczesnemu poświęceniu się komuś, zanim porozmawiacie o wyłączności.

Randki w swoim własnym tempie

Umawianie się z kilkoma osobami pozwala Ci umawiać się na randki na Twoich warunkach. Na przykład to Ty decydujesz, z iloma osobami chcesz się spotkać w danym tygodniu i jak bardzo jesteś aktywny w aplikacji randkowej. Jeśli od niedawna jesteś singlem i chcesz ponownie umówić się na randkę, umawianie się z kilkoma osobami naraz może pomóc Ci zorientować się, kto jest na topie, a jednocześnie czuć się komfortowo we własnym tempie. Frederic Neuman, M.D., mówi: "Aby randka była udana, musi przechodzić przez kolejne etapy. Nikt nie określił tych etapów. Myślimy o całym przedsięwzięciu jako o mniej lub bardziej ciągłym. Jednak pewne rzeczy muszą się dziać w różnym czasie. Relacja randkowa ma swoje naturalne tempo. Tempo to jest uwarunkowane czynnikami kulturowymi. To, co dzieje się kiedy, zależy od tego, czego oczekuje się od par w danym czasie i miejscu, w którym żyją."

"Umawianie się z wieloma osobami pozwala na randkowanie na własnych warunkach. Na przykład, to Ty decydujesz, z iloma osobami chcesz się spotykać w danym tygodniu i jak bardzo jesteś aktywny w aplikacji randkowej."

Wady umawiania się z kilkoma osobami

Uniemożliwianie nawiązania z kimś głębszej więzi

Jeśli zastanawiasz się, czy powinieneś umawiać się z wieloma osobami naraz, ważne jest, aby zrozumieć, że ta metoda randkowania może uniemożliwić Ci znalezienie związku, którego szukasz. Jeśli spotykasz się z różnymi osobami, może to uniemożliwić Ci otwarcie się i prawdziwe poznanie kogoś na głębszym poziomie, ponieważ nie dajesz tej osobie z siebie wszystkiego. W szczególności, jeśli nie jesteś w stanie poświęcić czasu potencjalnemu partnerowi i nie wkładasz zbyt wiele energii w pielęgnowanie relacji z nim, możesz w efekcie sabotować wszelkie przyszłe związki, ponieważ nie tworzysz niezbędnych podstaw, na których mógłby się rozwijać wasz związek.

Loren Soeiro PH.D. ABPP mówi: "Aplikacje łączą swoich użytkowników z pozornie nieskończoną listą możliwości randkowych, sprawiając wrażenie, że zawsze znajdzie się ktoś lepszy dla ciebie niż osoba, z którą się teraz spotykasz lub nawet tylko spotykasz". W związku z tym jest mniej prawdopodobne, że będziesz chciał naprawdę związać się z osobą, która stoi przed Tobą, ponieważ masz wrażenie, że kolejna najlepsza rzecz jest zawsze tuż za rogiem. W związku z tym Soerio dodaje, że "przy takiej przewadze opcji może się wydawać, że nie warto traktować jednej osoby jako prawdziwego priorytetu". Naukowiec z Instytutu Kinsey'a określił kiedyś randki internetowe jako drugie najważniejsze wydarzenie w ewolucji ludzkiego rozmnażania w historii ludzkości".

Jeśli spotykasz się z różnymi osobami, może to powstrzymywać cię przed otwarciem się i prawdziwym poznaniem kogoś na głębszym poziomie, ponieważ nie dajesz tej osobie z siebie wszystkiego".

Odrzucanie potencjalnych partnerów

Co ważne, jeśli spotykasz się z więcej niż jedną osobą naraz, możesz doprowadzić do zakończenia rozwijającego się związku, ponieważ osoba, z którą się spotykasz, może chcieć mieć wyłączność. Na przykład, jeśli spotykasz się z kilkoma osobami, osoba, która naprawdę ci się podoba, może postanowić skrócić wasz związek, ponieważ pragnie twojej niepodzielnej uwagi i nie podoba jej się, że grasz w polu, podczas gdy wy dwoje próbujecie zbudować związek. Scott M. Stanley PH.D. wyjaśnia: "W niektórych parach jeden z partnerów jest znacznie bardziej zaangażowany niż drugi. Nazywamy je asymetrycznie zaangażowanymi związkami (Asymmetrically Committed Relationships - ACR). Nikt, kto szuka trwałej miłości, nie chce znaleźć się w ACR, ale podejrzewamy, że coraz łatwiej jest w nim wylądować."

Doświadczanie wypalenia randkowego

Randki z więcej niż jedną osobą na raz, zamiast być przyjemnym sposobem na poznawanie nowych ludzi, mogą stać się przykrym obowiązkiem lub nawet drugą pracą. Jeśli starasz się poznać jak najwięcej osób, takie przeciążenie randkami może sprawić, że będziesz chciał w ogóle zrezygnować z randek, zwłaszcza jeśli osoby, z którymi się spotykasz, nie okażą się dla ciebie interesujące. Umawianie się z dużą liczbą osób naraz może sprawić, że uwierzysz, iż randki prowadzą do rozczarowania, ponieważ poświęcasz dużo czasu i wysiłku na poznanie kogoś wyjątkowego, a nie dostajesz nic w zamian.

Caitlin Cantor LCSW, CST, CGT mówi: "Jeśli korzystasz z aplikacji randkowych w nadziei na znalezienie trwałego związku, niekończący się napływ nowych dopasowań i szybkość, z jaką możesz się z nimi połączyć, mogą być przytłaczające. Jeśli brzmi to znajomo, być może doświadczasz wypalenia randkowego. Kiedy dopada Cię wypalenie randkowe, stajesz się mniej dostępny emocjonalnie. Chodzisz na niezliczone randki, ale nie czujesz nic do żadnej z nich. Zastanawiasz się, czy to wina ludzi, z którymi się spotykasz, czy może nie jesteś już w stanie w ogóle odczuwać uczuć. Twoja samoocena jest zachwiana, a Ty czujesz się beznadziejnie, smutno i bezradnie. Randki wydają się bardziej przykrym obowiązkiem niż ekscytującą okazją". Ćwicz cierpliwość, by osiągnąć swój cel.

Wnioski z randkowania

Po rozważeniu różnych zalet i wad umawiania się z wieloma osobami naraz, do ciebie należy decyzja, jak chcesz podejść do randkowania. Jeśli chodzi o wystawienie się na widok publiczny i znalezienie tej wyjątkowej osoby, zawsze powinieneś słuchać swojego przeczucia i serca.

Dalej: Wybierz mądrze: Przewodnik po tym, jak znaleźć właściwą osobę do małżeństwa

Autor