6 widocznych oznak niezdrowego związku z odbicia

Odbite związki są porywające i przydatne w przechodzeniu przez rozstanie, pomagając wymazać resztki uczuć do swojego byłego, budując pewność siebie i inspirując cię, byś nie popełniał tych samych błędów. Wiele z nich jednak balansuje na granicy między zdrowym związkiem a szkodliwym. Podczas gdy niektóre związki z odbicia stają się poważne i odnoszą sukces, wiele z nich doprowadziło do katastrofy i poparzeń. Psycholog i analityk behawioralny Annie Tanasugarn, Ph.D., mówi: "Angażujemy się w związki z odbicia i unikamy rozwoju osobistego, co kończy się wyrządzeniem sobie krzywdy. Rozwój osobisty to wyzwanie polegające na pokonaniu naszego ego i przezwyciężeniu naszych lęków w celu wzmocnienia siebie. To nie może się wydarzyć, jeśli będziemy się rozpraszać".

Prawda jest taka, że kiedy zbyt szybko wskakujemy z powrotem po rozwodzie lub nawet niezbyt długim intymnym związku, nieświadomie odsłaniamy nasze słabości i podsycamy jeszcze większą niepewność. Każdy nowy związek, który jest zbudowany na fundamencie emocjonalnego bagażu, rzadko kończy się dobrze. Samantha Joel, Ph.D., dodaje: "Jeśli nowy związek nie jest szczególnie satysfakcjonujący, to związek z odbicia może okazać się niewypałem. Ostatnie badania przeprowadzone przez moją koleżankę Stephanie Spielmann, mnie i naszych współpracowników, wykazały, że nie nagradzające związki z odbicia mogą w rzeczywistości prowadzić do tego, że ludzie czują się bardziej przywiązani do swoich byłych partnerów, a nie mniej."

Aby upewnić się, czy twój związek z odbicia jest w pociągu ekspresowym do Toksycznego Miasta (lub czy jest zdrowy i na nowym poziomie), pozwól, aby te sześć znaków ostrzegawczych było twoim przewodnikiem.

Czas ledwo minął

Chociaż nie ma sztywnej reguły dotyczącej tego, ile czasu powinnaś spędzić jako singielka, będziesz potrzebować czasu na introspekcję po zakończeniu jednego związku i rozpoczęciu następnego. Jeśli nie dałeś sobie wystarczająco dużo czasu na uzdrowienie i niezależną refleksję, nie jesteś gotowy, by wejść w nowy romans. Psychiatra i adiunkt kliniczny psychiatrii na George Washington University, Jean Kim M.D., mówi: "Prawdopodobnie najlepiej jest nie tłumić ani nie powstrzymywać swoich emocji, zwłaszcza zaraz po rozstaniu. Emocje mogą być jednak tak intensywne, że nie nadają się do publicznego okazywania, dlatego warto się wyciszyć, pójść gdzieś w ustronne miejsce i wyrzucić z siebie te emocje. Wykrzycz to. Wykrzycz to. To normalne."

Za dużo, za szybko

Intensywność i głód nowego romansu to wspaniałe uczucia - a dobry seks może zmącić czyjkolwiek osąd. Ale ci, którzy są świeżo po rozstaniu, mogą być nawet bardziej skłonni do pełnego zaangażowania się w nowy związek, ponieważ jest to łatwiejsze niż konfrontacja z trudnymi prawdami, takimi jak przytłaczające uczucia złamanego serca, samotności i odrzucenia. Impulsywne podejmowanie decyzji, kiedy jesteś pochłonięty pożądaniem (lub postrzeganą miłością) nie jest do końca racjonalne - ani najzdrowsze z zachowań - i może faktycznie postawić cię w niepewnej sytuacji, w której zbyt łatwo ulegniesz manipulacji. Melanie Greenberg, Ph.D., mówi: "We wczesnych fazach rozstania możesz mieć obsesję na punkcie byłego partnera, nie być w stanie skupić się na innych rzeczach i czuć się źle sama ze sobą." Przejmując kontrolę nad swoimi uczuciami, jesteś mniej prawdopodobne, aby wpaść w niezdrową nową sytuację.

Wspominanie o byłym

Jeśli imię byłego zawsze pojawia się w rozmowach, czy to w komentarzach, czy w dramatycznych opowieściach o rozstaniu, jest to znak niedokończonych spraw. Podobnie, jeśli samo wspomnienie o byłym wywołuje gorącą tyradę lub płaczliwy szloch, powinny zacząć bić dzwony alarmowe. Pozwalanie na to, by problemy z przeszłości zainfekowały nowy związek - i stawianie nowego partnera w roli niechętnego terapeuty - nie jest w porządku wobec żadnej ze stron. Według badań Gwendolyn Seidman, Ph.D., "Im poważniejszy był status obecnego związku (np. małżeństwo lub bliskie zaręczyny vs. randki), tym mniej prawdopodobne było, że uczestnicy będą utrzymywać kontakt z byłym. [...] Ludzie częściej komunikowali się z byłymi, do których nadal żywili uczucia. Byli również bardziej skłonni do utrzymywania kontaktu z byłymi, jeśli czuli, że rozstanie było bardziej pozytywne - nacechowane zrozumieniem i brakiem wrednych i nieprzyjemnych zachowań. Wreszcie, osoby, które stwierdziły, że nie zakończyły zerwania, częściej niż inni utrzymywały kontakt z byłym. Jakie implikacje ma to dla obecnych związków ludzi? Ogólnie rzecz biorąc, ci, którzy utrzymywali kontakt z byłym, byli mniej oddani swojemu obecnemu partnerowi niż ci, którzy tego nie robili, ale kontakt z byłym nie był związany z tym, jak satysfakcjonujący był ich obecny związek."

Zero odwzajemnienia

Związki z osobą, która się odbiła, są zazwyczaj napędzane przez fizyczne i emocjonalne potrzeby osoby, która się odbiła. Kiedy jest bardzo mało dawania i przyjmowania - jeśli ciągle szukasz zapewnienia, domagasz się niepodzielnej uwagi lub rozmawiasz o przeszłych krzywdach, nie pozwalając swojemu nowemu partnerowi zrobić tego samego - obie strony szybko "przerosną" związek, wysyłając cię z powrotem do miejsca, w którym skończyłeś i zmuszając do ponownego zmagania się ze swoimi wewnętrznymi demonami. (Tylko że teraz, w wyniku tego zraniłeś swojego nowego partnera.) To błędne koło. Więc dokonaj świadomej zmiany, nie ciągnąc kogoś innego w dół. Judith Sills, Ph.D., mówi: "Puszczenie oznacza, że coś musi się otworzyć w twojej głowie i w twoim sercu, ale ta zmiana, to złagodzenie, napotyka na nasz własny niewidzialny, często nieprzejednany opór. Duża część tego oporu wynika z niczego bardziej prozaicznego niż wielka ludzka niechęć do zmian. Nawet zmiana na lepsze jest nadal zmianą, często początkowo obawiamy się jej i unikamy. Jesteśmy stworzeniami z przyzwyczajenia i inercji".

Nadmierna obecność w mediach społecznościowych

Kiedy znasz swojego nowego partnera od kilku tygodni, a on nie przepuszcza praktycznie żadnej okazji, by umknąć wścibskim oczom społeczności mediów społecznościowych (bieganie z zakupami, randki i weekendowe wypady wydają się być fair play), jest to co najmniej trochę na wyrost. Natłok dokumentacji zdjęciowej wszystkiego, co robicie razem dla celów mediów społecznościowych, a kiedy towarzyszą temu romantyczne deklaracje, które nie są proporcjonalne do długości związku, jest cienko zakamuflowaną próbą pochwalenia się nowym związkiem jako sposobem na wzbudzenie zazdrości u byłego. Marisa T. Cohen, Ph.D., CPLC, stwierdza, że "badanie wykazało, że ekspozycja, po zerwaniu, na profil ex na Facebooku może utrudnić proces gojenia się i przechodzenia dalej. W rzeczywistości, sprawdzanie profilu byłego prowadziło do większego niepokoju związanego z rozstaniem, bardziej negatywnych uczuć i mniejszego rozwoju osobistego." Cohen dodaje: "Wykazano, że zbyt częste dzielenie się sobą obniża jakość relacji w prawdziwym życiu. Badanie przeprowadzone na 508 użytkownikach Facebooka wykazało, że dzielenie się zbyt wieloma selfies może prowadzić do zmniejszenia intymności w związkach. [...] Podczas gdy media społecznościowe mogą być świetnym sposobem na nawiązanie kontaktu z tymi, których dawno nie widzieliśmy i utrzymywanie kontaktu z rodziną, współpracownikami i przyjaciółmi, mogą mieć pewne negatywne skutki uboczne, zwłaszcza jeśli chodzi o nasze życie romantyczne. Bądź świadomy tego, jak angażujesz się w mediach społecznościowych i używaj ich oszczędnie. Unikaj zbytniego skupiania się na przeszłości i żyj swoim życiem z obecnym partnerem w znaczący sposób, a nie po to, by stworzyć "idealny" post.

Coś wydaje się nie tak

Może czujesz, że to wszystko jest zbyt wiele, zbyt szybko. A może masz przeczucie, że nie otrzymujesz całej prawdy od swojego nowego kochanka. Z jakiegokolwiek powodu, jeśli czujesz, że coś jest "nie tak", zaufaj swojemu instynktowi. Powiedz o tym głośno i wyjdź, zanim komuś stanie się krzywda. Filozofka i pisarka Susanna Newsonen mówi: "Twoja intuicja jest zakodowana w mózgu jak 'sieć faktów i uczuć'. Dlatego właśnie intuicja jest o wiele potężniejsza od rad udzielanych przez kogoś innego. Twoja intuicja łączy twoje ciało, umysł i ducha oraz to, jak te trzy elementy przetrawiły wszystko z twojej przeszłości. Ten sieć fakty i uczucia robi ciebie czuć ekspansywnego, podniecającego i nerwowego o nowym wyzwaniu jeżeli ono jest prawy. Przeciwnie, jeśli będzie źle, poczujesz się zdekoncentrowany, ospały i przerażony."

UP NEXT: Wybierz mądrze: Przewodnik po tym, jak znaleźć właściwą osobę do małżeństwa

Autor