Jak osiągnąć szczęśliwe życie według badania przeprowadzonego na Harvardzie?

Każdy ma swoje własne metody pogoni za szczęściem. Niektórzy stosują praktyczne podejście, takie jak przestrzeganie zasady jednej minuty, inni czytają książki, a jeszcze inni słuchają rad neuronaukowców. Szczęście może być nieuchwytnym, ulotnym uczuciem, ale obszerne badanie przeprowadzone przez naukowców z Harvardu ujawnia kilka trendów, które mogą pomóc ci żyć szczęśliwiej, zdrowiej i dłużej.

Badanie Study of Adult Development objęło ponad 800 osób w ciągu ich życia, aby zbadać, jakie czynniki prowadzą do szczęścia. Jest to jedno z najbardziej dogłębnych badań rozwoju dorosłych na świecie. Naukowcy przebadali trzy przykładowe populacje: 268 zamożnych absolwentów Harvardu urodzonych około 1920 roku, 456 mężczyzn z ubogich dzielnic miasta urodzonych około 1930 roku i 90 kobiet z klasy średniej urodzonych około 1910 roku. Wszyscy uczestnicy byli badani przez sześć do ośmiu dekad, tworząc bogactwo danych na temat tego, jak wieść szczęśliwe życie.

Profesor Harvardu George E. Vaillant, MD, omawia wyniki tego badania w swojej książce Aging Well, a Business Insider przeczesał je, aby zidentyfikować sześć czynników, które są najważniejsze dla szczęścia w ciągu całego życia. Oto jak żyć długo i szczęśliwie według Harvardu.

Unikaj palenia i picia alkoholu

Badanie wykazało, że palenie było głównym czynnikiem predykcyjnym niezdrowego starzenia się. Ustalono również, że picie zbyt dużej ilości alkoholu może być szkodliwe dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Chociaż informacje te nie są niczym nowym, dowodzą one, że to, co wkładamy do swojego ciała, naprawdę ma późniejszy wpływ.

Badanie wykazało, że palenie było głównym czynnikiem predykcyjnym niezdrowego starzenia się.

Zdobywaj wykształcenie

Porównując mężczyzn z próby studentów Harvardu i próby mieszkańców śródmieścia, naukowcy odkryli, że dążenie do zdobycia wykształcenia było związane ze zdrowiem. Ci, którzy uczęszczali do college'u, byli najzdrowsi w wieku 70 lat, niezależnie od ich klasy społecznej z dzieciństwa, IQ, dochodów i prestiżu uczelni.

Szczęśliwe dzieciństwo

Naukowcy z Harvardu odkryli, że bycie kochanym w dzieciństwie wskazywało na posiadanie wysokich dochodów w wieku dorosłym. Odkryli również, że dobra adaptacja w okresie dojrzewania była predyktorem dobrego starzenia się. Jednak dla tych, którzy mieli trudne dzieciństwo, znalezienie kochającego małżonka lub silnych przyjaźni w wieku dorosłym pomogło uleczyć przeszłe wyzwania i doprowadzić do szczęśliwszego życia.

Bądź inteligentny emocjonalnie

Jednym z głównych czynników wpływających na to, jak dobrze dana osoba się starzeje, jest jej zdolność do radzenia sobie z innymi. Badanie wykazało, że ludzie o silnej inteligencji emocjonalnej starzeli się dobrze, nawet jeśli pochodzili z niższej klasy społecznej lub nie mieli niesamowicie wysokiego IQ. Ważne jest również ciągłe nawiązywanie nowych relacji, nawet w miarę starzenia się.

Osoby o silnej inteligencji emocjonalnej starzały się dobrze, nawet jeśli pochodziły z niższej klasy społecznej lub nie miały niewiarygodnie wysokiego IQ.

Radzenie sobie z problemami

Radzenie sobie z problemami w dojrzały sposób prowadzi do szczęśliwszego życia. Badanie wykazało, że osoby, które niedojrzale reagowały na konflikty, czuły się lepiej w krótkim okresie, ale ponosiły długoterminowe konsekwencje. Ci, którzy radzili sobie z problemami za pomocą metod takich jak altruizm, sublimacja, tłumienie i humor, mieli większe szanse na rozwój.

Odwdzięczaj się

Służenie innym jest kluczowym czynnikiem długiego i szczęśliwego życia. Naukowcy odkryli, że mężczyźni i kobiety byli sześciokrotnie bardziej szczęśliwi i czuli się dobrze, gdy odwdzięczali się innym w porównaniu do tych, którzy tego nie robili.

George E. Vaillant Dobre starzenie się $10 Sklep
Jen Sincero You Are a Badass $14 Sklep
Mark Manson Subtelna sztuka nie dawania dupy $16 Sklep
Fumio Sasaki Goodbye, Things $17 Sklep
Gary John Bishop Unfu*k Yourself $16 Sklep
Don Miguel Ruiz Cztery umowy $7 Sklep

Autor