Co dokładnie jest holistyczne odżywianie, i to będzie działać dla Ciebie?

Czy kiedykolwiek słyszałeś wyrażenie "holistyczne odżywianie" rzucone wokół? Termin ten odnosi się do rodzaju odnowy biologicznej, która skupia się na podejściu do bycia zdrowym przez całe życie - i jest też nowy rodzaj dietetyków, którzy są jej orędownikami.

"Najprościej rzecz ujmując, holistyczne odżywianie to leczenie za pomocą pełnowartościowych produktów spożywczych" - mówi Kristin Wartman, certyfikowany edukator holistycznego odżywiania. (Sorry, Twinkies i chipsy się nie liczą!) Ale to coś więcej - koncepcja rozszerzyła się na nowy sposób życia, łącząc "starożytną mądrość z nowoczesną wiedzą" i uznając duchowe, psychiczne i fizyczne składniki zdrowia.

Co to jest holistyczne odżywianie? Holistyczne odżywianie wykorzystuje żywność jako środek leczniczy dla zdrowia emocjonalnego, fizycznego i duchowego człowieka. Polega na spożywaniu zdrowej, pełnowartościowej żywności, która jest nierafinowana, nieprzetworzona, organiczna i lokalnie uprawiana.

Nadszedł czas, aby przekonać się, jak kilka małych zmian może mieć duży wpływ na ogólny stan zdrowia.

Plan żywieniowy dopasowany do Ciebie

Zamiast ekspertów biorących jeden rozmiar dla wszystkich podejście do zdrowia, holistyczne dietetyk może craft specyficzny ogólny plan oparty na swoich upodobań i stylu życia (alergie, zbyt). Ponadto, nie pójdziesz do domu z receptą - będziesz mieć wskazówki od początku do końca. To jak posiadanie trenera żywieniowego zamiast osobistego trenera - twojego osobistego trenera żywieniowego, który da ci delikatnego kopniaka w tyłek" - mówi Joy McCarthy, certyfikowany dietetyk holistyczny, założycielka Joyous Health i autorka książki "Joyous Detox".

Większa energia i koncentracja

Wycięłam przetworzoną żywność i przeszłam na dietę Whole 30 w zeszłym roku i dzięki temu jestem głęboko przekonana, że jedzenie pełnowartościowej żywności sprawia, że nasze ciała działają lepiej i dają nam więcej energii (FYI: nie jestem poranną osobą, a codziennie wstawałam o 6:30 gotowa do działania). Ale dlaczego nasze ciała pragną czystego odżywiania? "[Żywność, która]... nie jest w żaden sposób zmieniana, oczyszczana czy rafinowana... nasze ciała wiedzą, jak ją rozłożyć i wykorzystać do uzyskania maksymalnej energii i potencjału" - mówi Wartman.

Poprawa nastroju

Chociaż utrzymanie ciała w zdrowiu jest koniecznością, tak samo jak znalezienie psychicznego i duchowego spokoju, zwłaszcza przy wszystkich stresach, z którymi mamy do czynienia na co dzień. "Ponieważ tak wiele dolegliwości jest związanych ze stresem emocjonalnym, takim jak złość czy zmartwienia, poprawiając dietę, można poprawić nastrój" - mówi Mandy Nott, naturopata z Canberry w Australii. "To z kolei pomaga ludziom radzić sobie z problemami, a nawet je opanować, co czyni ich szczęśliwszymi i pozwala im dobrze żyć" - mówi.

Zapobieganie chorobom w zasięgu ręki

Czy wiesz, że szacuje się, że 80% przypadków cukrzycy typu 2 spowodowanej otyłością można odwrócić poprzez zmianę sposobu odżywiania i ćwiczeń fizycznych? Według American Heart Association, zdrowy plan żywieniowy, taki jak dieta śródziemnomorska (oparta na produktach roślinnych z niewielką ilością czerwonego mięsa), może zapobiegać chorobom serca i udarom mózgu. "System odpornościowy organizmu i zdolność do samoregeneracji są powiązane z odżywianiem, a poprzez poprawę tego, co jesz, możesz zachęcić do lepszego leczenia, jak również powstrzymać rozwój dolegliwości" - mówi Nott.

Odżywianie holistyczne: Sposób na życie

Holistyczne odżywianie to coś więcej niż dieta - to sposób na życie. Każdy, kto przeszedł na "dietę" wie, że działa ona przez jakiś czas, ale nie jest trwała. "Holistyczny dietetyk nauczy cię holistycznego modelu zdrowia, dostarczając nie tylko wskazówek dotyczących diety, ale także sugestii dotyczących stylu życia" - mówi McCarthy. (Dodatkowo, już nigdy więcej nie będziesz musiał sięgać po piramidę żywieniową).

Autor