Jeśli mój partner nie jest gotowy na poważny związek, czy powinienem poczekać?

W związkach liczy się wyczucie czasu. Nierzadko znajdujesz się w sytuacji, w której chcesz przejść na wyższy poziom, ale twój partner nie jest na to gotowy. Może darzyć cię silnym uczuciem, głęboko o ciebie dbać i potencjalnie widzieć z tobą przyszłość, ale nie jest gotowy na poważne zaangażowanie, którego pragniesz. Co to właściwie znaczy, że ktoś nie jest gotowy na związek? Odpowiedź zależy od sytuacji, ale to normalne, że niektórym osobom zajmuje to więcej czasu niż innym.

Każdy romantyczny związek przechodzi przez własne etapy. Miłość nie wygląda tak samo dla dwóch par (co jest świetną wiadomością, jeśli nie chcesz powtórki ze swojego byłego). Ponieważ każda osoba ma swój własny proces określania swoich pragnień zaangażowania, przyszłość każdego związku może mieć różne możliwości. Wszystko zależy od tego, skąd pochodzisz w przeszłości i czego chcesz dla swojej przyszłości. Czy powinieneś czekać? Rozważ kilka kluczowych punktów przed podjęciem decyzji.

Zapoznaj się z poradami ekspertów oraz kilkoma zaletami i wadami czekania, aż ktoś będzie gotowy na związek.

Czekanie pozwala partnerowi zobaczyć, jak bardzo ci zależy

Twój partner może potrzebować więcej czasu, aby zdecydować, czy jest gotowy na poważne zaangażowanie. Może właśnie wyszedł z długotrwałego związku lub po prostu nie porusza się tak szybko jak ty. Dając partnerowi czas na podjęcie decyzji, nie tylko szanujesz jego życzenia, ale także pokazujesz mu, że warto na niego czekać.

Kiedy stoisz przy partnerze przez cały proces, pozwala mu to zobaczyć, jak bardzo ci zależy i szanujesz jego potrzeby. Ekspert Jeremy Nicholson, M.S.W., Ph.D., sugeruje zadanie kilku pytań w celu ustalenia, czy należy się ustatkować. "Czy to dobry czas na poważny związek? Czy twój partner lub kochanek jest gotowy na monogamiczne, długoterminowe zobowiązanie? Takie rozważania mogą mieć wpływ zarówno na kierunek, jak i jakość przyszłego związku" - mówi Nicholson.

Czekanie jest trudne, ale dla właściwej osoby wynik może być tego wart. Daj swojemu partnerowi niezbędny czas, aby cię poznać - i pokaż, że jesteś tak poważny, jak mówisz.

Upewnij się, że twój partner wie, że jest w bezpiecznej przestrzeni, aby dzielić się z tobą swoimi przemyśleniami i uczuciami: Komunikacja jest kluczowa.

Czekanie pozwala nawiązać głębszy kontakt

Dłuższe oczekiwanie może również prowadzić do silniejszej więzi w przyszłości: Obie strony w pełni rozważyły swoje opcje, a kiedy się zaangażują, są wolne od zastrzeżeń i wątpliwości. Kiedy dajesz swojemu partnerowi więcej czasu na podjęcie poważnego zobowiązania, kładziesz podwaliny pod bardziej znaczącą więź ze sobą.

Ekspert Linda Bloom, LCSW, zauważa, że zdrowe zaangażowanie wymaga procesu budowania i kultywowania. "Łatwość, która wynika z bezpiecznej więzi, jest wielkim atutem nie tylko dla naszego związku, ale także dla naszego życia w ogóle... Wyższy poziom zaufania daje nam spokój ducha".

Czekanie może pomóc ugruntować decyzję partnera, ale co ważniejsze, tworzy zdrowszą dynamikę dla długotrwałych relacji. W rzeczywistości, zamiast spieszyć się z poważnym zobowiązaniem, powolne budowanie połączenia, które oboje będziecie starać się utrzymać.

Czekanie może być emocjonalnie wyczerpujące

Z drugiej strony, jeśli martwisz się, że twój partner boi się zaangażowania, ważne jest, aby pamiętać o swoim zdrowiu emocjonalnym i dobrym samopoczuciu. Możesz czuć się zestresowany, niespokojny lub niezadowolony z tego, że twój partner nie jest zaangażowany tak bardzo jak ty. Czekanie na kogoś, kto wcale nie chce związku, może narazić Cię na złamane serce w przyszłości.

Kiedy czujesz, że utknąłeś pośrodku, poświęć trochę czasu na zastanowienie się, czy ta osoba jest rzeczywiście warta czekania - czy też po prostu czekasz, aby zobaczyć wynik. Jeśli nie masz całkowitej pewności, że jest to najlepszy partner dla ciebie, stres związany z niewiedzą może nie przeważyć nad korzyściami.

Czekanie może sprawić, że będziesz niedostępny dla innych

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę, że czekanie na partnera może uniemożliwić ci podążanie za innymi ludźmi. Jeśli są niedostępni emocjonalnie, mogą nie być w stanie zapewnić ci zaangażowania i wsparcia, którego szukasz.

Pamiętaj o kilku kwestiach: Czy ta osoba naprawdę pokazuje, czego potrzeba, aby zbudować z tobą trwałe partnerstwo? A może jesteś zauroczony ideą bycia razem? Jeśli to drugie, być może lepiej będzie się rozstać, aby odkryć nowe relacje, które mogą spełnić twoje pragnienia.

"Kiedy dana osoba czuje się mniej gotowa na zaangażowanie w związek, jest mniej prawdopodobne, że będzie działać w sposób, który wspiera jego trwałość i pozytywne, trwałe połączenie" - mówi ekspert Douglas LaBier, Ph.D. Jeśli ta osoba nie jest (i nie planuje być) "tą jedyną", możesz uniemożliwić sobie znalezienie tego, czego naprawdę chcesz. Upewnij się, że nie zamykasz drzwi do znaczących możliwości z kimś innym.

Kiedy dana osoba czuje się mniej gotowa na zaangażowanie w związek, jest mniej prawdopodobne, że będzie działać w sposób, który wspiera jego trwałość i pozytywne, trwałe połączenie.

Oczekiwanie może trwać w nieskończoność

Jeśli twój partner nie jest gotowy na poważne zaangażowanie, ważne jest, aby omówić z nim swoje pragnienia, aby upewnić się, że okres oczekiwania nie będzie trwał w nieskończoność. Nicholson sugeruje, że kiedy zastanawiasz się, czy być zaangażowaną parą, bardziej pomocne może być podjęcie decyzji, czy faktycznie zachowujesz się jak para.

"Jeśli jesteś obecnie w jakimś związku, ważne może być również rozważenie, jak faktycznie zachowujesz się wobec siebie nawzajem. Ogólnie rzecz biorąc, osoby, które są gotowe na zaangażowanie, mają tendencję do zachowywania się w sposób bardziej otwarty w stosunku do swojego partnera, co wzmacnia związek" - mówi Nicholson.

Chociaż może ci się wydawać, że twój partner potrzebuje tylko krótkiego czasu na podjęcie decyzji, może się okazać, że będziesz czekać miesiącami - lub dłużej - jeśli nie przedyskutowaliście swojej sytuacji.

Czy powinieneś czekać na swojego partnera?

Po rozważeniu tych punktów, gdy nie masz pewności co do swojego partnera, nadszedł czas, aby spojrzeć wewnętrznie, aby dokonać wyboru.

Czy jesteś w stanie poczekać, aż ta osoba zdecyduje, czego chce, nawet jeśli oznacza to bycie w ciągłym stanie zawieszenia? Jeśli nie potrafisz wyobrazić sobie przyszłości bez tej osoby, być może warto dać jej czas, którego potrzebuje. Pamiętaj tylko, aby myśleć o sobie i upewnić się, że budowana relacja może prowadzić do zdrowego partnerstwa (a nie dynamiki, w której Twoje potrzeby są odrzucane).

Pamiętaj, aby przekazać własne oczekiwane ramy czasowe dla związku: Twoje szczęście też ma znaczenie.

Autor