15 z najbardziej niesamowitych naturalnych basenów na świecie

Nie ma to jak widok krystalicznie czystej wody, który sprawia, że mamy ochotę wsiąść do samolotu. Kiedy rtęć wzrasta, trudno oprzeć się chęci zanurzenia się w połyskującym, turkusowym zbiorniku wodnym. Ale podczas gdy baseny są zbyt powszechne, a plaże często bywają zatłoczone w upalne dni, mamy inny pomysł: naturalne baseny. Często są one bardziej odległe i dziewicze niż popularne miejsca nadmorskie, ale trudno się im oprzeć.

Jeśli myślisz o wakacjach, pomyśleliśmy, że zaszczepimy w tobie trochę tej "Gdzie to jest?" żądzy wędrówki z tymi niesamowitymi naturalnymi basenami, w których możesz się zanurzyć na całym świecie. Od śmiertelnie niebezpiecznego wodospadu po różowy basen z Pepto-Bismolem - te jeziora, laguny, jaskinie, dziury i zatoki wprawią cię w osłupienie.

Diabelski basen, Victoria Falls, Zimbabwe

Pływanie w Diabelskim Basenie w Zimbabwe, małej lagunie o wysokości 328 stóp, przylegającej do Wodospadów Wiktorii, jednego z największych wodospadów na świecie, jest uosobieniem "życia na krawędzi". Można sobie tylko wyobrazić surrealizm spoglądania w dół na Wodospad Wiktorii - na szczęście są tam przewodnicy, którzy zadbają o to, abyś się nie poślizgnął.

Jezioro Meduzy, Palau

Znajdujące się na wyspie Eil Malk w Palau, Jellyfish Lake jest morskim jeziorem wypełnionym milionami złotych meduz, które codziennie migrują po jeziorze. Meduzy mają komórki żądłowe (więc unikaj ich gdzie indziej), ale meduzy w tym jeziorze mają tak łagodne żądło, że jest ono nieszkodliwe dla ludzi i zazwyczaj nie można go nawet poczuć. Snorkeling i fotografia podwodna są popularnymi zajęciami.

Fingal's Cave, Staffa, Szkocja

Ta morska jaskinia na wyspie w Hebrydach Wewnętrznych (zachodni archipelag) w Szkocji jest utworzona przez sześciokątnie połączone kolumny bazaltowe w starożytnym strumieniu lawy (podobne do Giant's Causeway w Irlandii Północnej). Jaskinia Fingala znana jest ze swojej naturalnej akustyki; dzięki swoim rozmiarom i łukowatemu dachowi przypominającemu katedrę, fale odbijają się echem wewnątrz, tworząc niesamowite dźwięki. Aby dostać się do jaskini, można popłynąć w rejs widokowy do wejścia.

Great Blue Hole, Belize

Około 60 mil od wybrzeża i część rafy koralowej Belize, Great Blue Hole jest podwodnym zapadliskiem, które jest domem dla wielu różnych gatunków ryb i innego życia morskiego. Otoczona wyspą koralową, ma intensywny niebieski kolor i jest szeroka na 1000 stóp i głęboka na 400 stóp - uważa się, że jest to największe zapadlisko na świecie. Snorkeling i nurkowanie w nim są popularne, a także można go zobaczyć z powietrza.

Wodospad Havasu, Wielki Kanion, Arizona

Położony w Wielkim Kanionie w Arizonie, na terenach plemiennych rdzennych Amerykanów (Havasupai), wodospad Havasu jest oazą w gorącym i suchym Parku Narodowym Wielkiego Kanionu. Składa się z jednego wodospadu, który spada przez 90- do 100-metrowy klif do dużego basenu. Ze względu na wysoką zawartość węglanu wapnia, woda ma żywy niebiesko-zielony kolor, który wspaniale kontrastuje z otaczającymi ją czerwonymi skałami.

Błękitna Grota, Capri, Włochy

Na wyspie Capri w południowych Włoszech, Błękitna Grota jest morską jaskinią, która jest oświetlona magicznym niebieskim (a czasami szmaragdowozielonym) światłem z otworu nad wodą. Można do niej dopłynąć malutkimi łódkami wiosłowymi.

Morze Martwe, Izrael i Jordania

Technicznie rzecz biorąc, nie można pływać w Morzu Martwym, jednym z najbardziej słonych zbiorników wodnych na ziemi, które graniczy z Izraelem i Jordanią; pływanie w nim przypomina raczej unoszenie się na wodzie. Słone jezioro przyciąga turystów od tysięcy lat, a sól i minerały, które tworzą mleczno-niebiesko-zielony kolor, oferują wiele korzyści dla zdrowia i urody.

Pamukkale, Denizli, Turcja

Naturalne miejsce w Denizli, w Turcji, miasto Pamukkale jest oznaczone tarasami z minerałów węglanowych pozostawionych przez płynącą wodę z gorących źródeł. Bawełniany zamek", jak jest nazywany, wita turystów od tysięcy lat, a oni kąpią się na jego wapiennych skałach w gorącej, bogatej w minerały wodzie.

Ukryta Plaża, Wyspy Marieta, Meksyk

Położona na Wyspach Marieta, kilka mil od wybrzeża Nayarit w Meksyku, Ukryta Plaża jest otwartym, zalanym słońcem kraterem, do którego można wejść tylko podczas odpływu. Technicznie rzecz biorąc, jest on sztuczny, ponieważ powstał w wyniku eksplozji bomby, która przypadkowo wylądowała tam podczas prób wojskowych, ale mimo to, jest to widok godny uwagi.

Zatoka bioluminescencyjna, Vieques, Puerto Rico

Znajdująca się w Vieques, Puerto Rico, Bioluminescent Bay jest narodowym obiektem przyrodniczym, który świeci w nocy dzięki mikroorganizmom (dinoflagellates), które świecą na neonowo niebieski kolor, gdy w wodzie zachodzi ruch. Jest to widok tak zdumiewający, że wcześni hiszpańscy osadnicy myśleli, że bioluminescencja jest dziełem diabła.

Jezioro Hillier, Australia Zachodnia

Słone jezioro u południowych wybrzeży Australii Zachodniej, Lake Hillier jest godne uwagi ze względu na swój różowy kolor Pepto Bismol, który jest podejrzewany o to, że jest spowodowany przez rodzaj mikroalg występujących na polach soli morskiej. Podobnie jak w przypadku Morza Martwego, kąpiel w nim jest bezpieczna. Jednak turyści muszą zarezerwować lot helikopterem, aby podziwiać ten cud natury, ponieważ jezioro jest zamknięte dla zwiedzających.

Jezioro Kraterowe, Oregon

Znane z niezwykle czystej, głębokiej, niebieskiej wody, Jezioro Kraterowe w południowo-środkowym Oregonie powstało w wyniku upadku wulkanu Mount Mazama ponad 7700 lat temu. Jezioro jest wypełnione przez śnieg i opady deszczu - nie ma żadnych rzek, które by do niego wpływały lub z niego wypływały. Na jeziorze znajdują się również dwie wyspy.

Jezioro Öeschinensee, Lötschberg, Szwajcaria

Dziewicze górskie jezioro zasilane przez lodowcowe strumienie, jezioro Öeschinensee w regionie Lötschberg w Szwajcarii jest klejnotem otoczonym zielonymi klifami i ośnieżonymi szczytami. Wchodząc na listę światowego dziedzictwa UNESCO Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn, można się tam dostać kolejką gondolową. To wspaniała atrakcja dla wędrowców, kajakarzy, pływaków i miłośników przyrody.

Hamilton Pool Preserve, Austin, Texas

Liczący sobie tysiące lat Hamilton Pool Preserve w Austin w Teksasie to naturalny basen, który powstał, gdy kopuła podziemnej rzeki zapadła się z powodu erozji. Znajduje się tam 50-metrowy wodospad, który wpada do pięknego, jadeitowo-zielonego basenu.

Rów oceaniczny To Sua, Lotofaga, Samoa

Położony w Samoa's Lotofaga Village na wyspie Upola, która została utworzona przez masywny bazaltowy wulkan tarczowy, To Sua Ocean Trench jest całkowicie naturalnym basenem z przyjazną dla zwiedzających drabinką i małym dokiem. Jest on otoczony bujnymi ogrodami i wypełniony rybami, krabami i wieloma innymi przedstawicielami życia morskiego.

Autor