Jak leczyć i kontrolować melasmę w ciąży, według specjalisty ds. twarzy

Kiedy po raz pierwszy odkrywasz, że jesteś w ciąży, odczuwasz niewytłumaczalną radość, która często łączy się z nieopisanym (często irracjonalnym) strachem. Kiedy zaszłam w ciążę z moim synem, minął zaledwie rok mojego małżeństwa. Ciąża była nieplanowana, a ja i mój mąż byliśmy całkowicie zaskoczeni. (Nie byliśmy gotowi, ale kto jest, prawda?) Pomimo całego planowania, na jakie mogliśmy sobie pozwolić, było tak wiele nieoczekiwanych rzeczy, na które nie mogliśmy się przygotować, a jedną z nich była melasma ciążowa.

Co to jest melasma? Melasma to uciążliwa choroba skóry, która powoduje powstawanie nieestetycznych brązowych plam na twarzy. Najbardziej narażone na to schorzenie są kobiety o ciemniejszej karnacji.

Chociaż ten podstępny problem skórny jest bardziej powszechny u kobiet (występuje nawet u tych, które nie są w ciąży), doświadczają go również mężczyźni. Jednak zwłaszcza ciąża i zmiany hormonalne, którym kobiety podlegają w tym dziewięciomiesięcznym okresie, mogą spowodować nagłe pojawienie się ciemniejszej pigmentacji skóry, zwanej "maską ciąży".

Czym więc dokładnie jest melasma i jak można ją zlikwidować, skoro większość chemicznych środków do pielęgnacji skóry w czasie ciąży jest zabroniona?

Melanie Grant - terapeutka dermalna, "zaklinaczka skóry gwiazd" i matka dwójki dzieci - zdradza swoje najlepsze domowe wskazówki dotyczące leczenia i radzenia sobie z melazmą ciążową oraz najlepsze produkty, których należy używać po urodzeniu dziecka, aby pozbyć się jej na dobre.

Spotkaj się z ekspertem Melanie Grant jest pochodzącą z Australii ekspertką w dziedzinie pielęgnacji skóry i sławną specjalistką od twarzy. Melanie stała się gorącą zwolenniczką innowacji i holistycznej edukacji w dziedzinie pielęgnacji skóry.

Wyjaśnianie problemu melasmy

"Melasma to rodzaj przebarwienia wywołanego działaniem hormonów i światła" - wyjaśnia Grant. "Zazwyczaj pojawia się na czole, policzkach i górnej wardze w kształcie motyla, ale może też występować w postaci pojedynczych plamek lub łatek. Ta pigmentacja często pojawia się w czasie ciąży, hormonalnej terapii zastępczej lub podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Może również pojawić się bez żadnego z powyższych czynników ryzyka."

Przyczyny powstawania melasmy

Grant mówi, że melasma w czasie ciąży jest powszechna, szczególnie w okresie letnim, kiedy większa ekspozycja na światło dzienne i ciepło może stymulować ten stan. "Hormony stymulują produkcję melanocytów, komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie pigmentu, a naturalne światło pobudza je do nadmiernej produkcji pigmentu" - wyjaśnia. Jest to doskonała burza "zbyt wielu melanocytów i napływu światła, które nieustannie je stymuluje" - mówi Grant.

Wiele kobiet zastanawia się, czy ta niechciana pigmentacja w końcu zniknie po urodzeniu dziecka. Grant zauważa, że jeśli melasma pojawiła się w czasie ciąży, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zniknie samoistnie w ciągu trzech do sześciu miesięcy po porodzie, "ale nie zawsze". A jeśli cierpiałaś z powodu melasmy podczas pierwszej ciąży, jest bardzo prawdopodobne, że pojawi się ona ponownie w kolejnych ciążach.

Jak leczyć melasmę w czasie ciąży

"Nie zalecam pozostawienia melasmy bez leczenia aż do momentu, gdy przestaniesz rodzić dzieci" - podkreśla Grant. "Wiele kobiet tak robi, ale z czasem stan skóry po prostu się pogarsza, zwłaszcza pod wpływem światła i ciepła". Jeśli melasma nie ustąpi samoistnie, Grant sugeruje "pielęgnację skóry za pomocą delikatnych peelingów, terapii światłem i mikrodermabrazji w czasie ciąży". Następnie, "kiedy już skończysz rodzić dzieci lub spodziewasz się przerwy między nimi, użyj peelingu depigmentacyjnego, takiego jak Dermamelan". Grant jest zwolenniczką Dermamelanu, ponieważ jest on przeznaczony do usuwania (lub zmniejszania) przebarwień "przy jednoczesnym hamowaniu nadmiernej produkcji dalszej melaniny", wyjaśnia. "Aby kuracja Dermamelanem była skuteczna i zapobiegała nawrotom choroby, krem do depigmentacji miejscowej musi być stosowany przez co najmniej cztery miesiące po zabiegu.

W czasie ciąży Grant zaleca podjęcie następujących pięciu kroków, aby utrzymać melazmę w ryzach:

    Stosuj ochronę przeciwsłoneczną: "Jest to kluczowe w leczeniu i zapobieganiu dalszemu ciemnieniu melasmy" - mówi Grant. "Codziennie nakładaj krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania (z wysokim SPF) pod mineralny krem przeciwsłoneczny do makijażu. Unikaj ekspozycji na słońce: "Trzymaj się z dala od słońca, zwłaszcza w środku dnia" - przestrzega Grant. "Noś kapelusze z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne, unikaj sauny i łaźni parowych, ponieważ nadmierne ciepło również stymuluje pigmentację. "Wypróbuj delikatny peeling kwasami: "Peelingi kwasami AHA i terapia światłem mogą zmniejszyć intensywność pigmentu poprzez zwiększenie obrotu komórek skóry, co z kolei przyspiesza usuwanie niechcianego pigmentu" - mówi. "A terapia światłem minimalizuje stan zapalny. "Kupuj produkty pochodzenia roślinnego: "Kupuj produkty zawierające składniki takie jak kwas kojowy [czynnik chelatujący], arbutyna [glikozyd] i kwas azelainowy [występujący w zbożach], ponieważ wszystkie one mogą być stosowane w czasie ciąży. Zawsze jednak zalecam konsultację z lekarzem" - radzi. "Produkty te pomogą zminimalizować intensywność i nasilenie melasmy poprzez zahamowanie produkcji pigmentu. Pomijaj tradycyjne kremy wybielające i rozjaśniające skórę: Unikaj tych, które zawierają hydrochinon, retinoidy i sterydy, ostrzega Grant. "Są one zakazane podczas ciąży".

Domowy sposób na walkę z melazmą według Grant

Grant zaleca zachowanie prostej rutyny w pielęgnacji skóry, szczególnie dla zapracowanych mam. "Zapewnia to spójność, która jest kluczem do osiągnięcia i utrzymania doskonałej skóry" - mówi. Oto lista niezbędnych produktów Grant, które warto dodać do swojego arsenału przeciw melazmie:

Preparat oczyszczający z kwasem mlekowym

Biologique Recherche Lait VIP 02 $153 Sklep

"Preparaty oczyszczające z kwasem mlekowym oczyszczają, złuszczają i rozjaśniają skórę w jednym kroku" - mówi Grant. "Kwas mlekowy jest wystarczająco łagodny dla większości typów skóry, nie powoduje jej ściągnięcia ani odwodnienia".

Wypróbuj także Złuszczający preparat oczyszczający Cosmedix Purity Clean.

Serum z witaminą C

SkinCeuticals CE Ferulic With 15% L-Ascorbic Acid $166 Sklep

Po porannym oczyszczeniu skóry, Grant zaleca stosowanie serum z witaminą C: "Witamina C zapewnia ochronę antyoksydacyjną i ma wspaniałe właściwości rozjaśniające i ujędrniające" - mówi.

Wypróbuj także The Ordinary Ascorbyl Glucoside Solution 12%.

Ochrona przeciwsłoneczna

ISDIN Ultralekka emulsja Eryfotona Actinica $55 Sklep

"Krem przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania i wysokim SPF to podstawa" - zauważa Grant. "Upiecz dwie pieczenie na jednym ogniu i znajdź taki, który ma wbudowany krem nawilżający". Wypróbuj także ASAP Moisturizing Daily Defence SPF 50.

Makijaż z SPF

Physicians Formula Mineral Wear Talc-Free All in One ABC Cushion Foundation $22 Sklep

"Makijaż z wbudowanym, fizycznym filtrem SPF świetnie nadaje się do nakładania na podstawowy filtr przeciwsłoneczny" - mówi.

Wypróbuj też podkład w piance Colorescience Tint du Soleil SPF 30 Whipped Foundation.

Serum rozjaśniające

Kiehl's Midnight Recovery Concentrate $52 Sklep

"Codziennie stosuj serum regenerujące, nawilżające i rozświetlające" - radzi Grant. "Nasza skóra naprawia się i regeneruje podczas snu, dlatego serum na noc lub maseczka do spania również mogą przynieść doskonałe rezultaty".

Wypróbuj także SkinCeuticals Resveratrol BE.

Krem nawilżający

SkinMedica HA5 Rejuvenating Hydrator $142 Sklep

"Nawilżaj skórę rano i wieczorem, nawet jeśli Twoja skóra jest tłusta" - radzi Grant. "Istnieje wiele wspaniałych bezolejowych produktów nawilżających, które nie zatykają porów i nie powodują powstawania wyprysków. Drobne zmarszczki i blada cera są często spowodowane odwodnieniem, więc dbaj o to, by Twoja skóra była nawilżona i elastyczna".

Wypróbuj także The Ordinary Hyaluronic Acid 2% + B5.

DIY Facial

Wedderspoon Surowy, monofloralny miód manuka $25 Sklep

"Uwielbiam też tworzyć własne kosmetyki do twarzy" - mówi Grant. "Najpierw dwukrotnie oczyść skórę, a następnie zastosuj delikatny preparat złuszczający. Następnie nałóż krem, glinkę lub maseczkę w płachcie i pozostaw na około 20 minut."

Nie masz pod ręką maseczek kupionych w sklepie? Grant mówi, że miód Manuka i jogurt naturalny, taki jak Fage Total 5% Mleczny Jogurt Cierpki, również dobrze sprawdzają się jako maseczki. "Zdejmij maseczkę ciepłą ściereczką, a następnie wmasuj olejek lub serum w skórę twarzy okrężnymi ruchami w górę. Uważaj, aby nie ciągnąć ani nie przeciągać" - radzi. "Na zakończenie nałóż swój ulubiony krem nawilżający, krem pod oczy i balsam do ust".

Najlepsze produkty i zabiegi na melasmę po ciąży

Chociaż nie ma prawdziwego lekarstwa na melasmę, można ją skutecznie leczyć i kontrolować, często za pomocą wizyt w gabinecie. "Jeśli problem nie ustępuje samoistnie po ciąży" - mówi Grant - "leczę skórę za pomocą peelingu depigmentacyjnego Cosmelan lub Dermamelan, mikrodermabrazji, delikatnych peelingów AHA, terapii światłem i infuzji rozjaśniających".

Leczenie i zapobieganie melazmie po ciąży zawsze rozpoczyna się od regularnego stosowania fizycznych filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania (w przeciwieństwie do filtrów chemicznych) z filtrem SPF 50. Następnie Grant poleca następujące produkty, które pomagają zwalczać melazmę i zapobiegać jej nawrotom.

Silnie działający krem rozjaśniający skórę

Cosmelan Krem do depigmentacji podtrzymującej 2 $180 Sklep

Kultowy ulubieniec

Biologique Recherche P50 PIGM 400 $175 Sklep

Autor