Łatwe wyznaczanie celów dla dzieci: Oto jak to zrobić

Co roku w styczniu wielu z nas sporządza listę rzeczy, które chcemy osiągnąć, aby w nowym roku być szczęśliwszym, zdrowszym i odnosić większe sukcesy. Cóż, ta umiejętność sięgania gwiazd i spełniania własnych wysokich oczekiwań nie bierze się znikąd - dlatego właśnie wyznaczanie celów dla dzieci jest tak ważne. Chociaż możesz zacząć wprowadzać swoje dziecko w tę koncepcję tak wcześnie, jak tylko chcesz, ważne jest, aby pamiętać, że naprawdę zacznie się ona pojawiać około 7 roku życia, ponieważ wtedy zaczyna ono myśleć krytycznie.

Najłatwiejszym sposobem postępowania jest wyjaśnienie dziecku, czym dokładnie jest "cel" - oczywiście w uproszczeniu. Michele Borba, Ed.D., psycholog edukacyjny i ekspert w dziedzinie mobbingu, uczenia się społeczno-emocjonalnego i rozwoju charakteru, sugeruje, aby powiedzieć swojemu dziecku coś takiego: "Cel to cel lub coś, do czego się strzela, tak jak gracz w hokeja lub piłkę nożną. Cele zwykle zaczynają się od "będę" i składają się z dwóch części - tego, co chcesz osiągnąć i kiedy masz nadzieję to osiągnąć. Tak, będziesz potrzebował trochę cierpliwości, jeśli chodzi o pomoc dzieciom w wyznaczaniu celów, ale ta lekcja pozwoli im wyprzedzić konkurencję na długie lata. Poniżej przedstawiamy sześć najważniejszych wskazówek dotyczących wyznaczania celów dla dzieci.

Zdefiniuj "listę życzeń" celów

Tak, możesz usiąść tam i wybrać cel dla swojego malucha, ale nie będzie to nawet w połowie tak skuteczne. Czy twoi rodzice kiedykolwiek poprosili cię o zrobienie czegoś, na co tak naprawdę nie miałeś ochoty, więc wykonałeś tę czynność z połową wysiłku jak zwykle (kaszel, kaszel, moje lekcje gry na pianinie)? Cóż, to jest to samo. Uczciwie jest podsunąć dziecku kilka pomysłów na cele - sprzątanie po zabawie, ukończenie projektu szkolnego, czytanie przez 20 minut każdego dnia - a potem zostawić mu możliwość stworzenia własnej listy życzeń, z której będziecie mogli wspólnie wybierać.

Zacznij od małych rzeczy

Zbyt trudno jest zrobić layup, kiedy nie umie się nawet dryblować piłką do koszykówki. To samo dotyczy celów dla dzieci. Nie zmuszaj dziecka do zaczynania od czegoś, co wydaje się nieosiągalne. Zaczynając od czegoś, co można osiągnąć w ciągu tygodnia lub dwóch, dajesz dziecku pewność siebie, która pozwoli mu w przyszłości realizować bardziej zaawansowane cele. I pamiętaj, że każde dziecko jest inne. "Niektóre dzieci potrzebują wyznaczyć jeszcze krótsze cele: na koniec godziny lub dnia" - mówi Borba. "Ustal długość celu w zależności od czasu, jaki Twoim zdaniem dziecko potrzebuje, aby odnieść sukces".

Zapisz to na kartce

Tak jak my jesteśmy bardziej skłonni do osiągnięcia naszych celów, gdy są one zapisane, tak samo jest z naszymi maluchami. W rzeczywistości można to przekształcić w trochę projektu artystycznego. Weź trochę papieru konstrukcyjnego, brokatowe pisaki i naklejki ze swoich zasobów artystycznych. Baw się dobrze, pomagając dziecku zrobić mini plakat z jego celem. Za każdym razem, gdy będą bliżej jego osiągnięcia, mogą umieścić na nim naklejkę z gwiazdką dla zachęty. Umieszczenie plakatu w widocznym miejscu, np. na lodówce, sprawi, że cel będzie zawsze na pierwszym miejscu.

Omówienie etapów wyznaczania celu

Kiedy dziecko zrealizuje już kilka mniejszych celów, nadszedł czas, aby przejść do większego. Dzieląc ten nowy, większy cel na małe kroki, dziecko będzie miało po drodze małe zwycięstwa. Poza tym nie będzie już zdezorientowane, jaki powinien być jego następny ruch. Wspólnie sporządźcie listę wszystkiego, co będą musieli zrobić, czego będą potrzebować i od kogo mogą potrzebować pomocy - mówi Borba.

Dawaj przykład

Dorośli mają o wiele większe poczucie tego, co jest potrzebne do osiągnięcia celów", mówi Virginia Shiller, Ph.D., autorka książki "Refwards for Kids! Ready-to-Use Charts & Activities for Positive Parenting". Dlatego najlepszym sposobem na to, by dzieci naprawdę zobaczyły, jak to się robi, jest obserwowanie, jak samemu osiąga się sukcesy. Twoje dziecko nie powinno też siedzieć z boku. Włącz je w ten proces. Na przykład, jeśli zamierzasz zacząć gotować zdrowsze obiady co tydzień, mogą pomóc ci wybrać przepisy, zrobić zakupy spożywcze i obserwować, jak je przygotowujesz.

Świętuj dobrze wykonaną pracę

"Nic nie jest bardziej budujące dla dzieci niż sukces w osiąganiu celów, na które ciężko pracowały" - mówi Borba. "Jest to namacalny dowód, który twoje dziecko interpretuje jako 'Naprawdę to zrobiłem!', I świetny sposób na pielęgnowanie pewności siebie dziecka." Włącz całą rodzinę w dowolny sposób, jaki wybierzesz, aby uznać sukces swojego dziecka. Może to być wspólna rodzinna kolacja, specjalny dzień, który dziecko może zaplanować, lub zdjęcie zwycięstwa wywieszone na kominku.

Autor