List motywacyjny w związku ze zmianą pracy zawodowej: Najważniejsze wskazówki trenera kariery dotyczące pisania listów motywacyjnych

Nie jest tajemnicą, że proces ubiegania się o pracę jest bolesny. Poszukiwanie wolnych stanowisk, aktualizowanie życiorysu i wysyłanie aplikacji w wirtualną próżnię to wiele zadań, z którymi trzeba się zmierzyć, wywołujących niepokój. Jednak napisanie listu motywacyjnego jest prawdopodobnie jednym z najtrudniejszych elementów całego przedsięwzięcia.

Jak przełożyć swoje zainteresowanie stanowiskiem na dobrze skonstruowany, jednostronicowy dokument? Presja ta jest jeszcze większa, gdy piszesz list motywacyjny w sprawie zmiany pracy. Właściwsze pytanie brzmi następująco: Jak wykazać, że ma się kwalifikacje do wykonywania danej pracy, jeśli niekoniecznie ma się formalne doświadczenie w danej dziedzinie?

Jak napisać list motywacyjny dotyczący zmiany pracy?

Aby uczynić ten proces jak najbardziej bezbolesnym, poprosiliśmy Rose Keating, coacha kariery z wieloletnim doświadczeniem w pomaganiu ludziom w znalezieniu wymarzonej pracy, aby wypowiedziała się na temat pisania listu motywacyjnego przy zmianie kariery. Zanim jednak przyłożysz pióro do papieru (że się tak wyrażę), Keating namawia Cię do tego, byś pisał listy motywacyjne dotyczące zmiany pracy, w których stawiasz na jakość, a nie na ilość. Bo tak, do każdej pracy, o którą się ubiegasz, musisz napisać list motywacyjny dostosowany do Twoich potrzeb.

Poznaj eksperta Rose Keating, która wcześniej pracowała jako rekruter, obecnie pracuje jako doradca zawodowy, udzielając porad setkom studentów MBA oraz International Business and Marketing z ponad 77 krajów. Jest członkiem Stowarzyszenia Profesjonalnych Autorów CV i Trenerów Kariery.

"Powszechnym błędem popełnianym przez ludzi jest stosowanie standardowego listu motywacyjnego, który mówi o ogólnych umiejętnościach, a jedyną modyfikacją jest zmiana nazwy firmy i tytułu" - mówi Keating. "Każdy, kto zajmował się rekrutacją, może to bardzo łatwo wychwycić i zdyskwalifikować kandydata - bo jeśli nie jesteś w stanie poświęcić czasu na napisanie unikalnego, specyficznego dla danej roli listu motywacyjnego, to jak możesz być zainteresowany danym stanowiskiem?" - wyjaśnia.

Lepiej jest wysłać dwie aplikacje tygodniowo, które są bardzo dobrze zbadane i dostosowane do potrzeb, niż wysyłać 50 ogólnych aplikacji.

Jeśli to wszystko brzmi zniechęcająco, nie stresuj się - oto wszystko, co musisz wiedzieć o liście motywacyjnym w związku ze zmianą pracy, w tym dwa najczęstsze błędy, jakie popełniają ludzie (i jak ich uniknąć).

Wskazówki dotyczące zmiany kariery zawodowej

Zmiana zawodu zajmuje więcej czasu niż myślisz, więc zanim przystąpisz do pisania listu motywacyjnego, przygotuj się na to, że proces zmiany zawodu może potrwać nawet rok. "Większość ludzi zakłada, że zmiana kariery jest dokonywana dość szybko, ale często jest to projekt, który trwa od sześciu do dziewięciu miesięcy" - wyjaśnia Keating.

Kiedy już skalibrujesz swój sposób myślenia, postaraj się tak zorganizować swoje podejście do poszukiwania pracy, aby uwzględnić zbadanie wielu opcji i "zweryfikować te opcje poprzez proces rozmawiania z ludźmi, którzy pracują w danej dziedzinie, zrozumienie, na czym polega dana rola (rzeczywista praca poza opisem stanowiska - jak to wygląda na co dzień) oraz ustalenie, jakich umiejętności i doświadczenia rynek wymaga od kandydatów na dane stanowisko" - mówi Keating.

Jak można zacząć sprawdzać potencjalne ścieżki kariery? "Należy zadać sobie pytanie: 'Po pierwsze, czy ta praca mi się podoba? A po drugie, czy mogę ją dostać? Czy rozważą kogoś z takim wykształceniem jak moje?" - proponuje Keating. Po określeniu nowej ścieżki i interesującej Cię pracy możesz zacząć pisać list motywacyjny.

Wskazówka: Skup się na swoich umiejętnościach przydatnych w pracy

"Kiedy piszesz list motywacyjny w związku ze zmianą pracy, najważniejszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest podkreślenie umiejętności, które możesz wykorzystać" - wyjaśnia Keating. "Następnie należy napisać, co konkretnie zrobiłeś lub osiągnąłeś w przeszłości, co świadczy o tym, że możesz pełnić konkretną rolę, o którą się ubiegasz" - wyjaśnia Keating. Należy wybrać kilka podstawowych umiejętności z opisu stanowiska i wykazać się ich opanowaniem na bardzo konkretnych przykładach" - dodaje.

Aby zawęzić zakres najbardziej pożądanych umiejętności, które chcesz opisać w swoim liście motywacyjnym, Keating radzi, aby przeanalizować opis stanowiska pracy, wyobrażając sobie, że jesteś menedżerem zatrudniającym na dane stanowisko i zadając sobie pytanie: "Jakie są trzy do pięciu najważniejszych rzeczy, które powinien posiadać kandydat, abyś mógł go rozważyć?". Te trzy do pięciu rzeczy mogą być kombinacją kwalifikacji formalnych (w tym stopni lub certyfikatów), umiejętności twardych, umiejętności miękkich, umiejętności technicznych i konkretnych doświadczeń. "Kiedy już określisz te trzy do pięciu rzeczy, możesz skonstruować swój list motywacyjny tak, aby pokazać, że posiadasz te podstawowe umiejętności lub kwalifikacje" - wyjaśnia Keating.

Wskazówka: Bądź konkretny i podawaj przykłady

Wskazówka: Wstęp

List formalny, taki jak list motywacyjny, wymaga wstępu, dwóch akapitów wewnętrznych i zakończenia. List motywacyjny powinien być zwięzły, a każde zdanie powinno ilustrować Twoją wiedzę, dlaczego pasujesz na dane stanowisko i dlaczego interesuje Cię dana firma. Jak zatem maksymalnie wykorzystać ograniczoną ilość miejsca w liście motywacyjnym? Keating ma dla Ciebie radę. O ile początek listu zawsze przyciąga uwagę, o tyle treść drugiego i trzeciego akapitu może mieć decydujące znaczenie.

Przykładowy wstęp:

Cześć [imię menedżera zatrudniającego],

Nazywam się [imię i nazwisko] i piszę, aby wyrazić zainteresowanie [stanowisko] w [nazwa firmy]. Bardzo chętnie porozmawiam o tym, jak moje wyjątkowe doświadczenie w [wstaw branżę lub stanowisko] oraz pasja do [wstaw pasję] mogą pasować do [stanowisko, o które się ubiegasz].

Wskazówki dotyczące pisania: Akapit drugi i trzeci

"Drugi akapit powinien odpowiadać na pytanie: Dlaczego Ty? Należy więc opowiedzieć konkretnie, nie ogólnie, ale konkretnie o rzeczach, które robiliśmy w przeszłości, a które mają związek z rolą, o którą się ubiegamy" - wyjaśnia Keating. Na przykład, napisanie "Jestem bardzo zorientowany na szczegóły i mam duże umiejętności w pisaniu i komunikacji" jest w ostatecznym rozrachunku pozbawione sensu, ponieważ każdy może napisać takie oświadczenie" - wyjaśnia Keating. Innymi słowy, dlaczego właśnie Ty nadajesz się na to stanowisko?

"Powiedz im o czymś, co zrobiłeś lub osiągnąłeś, a czego nie byłbyś w stanie zrobić, gdybyś nie posiadał tej kluczowej umiejętności" - wyjaśnia. "Jeśli jednym z doświadczeń jest umiejętność pracy wielozadaniowej i obsługi złożonych projektów, jeśli napiszesz, że zarządzałeś trzema równoległymi projektami o budżecie sięgającym pięciu milionów dolarów, to wyraźnie pokażesz menedżerowi, że potrafisz obsługiwać złożone projekty i pracować wielozadaniowo".

Przykładowy drugi akapit:

W mojej obecnej pracy jako [wstaw stanowisko] posiadam [wstaw możliwe do wykorzystania umiejętności: np. regularne kontakty z kadrą kierowniczą, klientami i sprzedawcami; zarządzanie pięcioosobowym zespołem w celu zwiększenia liczby nowych i istniejących klientów o X% w ciągu ostatniego roku; oraz wdrożenie procesu X, który pozwolił zaoszczędzić firmie X dolarów w ciągu ostatniego roku].

Według Keatinga trzeci akapit listu motywacyjnego powinien zawierać odpowiedź na pytanie: Dlaczego oni? Dlaczego ta firma? Podaj konkretne powody, dla których jesteś zainteresowany daną firmą i pokaż, że rozumiesz, co odróżnia ją od konkurencji.

Przykładowy trzeci akapit:

Widzę, że Twoja firma promuje zrównoważony rozwój i inwestuje w swoich pracowników, czy to poprzez przeznaczanie dni dla pracowników na wolontariat na rzecz sprawy, która ich pasjonuje, czy też poprzez zapewnianie możliwości rozwoju dla liderów, aby kontynuować naukę i rozwój w firmie, co jest zgodne z tym, co ja również cenię.

"Najczęstszym błędem jest to, że ludzie podają ogólny powód, dla którego chcą pracować w danej firmie" - wyjaśnia Keating. "Mówią: 'Chcę pracować w Apple, ponieważ jest to wiodąca firma technologiczna, która zmienia sposób, w jaki ludzie się komunikują'. Jeśli mógłbyś podać ten sam dokładny powód, dla którego chciałbyś pracować w Microsofcie, to znaczy, że Twój powód nie jest wystarczająco konkretny". Aby Twój list motywacyjny wyróżniał się na tle innych, znajdź sposób na wyartykułowanie, co sprawia, że dana firma jest wyjątkowa i dlaczego jest to dla Ciebie interesujące - wyjaśnia Keating.

W tym akapicie przedstaw również wartość, jaką wnosisz do firmy. Zamiast wyjaśniać wszystko, co możesz zyskać, pracując w danej firmie, powiedz "jak twoje umiejętności pasują do celów firmy lub jak ich wartości lub kultura są zgodne z twoimi wartościami - to powinno być jak dwa elementy układanki pasujące do siebie".

Na koniec Keating podkreśla, jak ważna jest cierpliwość wobec siebie, zwłaszcza jeśli nie jesteś przyzwyczajony do formalnego pisania. "Zazwyczaj udzielam korepetycji osobom w wieku 20 lub 30 lat, a biorąc pod uwagę, że nasze pokolenie zazwyczaj nie pisze formalnych listów, może to być zniechęcające zadanie" - mówi Keating. "Jeśli więc nie czujesz się komfortowo i czujesz się naprawdę niezręcznie, kiedy masz na papierze swój pierwszy projekt, wiedz, że to uczucie jest całkowicie normalne. Nie znam wielu osób, które potrafią w ciągu godziny usiąść i napisać list motywacyjny, który im się spodoba, więc wiedz, że często potrzeba kilku szkiców, aby to osiągnąć."

Autor