Najpiękniejsze szwedzkie imiona dla dzieci (będziesz chciał je ukraść)

Nie jest tajemnicą, że styl skandynawski przeżywa obecnie swój rozkwit. Od owczej skóry na podłodze w sypialni, przez ciemny żytni chleb, który jadłeś na lunch, po minimalistyczne ubrania w szafie IKEA: Wszystko, co jest popularne w Szwecji, Danii i Norwegii, wydaje się docierać do naszych brzegów. Być może nie zauważyłeś, że szwedzkie imiona dla dzieci są obecnie bardzo popularne.

Od Agnes przez Axela po Elsę, imiona, które znajdują się na szczycie list przebojów w Szwecji, są zwykle tradycyjne, ale nieco dziwaczne - trendy, które w ostatnich latach same się rozwijają. Wiele z nich jest tradycyjnie szwedzkich; inne to anglosaskie przydomki, które Szwedzi przyjęli. Jeśli zdolność regionu do przewidywania trendów w projektowaniu, modzie i jedzeniu jest jakąkolwiek wskazówką, nazwy te wkrótce będą ogromne. Hej Sweden zorganizowało listę najlepszych szwedzkich imion dla dzieci. Poniżej przedstawiamy 100 najpopularniejszych imion dla dzieci, które uwielbiają szwedzkie mamy.

1. Adrian

Pochodzące z łaciny "Adriānus", Adrian jest popularnym imieniem dla dzieci w Szwecji. Imię to nosi wiele znanych osób, w tym byli papieże, koszykarze Adrian Beltre, Adrian Branch i Adrian Caldwell oraz tenisista Adrian Garcia.

2. Agata

Agata pochodzi od greckiego "Agathē", co oznacza "dobry" i "miły". Szwedzka odmiana tego imienia ma znaczenie "czysta" i jest zwykle nadawana dziewczynkom.

3. Agnieszka

To nostalgiczne imię, które jest również greckie, oznacza "czysty" lub "święty". W 2011 roku para aktorów Jennifer Connelly i Paul Bettany nazwała swoją córkę Agnes. (Nawiasem mówiąc, to miękkie "e": Wymowa to "Ag-ness", a nie "Ag-neez").

4. Albin

Wymawiane jako "AHL-been", imię Albin to szwedzkie imię dla dzieci, które zyskuje na popularności wśród młodych chłopców.

5. Alice

Odwieczny faworyt, Alice często znajduje się na szczycie listy najpopularniejszych imion dla dzieci w Szwecji. Złożona nazwa ewoluowała przez lata i oznacza "szlachetny".

6. Alexander

Alexander, ulubione imię na całym świecie, jest częstym wyborem dla chłopców w Szwecji. Imię to, pochodzące od Greków, oznacza "obrońcę człowieka".

7. Alva

Chociaż to staronordyckie imię oznacza "żeńską elfkę", jest neutralne płciowo i jest używane zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt. Najsłynniejszy męski nosiciel tego imienia miał je jako drugie imię: Thomas Alva Edison.

8. Anton

Pochodzące od rzymskiego imienia Antonius, Anton jest popularnym imieniem dla chłopców w Szwecji. Oznacza "godny podziwu lub pochwały", ale w innych krajach może przybierać różne formy. Szwedzki hokeista Anton Forsberg jest jednym z wielu znanych sportowców o imieniu Anton.

9. Aron

Wymawiane jako "A-rən", imię Aron pochodzi od hebrajskiego "aharōn", co oznacza "wywyższony".

10. Arvid

To tradycyjne, inspirowane naturą imię jest popularne w Szwecji, Norwegii i Danii. Wywodzi się od staronordyckich elementów arn oznaczającego "orzeł" i viðr oznaczającego "drzewo". Imię to wymawia się "Ah-RVahD". (Jeśli masz wysokie aspiracje akademickie dla swojego bobasa, z przyjemnością zauważysz, że rymuje się z Harvard).

11. Asta

Chociaż może być pseudonimem dla imienia "Astrid", Asta jest często popularnym szwedzkim imieniem.

12. Astrid

Chociaż nie jest tak powszechne w Stanach Zjednoczonych, Astrid jest popularnym imieniem w Europie, szczególnie w krajach skandynawskich. Oznaczające "boskie piękno", Astrid pochodzi od staronordyckiego Ássfriđr, złożonego imienia "boga" i "pięknego". Podczas gdy wiele wpływowych osób nosiło imię Astrid, być może najbardziej znaną jest Astrid Lindgren, autorka i twórczyni Pippi Pończoszanki.

13. Axel

Tak, wymawia się je "AK-sel"; na szczęście nie ma tu żadnych podstępnych cichych liter.

Szczególnie podoba nam się to imię ze względu na jego słodkie znaczenie: "ojciec pokoju". I wygląda na to, że nie tylko my je uwielbiamy. Syn komika Willa Ferrella nazywa się Axel Ferrell, a syn sportowca Tigera Woodsa nazywa się Charlie Axel Woods. (Uwaga: Charlie jest również niezwykle popularnym imieniem w Szwecji, więc wydaje się, że golfista miał na myśli motyw z tym imieniem dziecka).

14. Carin

15. Claes

Szwedzka wersja imienia Nicholas, Claes oznacza "triumf ludu". Jest to popularne imię męskie, które przetrwało próbę czasu. Wymawiane jako "KLAHS", znane osoby o imieniu Claes to między innymi artysta Claes Oldenburg.

16. Clara

17. Colin

Popularne w Szwecji imię Colin oznacza również "triumf ludu".

18. Cornelia

Chociaż pochodzi od łacińskiego "róg", Cornelia rutynowo trafia na listy najpopularniejszych imion w Szwecji. Pisarki Cornelia Funke, Cornelia Hoogland i Cornelia Amiri to znane osoby o tym imieniu.

19. Dalia

To kwiatowe imię jest ukłonem w stronę pionierskiego szwedzkiego botanika Andersa Dahla. Imię Dahlia zostało wybrane przez kanadyjską celebrytkę kulinarną Gail Simmons dla jej córki - ale jeszcze bardziej przekonujące jest to, że Dahlia to kwiatowy wybór, który nie jest przesadzony, ani miękki, ani mądry.

20. Dante

21. Ebba

Oznaczające "silny", Ebba jest żeńską wersją imienia Ebbe, które rutynowo plasuje się wśród najpopularniejszych imion w Szwecji.

22. Egil

23. Elias

24. Elin

25. Elina

26. Elsa

Popularność tego imienia podwoiła się w latach 2014-2015 ze względu na popularność filmu animowanego Frozen - ale zgadnij co? Jest to tradycyjne szwedzkie imię, które znajduje się na szczycie listy popularnych szwedzkich imion. Modelka Elsa Pataky również nosi to imię, na wypadek gdybyś zastanawiał się, dlaczego ostatnio widziałeś ją na liście najlepiej ubranych.

27. Elvira

28. Emil

29. Emilia

Chociaż oznacza "rywalkę", Emilia jest ukochanym żeńskim imieniem często wybieranym przez szwedzkich rodziców. Chociaż wydaje się być takie samo jak imię Amelia, ma ono inny rdzeń i znaczenie. Amelia pochodzi od niemieckiego rdzenia, który oznacza "praca".

30. Felix

31. Gabriel

32. Greger

33. Hanna

34. Hedda

35. Hasse

36. Hilda

37. Hugo

38. Ida

39. Isak

40. Ivar

41. Jonna

42. Josef

43. Juni

44. Kajsa

45. Lotta

46. Loui

47. Luna

48. Leo

W Szwecji Leo to nie tylko skrót od Leonardo. Jest to samodzielne imię używane zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek, a jego użycie w Szwecji sięga 1753 roku. Jego pierwotne łacińskie znaczenie to "lew" - więc imię to ma zarówno zabawne, jak i majestatyczne konotacje.

49. Leon

50. Levi

51. Eira

52. Liam

53. Linnea

Chociaż jest to nazwa szwedzkiego kwiatu, Linnea pochodzi od nazwiska szwedzkiego naukowca Karla von Linné, któremu przypisuje się stworzenie systemu klasyfikacji roślin i zwierząt Linneusza. Nazwa ma dwie wymowy: "li-NAY-ə" i "LI-nee-ə".

54. Linus

55. Loke

56. Miłość

57. Maja

Popularna w krajach skandynawskich i słowiańskich Maja pochodzi od greckiej Mai, która była matką Hermesa. Imię to nosi szwedzka piosenkarka Maja Ivarsson.

58. Malte

59. Margareta

60. Marta

61. Matylda

62. Matteo

63. Mikkel

64. Mila

65. Milo

66. Minna

67. Mira

68. Mój

69. Neo

70. Nils

71. Noah

Numer 13 na szwedzkiej liście popularnych imion dla dzieci jest szeroko stosowany w całej Skandynawii. Jest również okazjonalnie używane jako imię dziewczynki w Szwecji i Danii.

72. Noel

73. Nora

74. Nova

75. Maksymilian

76. Mio

77. Olivia

Tradycyjne angielskie imię Olivia (oznaczające "symbol pokoju") zostało przywłaszczone zarówno przez Szwedów, jak i Amerykanów. Sportowiec Lance Armstrong, muzyk Eddie Vedder oraz aktorzy Al Pacino, James Van Der Beek, Denzel Washington i Ben Stiller zakochali się w tym imieniu - każdy z nich nazwał swoją córkę Olivia. Z jego miłymi, klasycznymi konotacjami, rozumiemy dlaczego.

78. Omar

79. Otto

80. Oskar

Podczas gdy pisownia z literą K jest tradycyjna w Skandynawii, angielska pisownia Oscara pozostaje jednak na liście 20 najlepszych w Szwecji. Aktorzy Hugh Jackman i Gillian Anderson zdecydowali się nadać swoim synom to imię, które oznacza "włócznię Boga" lub "boską włócznię".

81. Olander

82. Olle

83. Peder

84. Sanna

85. Sebastian

86. Siri

87. Stella

To szykowne imię, oznaczające "gwiazdę", pierwotnie pochodziło z łaciny, ale później stało się popularne w Anglii. Ostatecznie zostało podchwycone przez Szwedów i jest również niezwykle popularne wśród celebrytów, a aktorzy Harvey Keitel, Matt Damon, Tori Spelling, Ellen Pompeo i Antonio Banderas - a także Beatle Paul McCartney - wszyscy nadali to imię swoim córkom.

88. Stefan

89. Strom

90. Signe

91. Tage

92. Thea

93. Theo

94. Tilde

95. Ulla

96. Vera

Powszechnie uważa się, że pochodzi od rosyjskiego "wiara" lub łacińskiego "prawda", Vera to żeńskie imię, które często pojawia się na szwedzkiej liście 100 najlepszych imion. Amerykańska projektantka mody Vera Wang jest znaną osobą o tym imieniu.

97. Ville

98. Vide

99. Viktor

100. Wilma

Sklep z artykułami dla niemowląt:

IKEA Łóżeczko Gulliver $99 Sklep
Dor Carmon dla Normann Copenhagen Ducky $140 Sklep
Spadochron Kaszmirowy kocyk dziecięcy $149 Sklep
Herman Miller Fotel Eames z włókna szklanego $669 $519 Sklep
Creative Co-op Narzuta z dzianiny bawełnianej w owce $46 Sklep
Manzanita Kids Drewniana grzechotka Bird $20 Sklep

Autor