Wszedłem do jaskini solnej - oto co się stało

Tę relację z pierwszej ręki z mojego doświadczenia w jaskini solnej poprzedzę ujawnieniem, że mam obsesję na punkcie dobrego samopoczucia i uważam się za wczesnego zwolennika większości najnowszych i najlepszych trendów w zdrowym stylu życia na rynku. (Wystarczy wziąć pod uwagę moje wcześniejsze artykuły na temat całkowicie naturalnych alternatyw dla antybiotyków i masła oraz szerokich korzyści płynących z pietruszki). Biorąc to pod uwagę, przyznam, że miałem wątpliwości, wchodząc do jaskini solnej.

Czym jest jaskinia solna? Jaskinia solna ma ściany składające się z cegieł z soli morskiej, podczas gdy podłoże składa się z luźniejszej soli (wyobraź sobie ziarnistą piaskownicę). Wysuszające działanie jaskini solnej i zawarte w niej minerały mogą pomóc w przeziębieniach i chorobach układu oddechowego, oczyszczać organizm z toksyn i zanieczyszczeń oraz zmniejszać stany zapalne.

Moja praktyczna strona była sceptyczna co do tego, jak spędzenie godziny w ciemnym pomieszczeniu otoczonym solą może przynieść wszystkie potężne korzyści lecznicze, ale holistyczny hipis we mnie wiedział, że muszę wejść w to doświadczenie z otwartym umysłem. I tak właśnie zrobiłam. Poniżej znajduje się wszystko, co musisz wiedzieć o jaskini solnej.

Chwila, co to jest jaskinia solna?

Odwiedziłem jaskinię solną Montauk, położoną na najbardziej wysuniętym na wschód krańcu Long Island w Nowym Jorku, więc użyję tej jaskini jako głównego punktu odniesienia. Wszystkie jaskinie solne są unikalne i mogą różnić się rozmiarem i układem, ale większość jaskiń ma podobną ogólną strukturę i składa się z tych samych podstawowych elementów.

Zazwyczaj w jaskini znajduje się "kominek" zbudowany w całości z solnych kamieni i wypełniony lampami lub światłami z solnych skał, które nadają jaskini spokojny pomarańczowy blask. Sufit ma naśladować jaskinię i może być również obwieszony plamami migoczących światełek, aby zapewnić nastrój i przyćmione oświetlenie, jednak jaskinia jest utrzymywana głównie w ciemności, aby zapewnić relaksujące, podobne do spa środowisko. Atmosferę można porównać do dużej, nieogrzewanej sauny wykonanej z soli. Chociaż słowo jaskinia brzmi onieśmielająco, ta jest całkiem zachęcająca.

Co warto wiedzieć przed wizytą?

Po pierwsze, będziesz chciał dokonać rezerwacji. Większość jaskiń ma ograniczoną liczbę miejsc i przestrzega harmonogramu, jeśli chodzi o sesje grupowe. Innymi słowy, najprawdopodobniej nie będziesz w stanie pojawić się i wejść do jaskini w wolnym czasie.

Przygotuj się na poświęcenie co najmniej godziny ze swojego dnia, ponieważ większość sesji w jaskini trwa od 45 minut do godziny. Ja zapisałem się na 45-minutową sesję o 16:00 w sobotę, która okazała się relaksującym zajęciem po pracowitym dniu, który rozpoczął się od treningu, a następnie kilku spraw do załatwienia.

Pamiętaj, aby pić dużo wody przed (i po), ponieważ jaskinia może cię odwodnić. Wreszcie, nie jest to darmowe, więc weź ze sobą portfel. Jaskinia solna Montauk pobiera opłatę w wysokości 40 USD za osobę za każdą sesję, ale ceny różnią się w zależności od jaskini i tego, czy jest to butik, czy część większego spa.

Co dzieje się w środku?

Wiele jaskiń wymaga zdjęcia butów - podobnie jak w przypadku korzystania z udogodnień w spa - przed wejściem do słonego, przypominającego piasek dołu wewnątrz jaskini. Większość jaskiń prosi również o pozostawienie urządzeń elektronicznych przed wejściem, więc przygotuj się na udział w mini cyfrowym detoksie. Po wejściu do środka można zauważyć, że jaskinia jest nieco chłodniejsza niż normalna temperatura powietrza, co wynika z haloterapii (powietrze wypełnione solą jest pompowane do pomieszczenia).

Gdy weszłam do jaskini na moją sesję, natychmiast zanurzyłam stopy w soli kamiennej, która stanowi podłoże. Jest to niebiańskie uczucie dla bosych stóp i jest to jedno z pierwszych fizycznych doznań, jakich doświadczyłem podczas pobytu w jaskini. Następnie zająłem miejsce na jednym z kilku krzeseł o zerowej grawitacji, które pozwalają na odchylenie się i podparcie nóg pod wygodnym kątem. Wszystkie 11 osób w mojej sesji zajęło swoje miejsca, a niektórzy nawet zdecydowali się usiąść lub położyć na słonej skale na podłodze. Dostałem koc, by było mi wygodnie i ciepło.

Kiedy się usadowiłem, zauważyłem uspokajającą, spokojną ścieżkę dźwiękową - podobną do tej, którą można usłyszeć podczas masażu lub zabiegu spa - która brzmiała jak delikatny przypływ i odpływ fal oceanu. Czułam się, jakbym zapadała w drzemkę, gdy właściciel jaskini powitał nas i wyjaśnił tło i zalety jaskini solnej. Sesję rozpoczęliśmy z zamkniętymi oczami, przechodząc przez ćwiczenie pracy z oddechem. Terapia oddechowa była częścią specjalnego pakietu dla mojej sesji, ale standardowe sesje w jaskini solnej zazwyczaj pozwalają się zrelaksować i odprężyć, wdychając dobroczynne właściwości środowiska.

Jakie są korzyści?

Mówi się, że ujemnie naładowana zjonizowana sól i minerały śladowe obecne w atmosferze jaskini w naturalny sposób wyciągają toksyny i zanieczyszczenia z organizmu, zmniejszają stany zapalne i poprawiają dolegliwości układu oddechowego, takie jak astma, poprzez oczyszczanie płuc.

Jak wspomniałem wcześniej, aspekt odnowy biologicznej jaskini solnej opiera się na haloterapii, która polega na wdychaniu powietrza nasyconego solą, które jest pompowane do jaskini z generatora halo. Podczas oddychania minerały (takie jak wapń, potas i żelazo) zawarte w najczystszej wersji soli są wchłaniane zarówno przez skórę, jak i drogi oddechowe, co może pomóc w usuwaniu pyłków, wirusów, toksyn i innych zanieczyszczeń z organizmu. Ujemnie naładowana zjonizowana sól i minerały śladowe obecne w atmosferze jaskini mają naturalnie wyciągać toksyny i zanieczyszczenia z organizmu, zmniejszać stany zapalne i poprawiać dolegliwości układu oddechowego, takie jak astma, poprzez oczyszczanie płuc.

Mówi się również, że skóra zostaje oczyszczona, ponieważ bezpośrednio wchłania opary. Haloterapia pomaga również w łagodzeniu chorób skóry, stresu, wysokiego ciśnienia krwi, infekcji dróg oddechowych, kaca i alergii. Sól jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, przeciwgrzybiczym i przeciwdrobnoustrojowym, dlatego korzyści promowane przez jaskinię nie są wielkim szokiem dla osób poinformowanych o leczniczych właściwościach soli.

Jak sól wpływa na organizm?

Po pierwsze, należy być przygotowanym na uczucie relaksu. Atmosfera jaskini (przyciemnione oświetlenie, brak telefonów, spokojna muzyka) zapewnia spokojne otoczenie, w którym można znaleźć trochę czasu dla siebie. Jeśli nic więcej, będziesz w stanie odpocząć umysł lub uczestniczyć we własnej formie medytacji przez nieprzerwane 45 minut, co samo w sobie jest zdrowe. Ponieważ sól ma wyciągać zanieczyszczenia i toksyny, poczułem lekkie pocenie się w dłoniach i pod pachami, mimo że pomieszczenie jest chłodzone przez cyrkulujące powietrze. Personel zapewnił mnie, że pocenie się wewnątrz jaskini jest całkowicie normalne i jest regularną reakcją organizmu podczas detoksykacji i oczyszczania.

Zauważyłem, że napięcie, które utrzymywałem w szyi i górnej części pleców również wydawało się być złagodzone, co mogło być spowodowane przeciwzapalnymi korzyściami płynącymi z jaskini. Mogę powiedzieć, że wszystkie fizyczne odczucia, które odczuwałem, były niezwykle subtelne, więc nie spodziewaj się, że po pięciu minutach spędzonych w jaskini będziesz w pełni odmłodzony, ale powinieneś być przygotowany na pewną formę detoksu, fizycznego lub psychicznego, wynikającego z ekspozycji na haloterapię lub po prostu spokojnego czasu spędzonego w jaskini.

Rytuały Mauli Himalajskie sole lecznicze $60 Sklep
Urban Outfitters Himalajska lampa solna $34 Sklep
Evolution Salt Co. Coconut Himalayan Salt Scrub $11 Sklep

Ten post został pierwotnie opublikowany 26 maja 2016 r. i od tego czasu został zaktualizowany.

Autor