15 rzeczy do zrobienia w Madrycie, które nie są takie same nigdzie indziej

Jako jedna z najbardziej zielonych stolic w całej Europie, Madryt jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia. Ale poza tym, że na jednego mieszkańca przypada tu więcej drzew niż w innych krajach UE, w Madrycie jest też mnóstwo rzeczy do zrobienia, które nie ograniczają się tylko do podziwiania wspaniałych widoków. Madrileños - jak nazywają ludzi w Madrycie - mają świetny sposób delektowania się rzeczami. Widać to na przykładzie snu (budzą się późno i codziennie robią sobie sjestę), paseo (spokojny spacer po mieście) i wyszukanych obiadów (duży posiłek, który często składa się z kilku dań).

A jest w czym wybierać: pyszne jedzenie, energiczne życie nocne i szereg atrakcji kulturalnych. Madryt może nie jest uważany za kwintesencję Hiszpanii, jak inne miasta, ale ma swój własny urok. Od walk byków, przez Złoty Trójkąt Sztuki, po spanie do późna, łatwo zrozumieć, dlaczego los gatos są zauroczeni swoim miastem. Przewijaj dalej, aby dowiedzieć się 15 ciekawych rzeczy do zrobienia w Madrycie, które nie będą takie same nigdzie indziej.

1. Zwiedzanie Złotego Trójkąta Sztuki

Madrytczycy są najbardziej dumni ze swoich trzech muzeów, zwanych "Złotym Trójkątem Sztuki". Składają się na niego Prado, Reina Sofía i Thyssen-Bornemisza. Zasadą jest, że potrzebujesz co najmniej jednego dnia w każdym muzeum, ponieważ są one tak rozległe (kup Paseo del Arte za 39 USD, a otrzymasz wstęp do wszystkich trzech). Prado ma kolekcje mistrzów, takich jak El Greco, podczas gdy Reina Sofía szczyci się bardziej nowoczesnymi dziełami sztuki, takimi jak Guernica Picassa (zobaczysz ludzi płaczących przed nią), a Thyssen-Bornemisza jest prawdopodobnie najbardziej zróżnicowana i zawiera ulubione dzieła, takie jak Monet i Dégas.

2. Zjedz tapas

Tapas to obowiązkowa pozycja w Madrycie; niektórzy twierdzą nawet, że jest to bardziej kulturowa konieczność niż w Barcelonie. FYI, małe talerze są podawane inaczej niż w barze tapas w Stanach Zjednoczonych - z każdą kolejką napojów, które zamówisz, zostanie podana runda tapas. Pierwsza runda będzie zazwyczaj czymś w rodzaju papas bravas (domowe frytki w aioli) lub czymś w rodzaju chleba. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, El Tigre w Chueca jest zawsze dobrą opcją lub możesz po prostu wędrować wzdłuż Calle Cava Baja i skakać od baru do baru.

Wybierz się do dwóch miejsc z tapas jednego wieczoru i zostań na około trzy rundy w każdym z nich. Tapas stają się coraz lepsze z każdą rundą, a w ten sposób można uzyskać zróżnicowany wybór.

3. Poznaj życie nocne

Madrytczycy wychodzą na miasto mocniej niż większość. Chodzi o to, że nie wychodzą każdej nocy, ale kiedy to robią, nie można ich zobaczyć w klubie wcześniej niż o 2 w nocy. Będą tańczyć i pić trochę przez całą noc do 6 rano lub 7 rano, co prawdopodobnie jest powodem, dla którego mają tendencję do budzenia się tak późno. Jeśli chodzi o konkretne miejsca, El Sol oferuje tańce do występów na żywo lub klasycznej rockowej/popowej ścieżki dźwiękowej, podczas gdy Joy Eslava, dawny XIX-wieczny teatr, ma parkiet na wiele dni (uwaga: robi się tłoczno).

4. Odwiedź Parque del Buen Retiro

Mówiąc o zieleni, El Retiro to w zasadzie madrycki Central Park. Jeśli pływanie łódką przed pomnikami, czytanie w cieniu drzewa lub chwycenie drinka w terraza (kawiarni na świeżym powietrzu) brzmi jak zabawa, to powinieneś sprawdzić to miejsce, zwłaszcza gdy jest zatłoczone w weekendy. Jak widać, do 1868 r. z samego parku korzystała tylko rodzina królewska, dlatego prawdopodobnie jest on tak wyszukany (szczyci się nawet oszałamiającym ogrodem różanym z ponad 4000 kwiatów).

5. Zobacz egipski grobowiec

Tak, dobrze przeczytałeś: Egipski grobowiec o nazwie Templo de Debad znajduje się w Madrycie w Parque de la Montaña. Jak się tam znalazł? Cóż, historia głosi, że Hiszpanie pomogli chronić historyczne zabytki i świątynie przed wodą w południowym Egipcie po wybudowaniu tamy Asuan. Prezydent Egiptu podarował świątynię Hiszpanii jako podziękowanie za współpracę i wysłał ją do kraju blok po bloku.

6. Wybierz się na wycieczkę literacką

Mówiąc "wycieczka", mamy na myśli spacer po dzielnicy zwanej Barrio de las Letras, czyli "Okolica Literatów". To tutaj można znaleźć cytaty słynnych pisarzy, takich jak Miguel de Cervantes i Luis de Góngora, wypisane na chodniku (mieszkali w tej okolicy). Amerykański pisarz Ernest Hemingway również spędził dużo czasu w Madrycie, a jeśli chcesz, możesz nawet poprosić o jego ulubione miejsce w restauracji Sobrino de Botín.

7. Zobacz oszałamiającą architekturę

Prawdziwe doświadczenie Madrytu obejmuje mini wycieczkę po jego architekturze, a Plaza De Cibeles dosłownie stał się symbolem miasta. Uderzająca neoklasyczna fontanna i marmurowe posągi zdobią plac (zabawny fakt: fontanna była w rzeczywistości bardziej z boku, ale została przeniesiona do centrum pod koniec XIX wieku). Jest to również skrzyżowanie czterech kluczowych budynków: Pałacu Cybele (znanego również jako Ratusz), Banku Hiszpanii, Pałacu Linares i Pałacu Buenavista, które same w sobie są przepiękne.

8. Przekąska w Chocolatería San Ginés

Nie jadłeś prawdziwego churro, dopóki nie odwiedziłeś Chocolatería San Ginés. Sklep, który działa od 1894 roku, znany jest ze smażonego ciasta zanurzonego w bogatej zupie czekoladowej. Nawiasem mówiąc, jest otwarty 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a najlepszy czas na wizytę to około 3 nad ranem lub 4 nad ranem po nocnym skakaniu po klubach.

9. Kibicuj drużynie fútbolowej

Fútbol to wielka sprawa w Madrycie, podobnie jak obejrzenie meczu na słynnym stadionie Santiago Bernabéu. Ostrzegamy jednak: Mecze mogą być intensywne, zwłaszcza gdy w grę wchodzi rywalizacja, więc wybierz się na mecz na żywo tylko wtedy, gdy jesteś w grupie. Jeśli chcesz cieszyć się sportem w spokojny sposób, są bary, w których gromadzi się mnóstwo mieszkańców, aby wspólnie dopingować swoją drużynę.

10. Zjedz lunch jak miejscowy

Lunch w Madrycie jest największym i najważniejszym posiłkiem dnia i odbywa się tuż przed sjestą. Z tego powodu spożywa się go w spokojnym tempie i istnieje coś, co nazywają menú del día, specjalne menu obiadowe prix-fixe składające się z kilku dań. Zazwyczaj jest ono przystępne cenowo i obejmuje zupę lub sałatkę, danie główne, dodatek i deser.

11. Wybierz się na antykwariat

Zamiast iść na Rastro - turystyczną pułapkę niedzielnego porannego pchlego targu rozciągającego się od stacji metra La Latina w dół do Puerta de Toledo - wybierz się tam w dzień powszedni. Będziesz mógł chodzić od antykwariatu do antykwariatu bez kolejek (i bez śmieci).

12. Oglądaj walki byków

To nie jest dla każdego, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że walki byków są obecnie kontrowersyjne (hiszpański parlament stwierdził, że nielegalne jest zdelegalizowanie walk byków). Niezależnie od tego, wycieczka do areny walk byków Las Ventas to wielka sprawa - można również zwiedzić muzeum, aby poznać historię. Same walki odbywają się w nocy i wymagają dodatkowej opłaty (kup poduszkę do siedzenia i usiądź w cieniu, jeśli zdecydujesz się pójść).

13. Zapytaj kogoś w hotelu o rekomendacje

Konsjerż w hotelu będzie w stanie załatwić rezerwacje w odpowiednich restauracjach, zorganizować wycieczki krajoznawcze i podpowiedzieć, do których klubów warto zajrzeć, gdy zapadnie zmrok. Ponadto poinformuje Cię, jak się tam dostać (lub wezwie taksówkę, która jest dość czysta i niedroga). A jeśli nie mieszkasz w hotelu? Zapytaj gospodarza Airbnb lub miejscowego w hostelu o ich wskazówki.

14. Zrób paseo

Spokojny spacer po mieście to normalna rzecz w Madrycie, szczególnie w niedzielne wieczory. Pomyśl o tym jak o promenadzie z przyjaciółmi, wędrując po La Latina lub Salamanca. Przystanki po drodze są niezbędne: Po drodze warto napić się wermutu lub zjeść tapas.

15. Obserwowanie ludzi na Puerta del Sol

Puerta del Sol, nazywana przez miejscowych po prostu "Sol", to główny plac w centrum miasta, który jest trochę centrum turystycznym (fontanny, posągi itp.). Zawsze tętni życiem, zwłaszcza w nocy, ponieważ znajduje się tu większość klubów. Warto wybrać się na wycieczkę, aby obserwować ludzi, nawet jeśli tylko po to, aby zobaczyć ulicznych artystów lub protestujących.

Autor