Oto, co się stanie, gdy będziesz pić galon wody dziennie

Odwieczne opowieści i porady każą nam wierzyć, że wypijanie galona wody dziennie rozwiąże każdy problem, od utraty wagi po starzenie się. Można nawet oszukać swój mózg, by z tych właśnie powodów pił więcej wody. Ale czy to mit? Można sobie wyobrazić, że nie pomoże to w niczym więcej, niż tylko w częstotliwości chodzenia do łazienki. To, a także dowody sugerujące, że możliwe jest picie zbyt dużej ilości wody, sprawiają, że otrzymujemy mieszane sygnały.

Dlatego zanim sami spróbujemy, a następnie będziemy nosić ze sobą galon wody przez cały dzień, zapytaliśmy ekspertów w dziedzinie fitnessu, odżywiania i skóry o to, co zwiększenie spożycia wody naprawdę oznacza dla naszego zdrowia i samopoczucia. Okazuje się, że picie wody nie jest lekarstwem na wszystkie problemy związane z naszym ciałem. Jednak według naszych ekspertów istnieje pięć zaskakujących rzeczy, na które pomaga zwiększone nawodnienie. Poniżej najlepsi trenerzy, estetycy i dietetycy omawiają prawdę kryjącą się za butelką wody.

Twoje tempo metabolizmu wzrośnie

"Heidi Powell, trenerka gwiazd i blogerka fitness, mówi: "Posłuchaj tego. "Jeśli ludzkie ciało wypije 16 uncji wody w ciągu godziny, tempo przemiany materii wzrośnie nawet o 30 procent na następne 30-40 minut. Badania wykazały, że jeśli zobowiążesz się do wypijania połowy masy ciała w uncjach wody każdego dnia, możesz spodziewać się większej utraty wagi."

Badania wykazały, że pijąc każdego dnia wodę w ilości odpowiadającej połowie masy ciała, możesz stracić więcej kilogramów.

Autorka kontynuuje: "Istnieje jeden enzym zwany lipazą, który musi zostać aktywowany w organizmie, aby zmobilizować tłuszcz (tzn. pozbyć się go). Woda jest jednym z wielu składników niezbędnych do aktywacji lipazy."

Twoje treningi poprawiają się na poziomie komórkowym

"Jeśli chodzi o kondycję" - mówi Kara Griffin, trenerka personalna, dietetyk holistyczny i coach zdrowia - "woda jest kluczem do zdrowych, dobrze funkcjonujących komórek. Picie wystarczającej ilości wody pomaga więc w ćwiczeniach na poziomie komórkowym". Badania wykazały, że odwodnienie najbardziej negatywnie wpływa na ćwiczenia wytrzymałościowe, więc upewnij się, że jesteś nawodniony podczas długiego biegu.

Odpowiednie nawodnienie pomaga także w maksymalizacji treningu; nie wypijaj jednak całej butelki wody bezpośrednio przed sesją treningową. "Odwodnienie ma mniejszy wpływ na treningi siłowe i energetyczne (np. CrossFit), ale badania wykazały, że może mieć pewien negatywny wpływ na wydajność lub jej brak. Nawodnienie zwiększa wydajność we wszystkich formach ćwiczeń, ale chlanie wody przed treningiem może nie tylko wywołać skurcze, ale także sprawić, że poczujesz się bardziej ospały i mniej skoncentrowany na wykonywanym zadaniu. Wypij szklankę wody na 20-30 minut przed następnym treningiem i popijaj ją małymi łykami (w razie potrzeby), aby zbliżyć się do swojej szczytowej wydajności."

Które treningi spalają więcej kalorii niż bieg na 3 mile?

Ponadto woda pomaga organizmowi utrzymywać i regulować zapasy energii. "Potrzebujesz wody, aby połączyć się z glikogenem, aby stworzyć rezerwę energii w mięśniach (nazywa się to ATP)" - dodaje Drew Logan, ekspert fitness i autor. "Bez wody masz mniejszą zdolność do magazynowania energii, ponieważ w mięśniach jest mniej tlenu, mniejszy przepływ krwi, gdy jesteś odwodniony, a także mniejsza dostawa i wiązanie glikogenu w celu wytworzenia potrzebnej energii". Innymi słowy, pij, aby zwiększyć moc.

Twoje zmarszczki nie znikną

"Kiedy pijesz wodę, nie trafia ona bezpośrednio do skóry" - mówi znana kosmetyczka Renée Rouleau (fanka produktów do pielęgnacji skóry Camili Mendes) - "Przechodzi przez jelita, wchłania się do krwiobiegu i jest filtrowana przez nerki. W tym momencie nawadnia komórki organizmu". Zmarszczki powstają na skutek uszkodzenia DNA przez promieniowanie UV. Picie wody nie odwróci tego procesu, a poziom nawodnienia skóry ma niewiele wspólnego z wewnętrznym piciem wody".

"Ważne jest raczej to, jak traktujesz swoją skórę na powierzchni [jest ważne]. Na przykład, jeśli do mycia twarzy używasz szorstkich mydeł i środków oczyszczających na bazie detergentów, będą one miały większy wpływ na brak nawilżenia powierzchni skóry niż niepicie wody. Regularne stosowanie środków złuszczających, retinolu, kremów nawilżających naprawiających barierę ochronną oraz maseczek może sprawić, że zmarszczki staną się mniej widoczne i złagodzone."

12 najlepszych serum przeciwstarzeniowych i ich działanie według dermatologa

Przestaniesz zatrzymywać nadmiar płynu wokół oczu

"Z własnego doświadczenia, Rouleau mówi: "Jeśli chodzi o opuchliznę pod oczami, różnica w wyglądzie skóry może być bardzo zauważalna. Zarówno spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości sodu (zwłaszcza w nocy), jak i niepicie odpowiedniej ilości wody może zdecydowanie powodować zatrzymywanie nadmiaru płynów wokół oczu i większą niż zwykle opuchliznę pod oczami. Wiem z własnego doświadczenia, że gdy nie piję wystarczająco dużo wody w ciągu dnia, następnego ranka zawsze mam większą niż zwykle opuchliznę pod oczami".

Utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia może pomóc w usunięciu opuchlizny wokół oczu. "Jeśli dodamy do tego kolację z dużą ilością sodu, to bez względu na to, ile wody wypiję, zawsze będę miała opuchliznę. Wniosek z tego taki: Picie wody jest bardzo ważne dla utrzymania odpowiedniego nawodnienia organizmu, ale z punktu widzenia skóry, może znacznie bardziej poprawić stan niepotrzebnej opuchlizny pod oczami, niż utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry."

Te 10 zatwierdzonych przez dermatologów kremów pod oczy zrewitalizuje opuchliznę pod oczami

Ograniczasz zbędne kalorie z diety

Jak picie wody w ilości połowy swojej wagi (w uncjach) wpłynie na Twoje nawyki żywieniowe? "Po pierwsze, picie takiej ilości wody zastąpi słodkie napoje" - mówi Griffin. "Ważne jest również, aby pamiętać, że spożycie wody nie wynika tylko z jej picia, ale również z tego, co jesz! W naturalny sposób zwiększasz spożycie wody, jedząc czyste, nieprzetworzone owoce i warzywa." Prosty przykład? Arbuz składa się w 93 procentach z wody".

Picie wystarczającej ilości wody i jedzenie całych owoców i warzyw oznacza również, że ograniczasz przetworzoną żywność, która zazwyczaj zawiera dużo sodu. "Sól pobudza apetyt, ale także sprawia, że zatrzymujesz wodę, co powoduje, że jesz więcej i wzdymasz się od wody, którą wypijasz przez cały dzień" - mówi Griffin. "Bez soli, woda pomoże w motoryce jelit i oddawaniu moczu, czyli dwóch sposobach, w jakie twoje ciało uwalnia toksyny".

Więc tak, picie wody jest dla ciebie niesamowicie dobre. Ale myślenie, że wypijanie całego galonu wody każdego dnia rozwiąże każdy twój problem, jest naciągane. Upewnij się, że zapewniasz sobie wystarczające nawodnienie, ale pamiętaj także o innych elementach niezbędnych dla dobrego zdrowia: Dieta, ćwiczenia fizyczne i odpowiednia pielęgnacja skóry również mogą być pomocne.

Autor