Jak uzyskać unieważnienie w trybie cywilnym

Jeśli nadszedł czas, aby zakończyć swoje małżeństwo, możesz się zastanawiać, czy starać się o rozwód czy o unieważnienie? Podczas gdy prawdopodobnie słyszałeś, jak inni mówią o rozwodzie, unieważnienie jest bardziej rzadkie i istnieje wiele błędnych przekonań na jego temat. Ludzie często myślą, że uzyskanie cywilnego unieważnienia jest łatwiejsze niż uzyskanie rozwodu, co nie jest prawdą. Unieważnienie cywilne jest często trudniejsze do uzyskania, ponieważ unieważnienie cywilne jest znacznie węższe niż rozwód. Oto przewodnik po unieważnieniach cywilnych i jak je uzyskać.

Co to jest unieważnienie? Unieważnienie jest procedurą prawną mającą na celu unieważnienie małżeństwa. W przeciwieństwie do małżeństwa rozwiedzionego, małżeństwo unieważnione jest uważane za nieważne od samego początku.

Podstawy unieważnienia cywilnego

Unieważnienie cywilne stwierdza, że małżeństwo nigdy nie istniało. Podstawy otrzymania cywilnego unieważnienia różnią się w zależności od stanu i kraju. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje ścisły harmonogram dla otrzymania cywilnego unieważnienia i powództwo o unieważnienie zazwyczaj musi być złożone w ciągu dwóch lat od daty ślubu. Cywilne unieważnienie nie powinno być mylone z religijnym unieważnieniem, które jest przyznawane przez kościół i nie kończy legalnego małżeństwa.

Przyczyny unieważnienia cywilnego

Podczas gdy istnieje krótki okres małżeństwa, kiedy można ubiegać się o unieważnienie, bycie w związku małżeńskim tylko przez krótki czas nie jest zazwyczaj podstawą do unieważnienia. Typowe powody ubiegania się o cywilne unieważnienie małżeństwa to bigamia, kazirodztwo, oszustwo, niepoczytalność, upośledzenie umysłowe, impotencja lub strony, które zawarły związek małżeński poniżej prawnego wieku zgody. Inne powody to brak konsumpcji małżeństwa, ubezwłasnowolnienie małżonka z powodu narkotyków lub alkoholu, nieporozumienie, zatajenie, przymus lub niekompetencja. Zasadniczo, jeśli istniał powód, dla którego twoje małżeństwo nie powinno być legalne od samego początku, unieważnienie może naprawić zło.

Alimenty dla dzieci w przypadku unieważnienia małżeństwa

Inaczej niż w przypadku sprawy rozwodowej, przy dochodzeniu unieważnienia cywilnego, małżonek musi udowodnić, że działania drugiego małżonka unieważniły małżeństwo. Unieważnienie cywilne może być przyznane jedynie przez sędziego, a nie przywódcę religijnego. Również w przeciwieństwie do sprawy rozwodowej, w przypadku unieważnienia małżeństwa, alimenty nie są brane pod uwagę - jeśli twoje małżeństwo zostało unieważnione, nie możesz prosić o alimenty. Dzieci z unieważnionego małżeństwa są uznawane za pełnoprawne, potrzeba alimentów dotyczy tylko małżonków w małżeństwach, które się rozwodzą. Unieważnienie religijne, kanoniczne, dokonane przez kościół katolicki, nie ma wpływu na małżeństwo.

Współzamieszkiwanie w przypadku unieważnienia małżeństwa

W niektórych stanach obowiązują ścisłe wytyczne dotyczące wspólnego zamieszkiwania w przypadku ubiegania się o unieważnienie. W wielu przypadkach wspólne zamieszkiwanie może być podstawą do nieprzyznania unieważnienia, jeśli jest ono dobrowolne. W niektórych stanach wspólne zamieszkiwanie może oznaczać tylko jedną dobrowolną noc, więc dla pewności zapoznajcie się z przepisami obowiązującymi w waszej okolicy.

Co teraz?

Jeśli uważasz, że masz podstawy do unieważnienia, koniecznie skonsultuj się z prawnikiem. Ten artykuł nie jest poradą prawną. Dotrzeć do adwokata zaznajomionego z małżeństwa i prawa rodzinnego w Twojej okolicy, i omówić swoje osobiste okoliczności z nimi, aby uzyskać najlepsze porady prawne dotyczące cywilnych unieważnień. Choć może rozpoczął swoje dążenie do zakończenia małżeństwa poprzez unieważnienie, może się okazać, że twoja sprawa jest lepiej nadaje się do rozwodu. Wykwalifikowany prawnik będzie w stanie przejść przez etapy każdej ścieżki trzeba podjąć.

Autor