Jak prowadzić zdrowy tryb życia w 12 prostych krokach

Prawdopodobnie mniej więcej wiesz, jak prowadzić zdrowy tryb życia. Niektóre z oczywistych pierwszych kroków obejmują spożywanie większej ilości zieleniny i superfoods oraz ograniczenie cukrów i alkoholu. Sen, medytacja, ćwiczenia i utrzymywanie niskiego poziomu stresu to kolejne kluczowe składniki przepisu na dobre samopoczucie. Ale chociaż łatwo jest spisać wszystkie te rzeczy, a nawet zachować je z tyłu głowy, gdy kontynuujesz swój codzienny dzień, ilu z nas może powiedzieć, że praktykuje te rzeczy regularnie? Czasami może się to wydawać przytłaczające, ale nie musi być skomplikowane. W rzeczywistości możliwe jest przyjęcie prostego, realistycznego podejścia do prowadzenia zdrowego stylu życia, które faktycznie wydaje się osiągalne każdego dnia.

Jedz nieprzetworzoną żywność tak często, jak to możliwe

Twoja dieta powinna składać się z warzyw, owoców, chudego mięsa, takiego jak kurczak i mielony indyk, oraz zbóż. Upewnij się jednak, że dajesz sobie przerwę, niezależnie od tego, czy jest to mały deser jednego wieczoru, brunch z przyjaciółmi w weekend, czy też pozwolenie sobie na ulubione jedzenie na wynos co kilka tygodni. Równowaga jest kluczowa.

Więcej spaceruj

Ważne jest, aby negować siedzący tryb życia w pracy, kiedy tylko możesz. Jeśli coś znajduje się w odległości spaceru, postaraj się podróżować pieszo zamiast samochodem. Gdy masz czas do stracenia, zaparkuj dalej niż zwykle, aby zwiększyć liczbę kroków.

Ogranicz spożycie alkoholu

Ogranicz picie alkoholu do jednego lub dwóch razy w tygodniu i staraj się ograniczyć do kieliszka lub dwóch wina lub jednego lub dwóch ulubionych koktajli na raz. Jest to nie tylko lepsze dla wątroby, ale także dla portfela.

Spakuj swój lunch

Pomiń jedzenie na wynos lub stołówkę i przynieś swój lunch do pracy. Przygotuj sałatkę, kanapkę lub nawet resztki z poprzedniego wieczoru. Jest to nie tylko zdrowsze, ale także pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Przygotowywanie posiłków może w tym bardzo pomóc. Poświęć niedzielne wieczory na planowanie nadchodzącego tygodnia pracy - twoje przyszłe ja będzie ci wdzięczne.

Weź wolne

Znasz te dni urlopu, które piętrzą się w pracy? Wykorzystaj je! Lub przynajmniej weź dzień chorobowy lub osobisty. Poświęcenie czasu na odpoczynek od pracy może mieć zarówno fizyczne, jak i psychiczne korzyści zdrowotne, w tym zmniejszenie ryzyka zawału serca, depresji i stresu. Co więcej, mała przerwa od pracy może faktycznie zwiększyć twoją produktywność po powrocie.

Unikaj negatywnego nastawienia

Możesz stać się tym, co wpuścisz do swojego życia. Zachowaj pozytywne nastawienie i optymizm (nawet jeśli jest to najtrudniejsze), a być może zobaczysz, że wszystko zmieni się na lepsze.

Zakończ toksyczne relacje

Nie oznacza to, że powinieneś po prostu odciąć się od ludzi dla kaprysu, ale jeśli masz znaczącą osobę lub przyjaciela, który jest dla ciebie toksyczny lub sprawił ci ból i nie jesteś w stanie poradzić sobie z tą sytuacją, może nadszedł czas, aby rozważyć odejście. Otwartość i szczerość z nimi, a nawet jakaś forma terapii może być dobrym pierwszym krokiem przed podjęciem bardziej drastycznych środków.

Przerwa od technologii

Prawie wszystko robimy na naszych telefonach, komputerach, telewizorach i tabletach, więc cyfrowa przerwa może wydawać się niemożliwa, ale codzienne oderwanie się od nich jest dobrą rzeczą. Może to poprawić sen, zwiększyć produktywność i pogłębić osobistą więź z osobami wokół ciebie. Nie musi to być również długa przerwa - rozważ próbę detoksu medialnego przez 30 minut każdego dnia. Możesz do tego zachęcić, trzymając telefon z dala od sypialni w nocy, idąc na długi spacer bez telefonu, biorąc kąpiel lub nawykowo trzymając technologię z dala od stołu.

Ćwiczenia

Ćwiczenie może zmniejszyć stres, więc staraj się ruszać każdego dnia. Nie musisz też chodzić na siłownię, jeśli to nie twoja sprawa. Wybierz się na pieszą wycieczkę, zagraj w tenisa z przyjacielem, popływaj, wskocz na rower, weź udział w zajęciach jogi lub streamuj trening online.

Czytaj częściej

Czytaj cokolwiek. Po prostu czytaj. Stymuluje to mózg i poprawia jego funkcjonowanie. Czytanie, które ćwiczy mózg, może pomóc zmniejszyć spadek sprawności umysłowej w starszym wieku, a być może nawet powstrzymać chorobę Alzheimera.

Znajdź nowe hobby

Posiadanie zainteresowań poza rodziną i pracą sprawi, że poczujesz się bardziej spełniony. Rozważ naukę gotowania, uprawianie sportu lub wolontariat.

Przestań przejmować się opinią innych

Nie warto poświęcać swojej energii na opinie innych, zwłaszcza gdy stają się one dla ciebie szkodliwe. Bądź wierny sobie, a przyciągniesz ludzi, którzy naprawdę cię lubią i cenią za to, kim jesteś.

Autor