10 najdłuższych rzek na świecie, które zaspokoją twoją żądzę wędrówek

Rzeki są ważnym elementem geograficznym, który ożywia wiele zakątków globu - od zachwycających widoków po jedne z najbogatszych ekosystemów na naszej planecie. Wśród złożonego systemu międzynarodowych szlaków wodnych najdłuższe rzeki świata są pod wieloma względami najbardziej godne uwagi - ale niektóre pozycje na tej liście mogą Cię zaskoczyć. Niezależnie od tego, czy planujesz kolejny zagraniczny wyjazd, czy po prostu chcesz zaspokoić swoją żądzę wędrówek, poniższa lista 10 najdłuższych rzek świata powinna Ci pomóc w rozpoczęciu podróży.

10. Amur/Heilong Jiang (2763 mile długości)

Rozciągająca się wzdłuż granicy północno-wschodnich Chin i Rosji rzeka Amur (znana także jako Heilong Jiang) jest dziesiątą najdłuższą rzeką na świecie. Uważa się, że słowo "amur" pochodzi od określenia "woda", natomiast chińskie "heilong jiang" oznacza "rzekę czarnego smoka".

9. Kongo (2922 mile długości)

Znana wcześniej jako rzeka Zair, Kongo ciągnie się po łuku przez kontynent afrykański i jest jedyną rzeką, która dwukrotnie przekroczyła równik. Jest to również najgłębsza rzeka na Ziemi, której głębokość w niektórych miejscach przekracza 700 stóp.

8. Parana (3030 mil długości)

Znajdująca się w Ameryce Południowej rzeka Parana jest jedną z najdłuższych rzek na świecie i drugą co do wielkości na tym kontynencie. Jej nazwa jest skrótem od wyrażenia w języku Tupi para rehe onáva, które oznacza "jak morze".

7. Ob-Irtysz (3364 mile długości)

Ob-Irtysz, znany również jako rzeka Ob, jest jedną z trzech wielkich rzek syberyjskich, obok Jeniseju i Leny. Wypływa z Gór Ałtajskich i wpływa do Oceanu Arktycznego.

6. Żółta Rzeka/Huang He (3395 mil długości)

Nazywana Żółtą Rzeką ze względu na swój kolor, będący wynikiem obecności w wodzie ogromnych ilości osadów lessowych, ta potężna rzeka znana jest również jako Huang He. Jej dorzecze uważane jest za kolebkę starożytnej cywilizacji chińskiej i nadal ma dla kraju wielką wartość, zarówno praktyczną, jak i symboliczną.

5. Jenisej (3445 mil długości)

Jenisej jest czwartą najdłuższą rzeką na świecie i jedną z najbardziej malowniczych. Bierze swój początek w Mongolii, a następnie wije się przez Syberię i płynie na północ do Oceanu Arktycznego.

4. Missisipi (3902 mile długości)

Co niezwykłe, cztery najdłuższe rzeki świata należą do czterech różnych kontynentów. Jako czwarta co do wielkości, rzeka Missisipi znajduje się nie tylko w Ameryce Północnej, ale w całości w Stanach Zjednoczonych, choć jej zlewnia rozciąga się na terytorium Kanady.

3. Jangcy/Chang Jiang (3917 mil długości)

Rzeka Jangcy (zwana też Chang Jiang), która wypływa z Płaskowyżu Tybetańskiego i uchodzi do Morza Wschodniochińskiego w Szanghaju, jest trzecią najdłuższą rzeką świata i najdłuższą rzeką Azji.

2. Amazonka (4195 mil długości)

Jeśli myślisz, że 4195 to większa liczba niż 4160, to nie jesteś sam - trwają dyskusje, czy na ten tytuł zasługuje Amazonka czy Nil, ale Rekord Guinnessa należy do tej drugiej. Wynika to z tego, jak definiowana jest południowoamerykańska mega-rzeka i czy rzeka Pará jest do niej technicznie zaliczana. Tak czy inaczej, Amazonka jest największą rzeką pod względem objętości wody, znacznie przewyższając Nil.

1. Nil (4160 mil długości)

Nil, wijący się przez północno-wschodnią Afrykę, jest uważany za najdłuższą rzekę świata. Choć wiele osób kojarzy go przede wszystkim z Egiptem, płynie on także przez Ugandę, Etiopię, Kenię, Tanzanię, Rwandę, Demokratyczną Republikę Konga, Erytreę, Burundi, Sudan i Sudan Południowy.

Autor