Te 17 produktów spożywczych niszczy skórę - oto, co jeść zamiast nich

Dbanie o skórę to coś więcej niż nakładanie odpowiedniej kombinacji środków oczyszczających, nawilżających, toników i serum. Chociaż nie oznacza to, że te miejscowe zabiegi nie są ważne (uwielbiamy dobrą maseczkę na twarz tak samo jak każdy inny), zdrowa, czysta skóra tak naprawdę zaczyna się od tego, co wkładasz do swojego ciała - a nie tylko od tego, co nakładasz na twarz.

"Złe odżywianie jest tak samo szkodliwe dla skóry, jak dla reszty ciała" - mówi dr Gary Goldenberg, dermatolog z Nowego Jorku. Największymi przestępcami, na których należy uważać, są pokarmy bogate w cukier, produkty mleczne i pokarmy zawierające antybiotyki. Cukrowa żywność i produkty mleczne mają tendencję do wywoływania stanów zapalnych w organizmie, co może pogorszyć stan skóry - wyjaśnia Goldenberg. Ponadto żywność zawierająca antybiotyki może zabijać normalną florę jelitową, która również wywołuje stan zapalny.

Poznaj eksperta Dr Gary Goldenberg jest certyfikowanym dermatologiem medycznym i kosmetycznym oraz badaczem. Jest asystentem profesora klinicznego dermatologii w Mount Sinai Hospital Icahn School of Medicine w Nowym Jorku. Dr Goldenberg jest również byłym dyrektorem medycznym Wydziału Dermatologii w Mount Sinai Medical Center.

Właśnie dlatego - wraz z ulubionymi produktami do pielęgnacji skóry - ważne jest, aby pomyśleć o żywności, którą wkładasz do swojego ciała, aby zadbać o swoją skórę. Zastanawiasz się, w jakie pokarmy warto się zaopatrzyć, a jakich unikać, by cieszyć się promienną, zdrową skórą? Poniżej Goldenberg wymienia 17 najgorszych dla skóry produktów spożywczych i wskazuje, które z nich należy spożywać zamiast nich.

NAJGORSZE POKARMY

Cukier rafinowany

"Cukier, zwłaszcza rafinowany, ma działanie prozapalne" - wyjaśnia Goldenberg. Dieta bogata w cukier może pogorszyć wiele powszechnych chorób skóry, takich jak trądzik, trądzik różowaty, egzema i łuszczyca, a także wiąże się z wyższymi wskaźnikami raka skóry i oznakami starzenia się skóry, podkreśla. Unikaj pokarmów takich jak biały chleb, napoje gazowane, słodycze, soki owocowe, słodkie płatki zbożowe i batoniki, aby uniknąć skoku insuliny, który stymuluje stan zapalny.

Nabiał

Nabiał oraz nieekologiczne mięso i drób mogą zmieniać równowagę hormonalną w organizmie, ponieważ mogą zawierać hormony i antybiotyki. "Radzę wszystkim moim pacjentom z trądzikiem i trądzikiem różowatym, aby unikali mleka, sera, lodów i nieekologicznych mięs, chyba że są one wolne od hormonów i antybiotyków" - mówi Goldenberg dla MyDomaine. Wskazuje również, że antybiotyki w żywności są związane z redukcją bakterii jelitowych, które mają działanie przeciwzapalne i zmniejszają stres oksydacyjny - wszystko to jest niezbędne dla zdrowia skóry i przeciwdziałania starzeniu się.

Żywność uprawiana z użyciem pestycydów

Żywność zawierająca duże ilości pestycydów jest powiązana z rakiem skóry i zaawansowanymi oznakami starzenia. Dlatego Goldenberg sugeruje unikanie żywności, która jest częścią brudnego tuzina Environmental Working Group (EWG) i prawdopodobnie zawiera pestycydy. Obejmuje to jabłka, jagody, winogrona, seler, szpinak, brzoskwinie i nektarynki. Nie ma jednak potrzeby eliminowania z diety zdrowych owoców i warzyw. Wystarczy sięgnąć po produkty organiczne.

NAJLEPSZA ŻYWNOŚĆ

Ryby

Ryby, takie jak łosoś, makrela i śledź, znajdują się na liście Goldenberga produktów, które należy jeść, aby uzyskać zdrową skórę. "Są one bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które są ważne dla utrzymania zdrowia skóry i doskonale zmniejszają stany zapalne, utrzymując skórę elastyczną i nawilżoną" - mówi dermatolog.

Organiczne owoce i warzywa

Organiczne owoce i warzywa są częścią zdrowej diety, która przynosi korzyści zarówno ciału, jak i skórze. Goldenberg zaleca spożywanie awokado, słodkich ziemniaków, papryki, brokułów i pomidorów. "Zawierają one duże dawki witamin i, spójrzmy prawdzie w oczy, czujesz się świetnie, gdy jesz zdrową żywność, taką jak ta" - mówi.

Ciemna czekolada

Na koniec Goldenberg mówi MyDomaine, że jest wielkim fanem ciemnej czekolady dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, które mogą prowadzić do zdrowej skóry. Zanurz się w smaku gorzkiego deseru, gdy potrzebujesz małej przekąski.

GOTOWANIE

Zwilling J.A. Henckels 2-częściowy zestaw Four Star Rock and Chop $225 Sklep
Smeg Blender w stylu retro '50S $260 Sklep

Autor