Jesteście szczęśliwym małżeństwem, dlaczego więc jeździcie na wakacje osobno?

To pytanie może pojawić się nawet w najszczęśliwszych małżeństwach: Czy powinniśmy wyjeżdżać na oddzielne wakacje? Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ponieważ bycie małżeństwem oznacza bycie razem w wolnym czasie, a wakacje to najlepszy wolny czas. Ale oddzielne wakacje nie są zagrożeniem dla stabilnego, szczęśliwego małżeństwa, jeśli znajdzie się też czas na wspólne wyjazdy. Oddzielne wakacje mogą być zdrowe dla Was obojga, jeśli chcecie dodać coś do swojego życia - a jednocześnie nie chcecie od siebie uciekać.

Powody, dla których warto spędzać oddzielne wakacje

Małżeństwo nie oznacza, że jesteście sobie nawzajem poddani i nie macie własnej tożsamości. To właśnie ta osobista tożsamość zyskuje nieco uwagi, gdy wyjeżdżacie na osobne wakacje. Oto kilka powodów, dla których dla małżeństw osobne wakacje mogą być dobrym rozwiązaniem:

    Aby doświadczyć czegoś nowego, co nie interesuje partnera, odwiedzić miejsce, którego partner nie chce odwiedzić, spotkać się ze starymi przyjaciółmi lub członkami rodziny. Aby kontynuować starą tradycję spotykania się z rodziną lub przyjaciółmi co kilka lat.Aby wybrać się na wycieczkę z jednym z dzieci w konkretnym celu.Aby pobyć trochę samemu.Aby wykorzystać czas urlopu, jeśli praca wymaga wzięcia go w określonym czasie, bo w przeciwnym razie traci się urlop (nawet jeśli partner nie może mieć wolnego w tym samym czasie).Aby nauczyć się nowej umiejętności.

Sprawy do rozważenia i omówienia

Oddzielne wakacje mogą odmłodzić was oboje, jeśli będziecie się komunikować i rozwiązywać swoje problemy oraz w pełni omówicie ze sobą swoje plany.

    Nie zakładaj, że współmałżonek nie chce odwiedzić danego miejsca lub spróbować nowej przygody.Jeśli twój współmałżonek nie zgadza się na oddzielne wakacje, dowiedz się, dlaczego. Czy jest to brak zaufania, obawa przed samotną opieką nad dziećmi, zazdrość, strach przed samotnością, poczucie winy z powodu bycia pominiętym czy też przekonanie, że małżeństwa muszą się wszystkim dzielić? Jeśli macie w domu dzieci, upewnijcie się, że oboje nie macie nic przeciwko planom opieki nad nimi. Niektóre rodziny wykorzystują czas, kiedy dzieci wyjeżdżają na obóz lub spędzają czas z dziadkami, na oddzielne wakacje.Bądźcie szczerzy w kwestii obaw dotyczących bezpieczeństwa podczas samotnych podróży i ustalcie plan utrzymywania kontaktu, np. zaplanujcie czas na telefon, sms lub e-mail każdego dnia.Przedyskutujcie koszty finansowe oddzielnych wakacji. Czy każdy z Was będzie płacił za swoje wakacje z własnego konta, czy też środki będą pochodziły z konta wspólnego? Czy uważacie, że koszty waszych wakacji powinny być równe? Sprecyzujcie, jakiego rodzaju oddzielnych wakacji oczekujecie i dlaczego.Oddzielne wakacje nie powinny zastępować wspólnych wakacji. Ważne jest, abyście oszczędzali zarówno czas, jak i pieniądze na oba te cele.

Co mówią eksperci

Niektóre pary wahają się, czy w ogóle poruszać ten temat, dlatego eksperci zajmujący się związkami i małżeństwem od lat wypowiadają się na temat oddzielnych wakacji.

Psycholog Ruth A. Peters powiedziała w 2006 roku w serwisie MSNBC.com, że osobne wakacje mogą być doświadczeniem rozwoju, ale o tym, czy jest to naprawdę dobry pomysł, decyduje motywacja.

Zastanówcie się, jak nudne byłoby małżeństwo z osobą o identycznych zainteresowaniach, karierze i znajomych?
Małżeństwo często prowadzi do lepszego zrozumienia świata, większej liczby osób w naszym życiu oraz dojrzalszego i bardziej realistycznego spojrzenia na funkcjonowanie związków. Gdybyśmy poślubili naszego klona, nie byłoby zbyt wiele miejsca na rozwój. ... Gdy związek jest nienaruszony, okazjonalne wyjazdy na osobne wakacje mogą nadać małżeństwu wspaniały wymiar. Ale jeśli między partnerami już zaczynają się kłopoty, osobne wakacje mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Zastanówcie się, jaka jest wasza prawdziwa motywacja do wyjazdu na wakacje, jak stabilne są wasze finanse i związek, w jakim wieku są wasze dzieci i czy jesteście gotowi do kompromisu. Jeśli wszystko się sprawdzi - cieszcie się i róbcie wspomnienia.

W książce "Podział ról w małżeństwie" autorzy Audrey D. Smith i William J. Reid tak komentują tę kwestię "Niemal niezmiennie oboje małżonkowie twierdzili, że te oddzielne wakacje, które często trwały tylko weekendy lub kilka dni, były korzystne dla obojga" - napisali. "Było tak niezależnie od tego, czy oboje partnerzy wyjeżdżali w tym samym czasie, czy też jedno z nich zostawało w domu. Cieszyli się czasem spędzonym osobno, tęsknili za sobą i cieszyli się, że po zakończeniu podróży znów są razem".

Autor