17 najlepszych książek dla dzieci promujących życzliwość, uczciwość i nie tylko

Książki mają moc rozpalania pasji do nauki, zapewniają nam słodką ucieczkę, łączą nas z tym, kim jesteśmy i kim chcemy być, a jednocześnie zapraszają nas do wyjścia poza siebie. Ach, magia opowiadania historii. I choć wszyscy możemy się wiele nauczyć od wielkich literatów i pionierów literatury pięknej, jest coś szczególnie niezwykłego w książkach dla dzieci. Pomyślcie o tym: Jaki inny gatunek w sprytny sposób zawiera złożone przesłania w pięknych ilustracjach i zabawnych rymowankach?

To prawdziwa forma sztuki. Postanowiliśmy więc zebrać nasze ulubione współczesne książki dla dzieci, których czytanie sprawi dorosłym tyle samo radości, co dzieciom. Zadbaliśmy również o to, by wśród nich znalazły się najlepsze książki dla dzieci, które niosą silne przesłanie dobroci, ciekawości, uczciwości, różnorodności, rodziny i innych wartości, dzięki czemu można promować i wzmacniać swoje wartości.

Nasza lista jest uporządkowana według przesłania, które chcesz promować, więc przejrzyj ją i zacznij tworzyć swoją własną bibliotekę. Mamy nadzieję, że te książki ułatwią trudne rozmowy i zainspirują Wasze dzieci do podążania przez życie z większą inspiracją, mądrością i zapałem.

Wartości: Odkrywanie i piękno nieznanego

Jillian Tamaki They Say Blue, Hardcover $14 Sklep

Przesłanie: Liryczna i filozoficzna opowieść Jillian Tamaki jest o tym, jak perspektywa kształtuje wszystko. Autorka zachęca do odkrywania poprzez doświadczenie i zastanawiania się nad nieznanym z poczuciem zachwytu i otwartością umysłu, zamiast dążenia do prostych, łatwych odpowiedzi, gdy pojedyncze jądro prawdy nigdy tak naprawdę nie istnieje.

Linia wstępna: "Mówią, że morze jest niebieskie. Z tego miejsca na pewno tak wygląda. Ale kiedy trzymam wodę w dłoniach, jest przejrzysta jak szkło".

Wartości: Szanujemy nasze środowisko

Oliver Jeffers Here We Are, Hardcover $16 Sklep

Przesłanie: Oliver Jeffers jest znany ze swoich niezwykle kolorowych, zabawnych i przystępnych książek dla dzieci, a "Jesteśmy tutaj" nie jest wyjątkiem. Niezależnie od tego, czy czytasz ją jako książkę edukacyjną, aby dowiedzieć się więcej o naszej planecie, czy też aby zaszczepić w dziecku poczucie zachwytu i uznania dla chwili obecnej, zainspiruje ona Ciebie i Twoje dziecko do miłości, szacunku i troski o środowisko.

Linia wstępna: "Witajcie. Witamy na tej planecie. Nazywamy ją Ziemią".

Wartości: Samodoskonalenie i odwaga

Ashley Spires The Thing Lou Couldn't Do, Paperback $12 Sklep

Przesłanie: Z porażki można wyrosnąć, a upadek (w tłumaczeniu: popełnienie błędu lub zranienie się) nie musi oznaczać porażki, pod warunkiem że zamieni się go w moment nauki.

Linia wstępna: "Lou i jej przyjaciele biegają szybciej niż samoloty. Budują potężne fortece. Ratują dzikie zwierzęta. Lou jest wystarczająco odważna, by zrobić wszystko! Do czasu, gdy jej przyjaciele postanawiają wspiąć się na drzewo".

Wartości: Determinacja i życzliwość

Simona Ciraolo Przytul mnie, Hardcover $18 Sklep

Przesłanie: Oprócz poznania osobowości i budowy sukulentów, książka ta omawia także różne dynamiki rodzinne i style przywiązania. Książka ta przekazuje również informację, że dla każdego znajdzie się ktoś, niezależnie od tego, jak samotni możemy się czuć w pewnych momentach. Nie trać z oczu nagrody, nawet jeśli inni uważają, że nie jest ona warta twojego czasu.

Felipe wywodził się ze starej i sławnej rodziny, która lubiła dobrze wyglądać i zawsze zachowywała się właściwie... Nie zauważyli, że Felipe chciał się tylko przytulić".

Wartości: Wspólnota i celebrowanie różnorodności

Junot Díaz Islandborn, Hardcover $9 Sklep

Przesłanie: Dowiesz się, w jaki sposób możemy znaleźć siłę w naszych społecznościach i jak możemy odkryć rzeczy o nas samych, łącząc się z naszą przeszłością (nawet z tymi częściami, których sami nie pamiętamy). Napisana przez Junot Diaz, jest to mocna opowieść o tożsamości, pamięci i domu, gdziekolwiek by on nie był. Książkę tę można też czytać jak lekcję historii o dyktaturze Trujillo w Republice Dominikańskiej.

Linia wstępna: "Każde dziecko w szkole Loli pochodziło skądś indziej. To była szkoła dalekich miejsc".

Wartości: Współczucie i szczera ekspresja

Michael Rosen i Quentin Blake Smutna książka Michaela Rosena, oprawa twarda $15 Sklep

Przesłanie: Jeśli starasz się pomóc dziecku zrozumieć smutek, niezależnie od tego, czy odczuwa go ono samo, czy ktoś, kogo kocha, pozwól, by ta książka stała się Twoim narzędziem. To zdecydowanie nie jest radosna książka, ale skutecznie przekazuje ideę, że nie ma nic złego w odczuwaniu smutku. Porusza także temat straty, żałoby i depresji. Dorośli mogą znaleźć pocieszenie w sugestywnym języku Rosena.

Wyróżniająca się kwestia: "Czasami jestem smutna i nie wiem dlaczego. To tylko chmura, która przychodzi i zakrywa mnie".

Wartości: Pasja i zapał do nauki

Andrea Beaty z Davidem Robertsem Ada Twist, Naukowiec, oprawa twarda $14 Sklep

Przesłanie: Nieczęsto spotykamy kolorowe dziewczynki w książkach dla dzieci o naukach ścisłych i matematyce, więc książka Ada Twist, Naukowiec to powiew świeżego, wzmacniającego powietrza. Zachęca dziewczynki, by rozwijały swoje zainteresowania, były głodne wiedzy, a co najważniejsze, by wierzyły w swój potencjał i siłę do pokonywania trudnych łamigłówek. Jest też napisana w wesołym, pogodnym tonie.

Linia wstępna: "Ada Marie! Ada Marie! Nie powiedziała ani słowa, dopóki nie skończyła trzech lat. Bujała się w łóżeczku i rozglądała dookoła, obserwując świat, ale nie wydając z siebie żadnego dźwięku".

Wartości: Humor i optymizm

Samantha Berger i Dan Santat Crankenstein, Hardcover $18 Sklep

Przesłanie: Ta książka wykorzystuje humor, aby wyprowadzić malucha ze złego nastroju i pomóc mu mniej poważnie traktować drobne przykrości dnia codziennego. Dla dzieci (lub rodziców), którym przydałaby się odrobina śmiechu i nauka lekkiego podejścia do życia, ta książka powinna znaleźć się na Twojej półce.

Linia wstępna: "Widziałeś Crankensteina? Och, na pewno byś wiedział, gdybyś widział".

Wartości: Kreatywność i innowacyjność

Oliver Jeffers z Samem Winstonem A Child of Books, Hardcover $18 Sklep

Przesłanie: Jeśli kochasz czytać i chcesz, aby twoje dziecko również odkryło moc opowiadania historii, to będzie to twoja nowa ulubiona książka. W tej metafikcyjnej książce dla dzieci o małej dziewczynce, która mieszka w książce, poznajemy wszystkie sposoby, na jakie czytanie i nauka mogą poszerzyć nasze własne światy.

Początek: "Pochodzę ze świata opowieści. I unoszę się na mojej wyobraźni. Popłynęłam przez morze słów, aby sprawdzić, czy popłyniesz ze mną".

Wartości: Otwartość umysłu i integracja

R.J. Palacio Wszyscy jesteśmy cudami, Paperback $17 Sklep

Lekcja: R.J. Palacio przedstawia nam przyjazną dzieciom wersję swojej bestsellerowej powieści dla dorosłych Wonder, która jest również książką, która zainspirowała ruch Choose Kind. Książka opowiada o dziecku, które chce przynależeć i pokazuje nam, że wszyscy możemy się ze sobą łączyć, nawet jeśli nie wyglądamy tak samo. Uczy empatii, współczucia i akceptowania każdego człowieka takim, jakim jest w środku.

Wyróżniająca się kwestia: "Wiem, że nie jestem zwykłym dzieckiem. Jasne, że robię zwykłe rzeczy. Jeżdżę na rowerze. Jem lody. Gram w piłkę. Po prostu nie wyglądam zwyczajnie".

Wartości: Zaradność i motywacja

Matthew Olshan i Sophie Blackall The Mighty Lalouche, Hardcover $6 Sklep

Przesłanie: Ta wspaniała, kapryśna wersja historii Dawida i Goliata spodoba się zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Opowiada historię drobnego Francuza, który pokonuje przeciwności losu i pokazuje nam, że każdy ma swoją historię do opowiedzenia i siłę do zaoferowania. Przy okazji można nauczyć się podstaw francuskiego.

Linia wstępna: "Sto kilkadziesiąt lat temu w Paryżu, we Francji, żył skromny listonosz o imieniu Lalouche. Lalouche był mały i raczej kościsty. Ale jego ręce były zwinne, nogi szybkie, a ramiona silne".

Wartości: Być obecnym i pełnym życia

Wolf Erlbruch Kaczka, śmierć i tulipan, Paperback $13 Sklep

Wiadomość: Ta książka może pomóc w przeprowadzeniu trudnych rozmów o śmierci i śmiertelności, jeśli nie wiesz, od czego zacząć. Zamiast forsować program dotyczący tego, co dzieje się po śmierci, książka ta traktuje o akceptacji śmiertelności, aby pomóc ci poczuć się bardziej żywym i docenić chwilę obecną. Przekształcając przerażającą postać nadchodzącej śmierci w coś bardziej naturalnego, warto przeczytać ją nawet samemu.

Pierwsze zdanie: "Od jakiegoś czasu kaczka miała przeczucie. Kim jesteś? Co zamierzasz, skradając się za mną?".

Wartości: Integralność i cudowność

Nan Forler i Marion Arbona Chłopiec na trampolinie, Hardcover $14 Sklep

Przesłanie: Marzący o dniu chłopiec z głową dosłownie w chmurach jest dokuczany za to, że całymi dniami skacze samotnie na trampolinie zamiast bawić się z rówieśnikami, aż pewnego dnia spotyka podobnie myślącego przyjaciela, który akceptuje go takim, jakim jest. Ta opowieść uczy nas, że warto mieć własne zainteresowania i odkrywać, kim się jest, zamiast podporządkowywać się statusowi quo.

Linia wstępna: "Chłopiec na trampolinie lubił brykać. Kręcił się, kręcił, kręcił, kręcił. Wzbijał się w górę, w błękitne niebo. "

Wartości: Ciekawość i indywidualizm

Elin Kelsey Jesteś gwiezdnym pyłem, Paperback $15 Sklep

Przesłanie: Ta poetycka lekcja nauki o pochodzeniu naszej planety jest zabawną lekturą, ale także pomaga rodzicom i nauczycielom w wyrażaniu skomplikowanych idei. Metafory to także świetny sposób, aby zachęcić dziecko do przyjęcia swojej cudownej indywidualności.

Wyróżniający się fragment: "Jesteś gwiezdnym pyłem. Każdy atom w twoim ciele pochodzi z gwiazdy, która eksplodowała na długo przed twoimi narodzinami".

Wartości: Wdzięczność i rozwój

Ed Young Kot z Głodowej Góry, okładka $11 Sklep

Przesłanie: Ta nowoczesna wersja starej baśni mówi o tym, jak ciężko nauczyć się lekcji o nienasyconej chciwości. Kot docenia to, co miał (i to, że te materialne rzeczy nigdy nie miały znaczenia) dopiero wtedy, gdy już tego nie ma. Aha, no i wyjątkowa, mieszana, multimedialna oprawa graficzna jest wprost oszałamiająca.

Scenariusz: "Na górze głodu mieszkał bogaty pan, który miał wszystko, co można sobie wyobrazić, ale nigdy nie miał dość".

Wartości: Ekspresja i radość

C. G. Esperanza Czerwony Żółty Niebieski (i odrobina białego), okładka $20 Sklep

Przesłanie: Wesoła, pogodna lektura o nieskończonych możliwościach kreatywności i wyobraźni to książka dla początkujących artystów. Jest słodka, prosta i pięknie ilustrowana, więc wybierz tę książkę dla dzieci, jeśli chcesz, aby dobranocka była lekka i zabawna.

Pierwsza linijka: "Chlap, chlap, chlap! Pomalowałem słonia na niebiesko".

Wartości: Odpowiedzialność i bezinteresowność

Maribeth Boelts i Noah Z. Jones Those Shoes, Paperback $7 Sklep

Przesłanie: Ta książka analizuje sytuację społeczno-ekonomiczną i presję, by dopasować się do otoczenia. Ostatecznie dowiadujemy się, że dobra materialne nie są tym, co sprawia, że czujemy się fajni, a co ważniejsze, że poczucie bycia fajnym nie jest tak ważne, jak bycie miłym i łączenie się z bliskimi.

Linia wstępna: "Mam sen o tych butach. Czarne wysokie buty. Dwa białe paski."

Autor