Wszystko o depilacji - 11 rodzajów, o których powinnaś wiedzieć

Chociaż wzrost włosów jest powszechny dla większości z nas, nie każdy je lubi. Tony mężczyzn i kobiet wolałby mieć gładką, pozbawioną włosów skórę, zwłaszcza na rękach i nogach, a także pod pachami.

Z tym, usuwanie włosów stało się powszechną procedurą, która jest raczej dostępna dla każdego, kto może ich potrzebować. Ale jak ze wszystkim innym, istnieje kilka rodzajów depilacji. To zależy od tego, gdzie masz włosy usunięte, jak również jak to się stanie, i jak długo to potrwa.

Zanim zanurkować do usuwania włosów, to najlepiej zrobić trochę badań pierwszy. Z tym, oto co powinieneś wiedzieć na ten temat:

Rodzaje

Tymczasowe

Ludzie mogą wybierać spośród różnych technik tymczasowego usuwania włosów , z których niektóre mogą być wykonane w domu i innych, które muszą być wykonane w spa lub salonie . Rodzaj tymczasowego usuwania włosów wybrać będzie określona przez szereg kryteriów , w tym lokalizacji włosów na ciele , ilość pieniędzy masz do wydania na usuwanie włosów i tolerancji dla dyskomfortu .

Niektóre procedury tymczasowego usuwania włosów , w tym woskowanie i cukrowanie , może przerzedzić i spowolnić rozwój włosów w czasie , ale nie są one uważane za trwałe wybory .

Wiele osób wybiera tymczasowe usuwanie włosów zamiast trwałego, ponieważ jest ono mniej kosztowne i łatwiejsze do wykonania w domu. Jednak wiele zabiegów tymczasowego usuwania włosów jest jeszcze bardziej niewygodnych niż metody trwałego usuwania włosów.

Osoby z wrażliwą skórą lub którzy muszą regularnie usuwać włosy z określonego regionu mogą chcieć przyjrzeć się procedurom trwałego usuwania włosów, aby sprawdzić, czy istnieje lepszy wybór. Ponadto, wiele procedur tymczasowego usuwania włosów jest niewygodnych i może powodować wrastanie włosków i podrażnienia skóry.

Trwałe

Jeśli szukasz trwałej metody usuwania włosów, istnieje kilka różnych dostępnych opcji, w tym depilacja laserowa. Chociaż zabieg ten nie usunie całkowicie wszystkich włosów danej osoby w jednym obszarze ciała, zmniejszy ilość włosów, które tam rosną, a nawet rozjaśni kolor leczonych włosów, dzięki czemu będą one mniej widoczne dla innych.

Niestety, nawet gdy te same alternatywy , takie jak depilacja laserowa , są używane odpowiednio , niektóre osoby mogą mieć normalny wzrost włosów po sesji leczenia są zakończone , co może być dość denerwujące .

Inne trwałe alternatywy , takie jak elektroliza , są znacznie bardziej skuteczne i długotrwałe , dlatego tak wiele osób wybiera go , gdy chcą całkowicie usunąć włosy . Ponieważ uszkodzenia skóry, a nawet przebarwienia mogą być poważnymi problemami, ważne jest, aby poddać się leczeniu u specjalisty.

Istotne jest również, aby pamiętać, że trwałe usuwanie włosów jest często znacznie bardziej kosztowne niż tymczasowe usuwanie włosów, i będzie wymagać więcej sesji leczenia, aby odnieść sukces. Sesje są równomiernie rozłożone i potrwa około roku , aby zakończyć , co wymaga zarówno czasu i zaangażowania finansowego .

Metody

Wyrywanie

Jeśli masz niechciane włosy na twarzy, wyrywanie lub "tweezing" będzie prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. Zamiast decydować się na alternatywne metody usuwania włosów, ważne jest, abyś nie tylko wyrywała włosy, ale także rozumiała zagrożenia i wiedziała, jak robić to prawidłowo, aby nie uszkodzić skóry.

Skubanie daje Ci dużą kontrolę nad małym obszarem, pozwalając Ci usunąć dokładnie te włosy, które chcesz, ale jest to również dość proste, aby uszkodzić się podczas skubania włosów. Możesz nie tylko ukłuć się lub ścisnąć skórę, usuwając niektóre jej warstwy, ale także zarazić się, jeśli używasz niewysterylizowanej pęsety.

Chociaż skubanie jest popularne, ponieważ można je wykonać szybko i w domu, nie jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz usunąć włosy z większej powierzchni. Jest to idealne rozwiązanie do usuwania zbędnych włosków lub mikroskopijnych włosków, których nie da się wydepilować.

Kiedy wyrywasz włosek, tak naprawdę usuwasz jego korzeń, co oznacza, że będzie on odrastał znacznie wolniej. Jeśli zastosujesz tę technikę usuwania włosków, powrócą one po trzech do ośmiu tygodniach. Kiedy wyrywasz włoski, mogą się one odłamać i nie zniknąć całkowicie, co może być poważnym problemem. Może to powodować wrastanie włosków, które jest nieprzyjemne.

Woskowanie

Depilacja woskiem to doskonała metoda tymczasowego usuwania włosków, którą można wykonać w domu przy użyciu wysokiej jakości zestawu do depilacji lub u profesjonalisty w salonie. W przeciwieństwie do skubania, które eliminuje tylko jeden włosek na raz, woskowanie jest o wiele lepszą techniką usuwania znacznej ilości włosów na raz, co czyni ją odpowiednikiem cukrowania, ponieważ nadaje się zarówno do dużych, jak i małych obszarów, takich jak okolice brwi.

Wybierając woskowanie jako metodę usuwania włosów, należy wziąć pod uwagę kilka alternatyw, a jedną z nich jest rodzaj wosku, który będzie używany. Wosk twardy, wosk miękki i paski woskowe to różne opcje, każda z nich ma swoje wady i zalety, dlatego należy zdecydować, która z nich jest dla nas idealna.

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie wybierają depilację woskiem zamiast innych metod usuwania włosów, jest to, że trwa ona długo, dopóki włosy nie powrócą, a nawet może spowodować, że włosy nie odrosną całkowicie, jeśli depilujesz się wystarczająco często. Depilacja woskiem powinna być wykonywana tylko w przypadku, gdy skóra nie jest bardzo wrażliwa, ponieważ nie chcesz wywołać reakcji, z którą trudno sobie poradzić lub która jest nieprzyjemna.

Jeśli chcesz depilować się w domu, używaj wosku, który łatwo usunąć lub miej pod ręką produkt, który pomoże ci usunąć jego nadmiar. Ponieważ wosk nie rozpuszcza się w wodzie, potrzebny będzie produkt, który pozwoli pozbyć się jego resztek.

Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas woskowania ciała to czystość miejsca, tolerancja na ból oraz to, czy włoski są wystarczająco długie, aby wosk mógł je chwycić i usunąć.

Golenie

Jeśli chcesz polegać na goleniu jako podstawowej technice usuwania włosów, masz kilka alternatyw do rozważenia. Możesz użyć golarki elektrycznej lub maszynki do golenia z kremem do golenia, aby usunąć włoski jak najbliżej skóry.

Golenie niechcianych włosów ma wiele zalet i kilka rzeczy, które należy rozważyć przed rozpoczęciem, niezależnie od tego czy używasz maszynki czy golarki elektrycznej.

Golenie jest fantastycznym wyborem do szybkiego i łatwego usuwania włosów z dużych partii ciała, a ponieważ można to zrobić pod prysznicem, jeśli jest to preferowane, nie ma wielu czynności porządkowych, o które trzeba się martwić. Golenie jest fantastyczne do szybkiego usuwania włosów z takich miejsc jak nogi, ale może być również stosowane na głowie, twarzy, a nawet pod pachami. Golenie jest również tanią, szybką i przenośną metodą usuwania włosków.

Jeśli musisz się ogolić, upewnij się, że używasz produktów wysokiej jakości, aby uniknąć zranienia się. Jednorazowe ostrza lub maszynki do golenia są bardzo poręczne, ale szybko się zużywają i muszą być regularnie wymieniane, aby uniknąć skaleczenia.

Golenie może również powodować wrastanie włosków, ponieważ zmusza mieszek włosowy do zmiany kierunku wzrostu. Jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa, powinnaś unikać golenia, ponieważ może to ją podrażnić. Wreszcie, jeżeli nie chcesz regularnie usuwać włosów, golenie nie jest dobrym wyborem. Wiele osób goli się codziennie, aby uzyskać pożądane wrażenie, ponieważ ich włosy szybko odrastają po goleniu.

Sugaring

Wiele osób błędnie uważa, że depilacja cukrem i woskowanie to to samo, ale tak nie jest. Żel lub pasta do cukrowania nie zawiera żywic, natomiast wosk tak.

Przy prawidłowym wykonaniu i usunięciu cebulki włosa, zabieg ten może trwać nawet do sześciu tygodni. Użytkownicy muszą określić, czy chcą być poddani zabiegowi cukrowania za pomocą żelu czy pasty, ponieważ, chociaż oba usuwają włosy z ciała, użytkownik jest nieco inny w przypadku każdego z nich.

Cukrowanie ma wiele zalet, jedną z nich jest to, że jeśli robi się to wystarczająco często, może spowodować trwałe usunięcie włosów. Ponieważ produkt do cukrowania jest rozpuszczalny w wodzie, wszelkie pozostałości pozostawione na skórze mogą być szybko usunięte bez powodowania podrażnień lub konieczności użycia zmywacza na bazie oleju, jak w przypadku pozostałości po woskowaniu.

Cukrowanie jest również fantastyczne do usuwania dużej ilości włosów na raz, ponieważ można je stosować na duże partie ciała bez obawy, że wyschnie przed końcem. Pasta do cukrowania jest tak delikatna, że w przypadku pominięcia włosków, można po prostu wielokrotnie posłodzić ten sam obszar bez powodowania dyskomfortu.

Cukrowanie ma jednak pewne wady. Podczas gdy cukrowanie jest mniej bolesną metodą usuwania włosów, wymaga określonej ilości wzrostu włosów, aby działać dobrze i może być kłopotliwe dla tych, którzy mają wrażliwą skórę.

Cukrowanie może być wykonywane w domu, ale uzyskanie odpowiedniej konsystencji może być trudne i nie ma zbyt wielu salonów, które świadczą tę usługę. Wreszcie, wszelkie przeciwwskazania muszą być traktowane ostrożnie, ponieważ cukrowanie może powodować znaczne podrażnienia i uszkodzenia skóry, jeśli osoba poddawana cukrowaniu przyjmuje pewne leki lub ma bardzo wrażliwą skórę.

Kremy do depilacji

Kremy te rozpuszczają włoski, które następnie można zetrzeć po usunięciu balsamu. Produkt należy nakładać grubymi warstwami na obszar, na którym znajdują się niepożądane włosy, a następnie pozostawić na kilka minut, aby umożliwić całkowity rozpad włosów.

Chociaż zabiegi te są skuteczne w usuwaniu cienkich i delikatnych włosów, nie są zalecane dla osób z grubymi lub gęstymi włosami. Wiele osób unika kremów do depilacji, ponieważ mają one nieprzyjemny zapach i mogą pozostawiać skórę tłustą po użyciu.

Kremy te nie szkodzą, mimo że wywołują uczucie lekkiego mrowienia. Wszelkie dowody dyskomfortu wskazuje, że albo trzymał produkt na zbyt długo i trzeba go usunąć natychmiast, lub że skóra jest bardzo wrażliwa i należy użyć innej techniki usuwania włosów.

Rozwiązania te są wspaniałą alternatywą dla ludzi, którzy są w pośpiechu i trzeba usunąć włosy prawo szybko , ponieważ są one dość przystępne i dostępne w różnych miejscach. Nie wymagają one takiego samego poziomu wiedzy i uwagi jak skubanie czy golenie i nie wymagają podgrzewania lub usuwania pasków, jak w przypadku wosku. Jedną istotną wadą tych zabiegów jest to, że usuwają one włosy tylko spod powierzchni skóry, co oznacza, że odrosną one w ciągu kilku dni.

Niciowanie

Nawlekanie staje się coraz bardziej popularne, ponieważ ludzie dowiadują się o nim jako o fantastycznej technice usuwania niechcianych włosów, mimo że nie jest tak powszechne jak inne rodzaje depilacji. Profesjonalny nici włosy przez ciągnięcie i skręcanie wątku wzdłuż niego , aby uchwycić go i wyciągnąć go ze skóry .

Jest to popularna metoda usuwania włosów z wielu powodów , w tym fakt, że włosy nie odrastają przez sześć tygodni . Threading ma również tę dodatkową zaletę, że jest dość higieniczna.

Tylko wątek wejdzie w kontakt ze skórą , a ponieważ jest wyrzucany po użyciu , nie ma obaw o to, że jest niehigieniczne . Threading jest dobre dla osób z wrażliwą skórą, ponieważ żadne chemikalia lub zabiegi nie są stosowane do skóry, więc nie ma ryzyka reakcji.

Łatwo zrozumieć, dlaczego tak wiele osób zwraca się do wątku, aby pozbyć się kłopotliwych włosów, zwłaszcza wokół oczu, ponieważ jest tak dokładne i może być wykonane w ciągu kilku minut przez profesjonalistę.

Chociaż nitkowanie jest często tak samo bolesne lub trudne jak wyrywanie włosków, zwykle wykonuje się je w ułamku czasu, dzięki czemu dyskomfort jest krótkotrwały. Istnieje kilka wad nitkowania, większość z nich koncentruje się na znalezieniu kogoś, kto jest zaznajomiony z procedurą i może zapewnić pożądane rezultaty.

Nawlekanie nie jest nauczane w większości szkół kosmetycznych, a znalezienie kogoś, kto robi to w twoim regionie może być trudne.

Co więcej, jeśli osoba wykonująca nawlekanie włosów nie ma doświadczenia, włoski mogą odpaść, powodując nie tylko odrastanie, ale także wrastanie włosków.

Redukcja włosów za pomocą lasera

Z tego samego powodu, dla którego depilacja woskiem i cukrem może być czasami trwała, ta długoterminowa alternatywa może być również trwała. Z drugiej strony, depilacja laserowa zazwyczaj tylko rozjaśnia i sprawia, że włosy na ciele stają się delikatniejsze, przez co mniej widoczne.

Ponieważ laser może zidentyfikować różnicę w kolorze i kierować włosy , terapia ta jest odpowiednia dla osób, które mają jaśniejszą skórę i ciemniejsze włosy . Laserowi znacznie trudniej jest zidentyfikować włosy, które należy usunąć, gdy skóra jest jaśniejsza, a włosy ciemniejsze.

W przeciwieństwie do elektrolizy, która może wymagać setek sesji, aby uzyskać pożądane rezultaty, laserowe usuwanie włosów wymaga zazwyczaj tylko sześciu do dwunastu sesji. Co więcej, istnieją obecnie urządzenia, które można wykorzystać w domu, aby wykonać depilację laserową bez pomocy profesjonalisty.

Jednak ta forma terapii nie jest bez wad , a wiele osób porównać go do bycia zatrzaśnięty z gumką . Po zakończeniu wszystkich potrzebnych sesji , będziesz chciał mieć touch-upy co sześć do dwunastu miesięcy , aby upewnić się, że włosy nie wracają szybciej niż można zarządzać .

Elektroliza

FDA dopuściła tę metodę jako jedyną opcję trwałego usuwania włosów. Elektroliza działa poprzez uszkodzenie korzenia włosa, czyniąc go nie do odzyskania. Pojedyncze włosy mogą być łatwo zlokalizowane i usunięte na gładkim obszarze skóry poprzez przepuszczenie prądu elektrycznego przez włosy.

Wadą elektrolizy jest długi czas usuwania wszystkich włosów w danym miejscu, ponieważ każdy włosek jest usuwany pojedynczo. Same sesje leczenia nie mogą być długie, ale często jest ich kilka, co czyni tę alternatywę usuwania włosów kosztowne i czasochłonne.

Kiedy każdy włos jest skierowany , to zwykle powoduje łagodne uczucie kłucia , ale ile bólu doświadczenie osoby zależy od ich tolerancji bólu . Zabieg ten , w przeciwieństwie do innych form usuwania włosów , może być stosowany na wszystkich , niezależnie od rodzaju skóry lub włosów , dzięki czemu jest to doskonała alternatywa dla osób z grubych lub grubych włosów , które w przeciwnym razie byłoby trudne do usunięcia .

Twarz, na przykład, z pewnością pokaże korzyści szybciej niż większe regiony ciała, takie jak nogi. Nawet jeśli zakończysz wszystkie zabiegi, włosy mogą nadal powracać.

Leki

Choć większość lekarzy radzi swoim pacjentom, aby najpierw wypróbowali alternatywne metody usuwania włosów, zanim zaleci im stosowanie leków w celu wyeliminowania niechcianych włosów, jeśli te metody zawiodą, lekarz może przepisać określone zabiegi. Leki te zatrzymują rozwój nowych włosów, pozwalając na zmniejszenie ilości włosów na ciele.

Ponieważ istnieje tak wiele różnych rodzajów leków do wyboru, ważne jest, aby pracować z lekarzem, któremu można zaufać, aby zdecydować, która terapia jest najlepsza dla Ciebie. Spironolakton jest lekiem usuwającym owłosienie, który jest szeroko stosowany.

Lek ten jest przeznaczony do zmniejszenia lub zatrzymania wzrostu włosów w miejscach, gdzie nie jest to pożądane. Jego dodatkową zaletą jest pobudzanie rozwoju skóry głowy, co oznacza, że nie stracisz włosów na czubku głowy.

Vaniqa, krem, jest kolejną popularną alternatywą dla niektórych. Jest to zatwierdzony przez FDA lotion na receptę dla kobiet na porost włosów na twarzy. Podczas gdy ten krem jest skuteczny w spowalnianiu wzrostu włosów na twarzy, nie może go wyeliminować i musi być stosowany dwa razy dziennie.

Jeśli krem nie jest stosowany zgodnie z zaleceniami, włosy powrócą szybko, ale gdy jest stosowany prawidłowo, może zmniejszyć potrzebę kobiet do wosku, skubać lub golić ich twarze.

Autor