Jak zgłosić oszustwo randkowe

Romans oszustwo, oszustwo randki, lub catfishing jest oszustwo, gdzie ktoś próbuje zwabić innego do dawania im pieniądze za pośrednictwem strony internetowej randki, romansu e-mail, lub innego kontaktu związanego z randkami. Ten artykuł skupia się na ludziach, którzy już padli ofiarą oszustwa randkowego i co mogą z tym zrobić.

Zakończ wszelki kontakt z artystą oszustwa e-mailowego

Pierwszym krokiem jest zaprzestanie komunikacji z osobą, która próbuje Cię oszukać. Nie odbieraj ich telefonów, zablokuj wszystkie ich e-maile (lub wyślij je do folderu zarezerwowanego dla przyszłych celów procesowych), i nie odpowiadaj na ich wiadomości błyskawiczne, czy to w programie do czatowania, na telefonie komórkowym, czy na portalu randkowym.

Zacznij raportowanie oszustwa od folderu lub segregatora

Rób kopie wszystkiego, co oszust randkowy dał lub wysłał do Ciebie i przechowuj je w pliku lub segregatorze dla bezpieczeństwa. Oznacza to drukowanie wszystkich e-maili, przechowywanie każdego otrzymanego listu, przechowywanie wszystkich powiązanych kart kredytowych, przelewów, przekazów pieniężnych i/lub rachunków bankowych, drukowanie rachunków telefonicznych, wypisywanie wiadomości tekstowych lub otrzymywanie listy od operatora telefonii komórkowej, przechowywanie wszystkich powiązanych anulowanych czeków i dokumentowanie czatów otrzymanych przez komunikatory internetowe.

Sprawdź w Western Union, czy płatność może być anulowana

Większość oszustw randkowych jest dokonywana za pośrednictwem Western Union. Jeśli w ten sposób wysłałeś fundusze, sprawdź w firmie, czy można je anulować przed odebraniem.

Rozpocznij oficjalne zgłaszanie oszustwa

Gdy oszustwo randkowe ma miejsce za pośrednictwem portalu randkowego, upewnij się, że zgłosisz to poprzez ich stronę internetową. Ofiary powinny również sprawdzić stronę FBI poświęconą oszustwom internetowym o nazwie Looks Too Good To Be True, która oferuje zgłaszanie oszustw dla obywateli każdego kraju, niezależnie od ich lokalizacji. Możesz również skontaktować się z lokalnymi władzami, chociaż mogą one nie być w stanie pomóc w niczym innym niż dokumentacja potrzebna w następnym kroku tego procesu.

Zbierz informacje o artyście przekrętu randkowego

Postaraj się zebrać jak najwięcej informacji o osobie, która Cię oszukała, takich jak jej imię i nazwisko, adres e-mail, wszelkie użyte identyfikatory, strona, na której się z Tobą skontaktowała, rodzaj oszustwa, jaki adres podała do wysłania pieniędzy, daty nawiązania kontaktu, wszelkie użyte numery telefonów, nazwa i adres, na który wysłano pieniądze, jak dużo pieniędzy zostało wysłanych, wszelkie potwierdzenia Western Union lub informacje bankowe oraz jej adres IP.

Zabezpiecz się przed kradzieżą tożsamości

Niestety, padając ofiarą romansowego oszustwa, otworzyłeś się również na kradzież tożsamości - pamiętaj o podjęciu odpowiednich środków ostrożności.

Odmów kontaktu z innymi oszustami randkowymi

Ponieważ padłeś już ofiarą romansowego oszustwa, zostaniesz umieszczony na liście kontaktów innych oszustów, którzy mogą się z Tobą skontaktować. Bądź tego świadomy, nie akceptując czatów ani kontaktu mailowego z przypadkowymi nieznajomymi i blokuj kontakt z każdym na portalach randkowych, kto nie mieści się w określonym zasięgu geograficznym. Upewnij się, że kiedy jeden z tych oszustów romansowych kontaktuje się z tobą, dajesz im znać, że jesteś świadomy, że nie są na górze, a następnie zablokować je. W końcu zostaniesz przeniesiony na listę zakazu kontaktu, ale mimo to zachowaj czujność.

Autor