Jak walczyć uczciwie w małżeństwie
Niezależnie od tego, czy się do tego przyznają, czy nie, wszystkie pary małżeńskie się kłócą. Wiedza o tym, jak uczciwie walczyć w małżeństwie, jest kluczem do tego, czy będziecie mieć udane, długotrwałe małżeństwo. Uczciwe i pełne szacunku dla siebie nawzajem kłótnie to kluczowa umiejętność małżeńska, której musicie się nauczyć, jeśli chcecie, by wasza miłość trwała. Sposób, w jaki się kłócicie, często mówi psychologom więcej niż to, o co się kłócicie. Nauczenie się, jak komunikować swoje uczucia w trakcie gorącej dyskusji, może zadecydować o losach waszego związku. Bierna agresja lub zbyt głośna reakcja doprowadzi tylko do większych kłótni, negatywnych uczuć i w końcu do rozdzielenia życia. Ale jeśli konflikt i zdrowa, uczciwa walka są prowadzone prawidłowo, mogą wzmocnić wasze małżeństwo.
Narzędzia potrzebne do uczciwej walki w małżeństwie
Koncepcja uczciwej walki w małżeństwie jest ideą, za którą wszyscy możemy się opowiedzieć, ale wprowadzenie jej w życie wymaga chęci postawienia małżeństwa na pierwszym miejscu. Choć może ci się wydawać, że to ty masz rację, umiejętność wysłuchania punktu widzenia współmałżonka jest bardzo ważna. Lisa Firestone, Ph.D., radzi: "Spróbuj wsłuchać się w uczucia partnera, nawet jeśli w danej chwili wydają ci się irracjonalne. Następnie powiedz coś ciepłego i pełnego zrozumienia. Podkreśl, że tak naprawdę nie ma znaczenia, kto ma rację". Gotowość do przebaczenia i świadomość, kiedy należy przeprosić, to kluczowe elementy uczciwej walki. Jeśli to Ty przepraszasz, dr Hal Shorey radzi: "Przed przeprosinami poćwicz kontrolowanie swoich emocji. Możesz nie być w stanie przeprosić, jeśli twoje emocje są zbyt silne". Oczywiście, znasz siebie najlepiej i będziesz chciał zachować równowagę między emocjonalną obecnością i autentycznością a umiejętnością przepraszania bez zamartwiania się, atakowania czy uciekania. Zanim spróbujesz zrobić to osobiście, zapisz to na papierze, ponieważ w takiej sytuacji twoje myśli mogą stać się nieuporządkowane i możesz nie pamiętać, co chciałeś powiedzieć.
Przeczytaj poniżej 15 szybkich wskazówek, jak walczyć uczciwie w swoim związku.
Rzeczy, których należy unikać podczas kłótni z małżonkiem
Choć może być trudno wybaczyć współmałżonkowi, odmowa wybaczenia może wyrządzić więcej szkód emocjonalnych i fizycznych zarówno sobie, jak i małżeństwu. Chowanie urazy jest jak pozwolenie komuś innemu na mieszkanie w twojej głowie bez czynszu. Psychoterapeutka, nauczycielka mindfulness i trenerka związków, Nancy Colier LCSW, Rev. mówi: "Problem z urazami, poza tym, że są uciążliwe (jak worek z toksycznymi odpadami, które trzymają nas w gniewie), polega na tym, że nie służą celowi, któremu mają służyć. Nie sprawiają, że czujemy się lepiej ani nie leczą naszej krzywdy. Ostatecznie kończymy jako dumni posiadacze naszych pretensji, ale wciąż bez doświadczenia komfortu, którego ostatecznie pragniemy, którego pragnęliśmy od czasu pierwotnego zranienia".
Najzabawniejsze jest to, że konflikt ze współmałżonkiem nie jest problemem - wszystkie małżeństwa się nie zgadzają. Trudności w małżeństwie powoduje brak umiejętności skutecznego argumentowania. Używanie słów takich jak "nigdy" i "zawsze" oraz groźnych tonów to łatwe wzorce, w które łatwo popaść i które są szkodliwe dla każdego małżeństwa. Janet Brito, Ph.D., LCSW, CST, zauważa, że "Przemoc słowna jest formą przemocy emocjonalnej, w której osoba używa słów lub gróźb, aby zdobyć lub utrzymać nad kimś władzę i kontrolę. Przemoc słowna może sprawić, że człowiek zacznie kwestionować swoją inteligencję, wartość i samoocenę."
Uczciwa walka ze współmałżonkiem nie polega na walce o wygraną, ale na walce o wasz związek. "Zastanówcie się, jakie są wasze cele w związku, i podejmujcie takie działania, które będą was do nich przybliżać" - mówi Firestone. Bądź skłonny do kompromisu. Jeśli po 15 minutach nie doszliście do porozumienia, zawrzyjcie rozejm i ustalcie termin ponownego omówienia sprawy, kiedy emocje będą mniejsze. W konfliktach w parach zdarzają się momenty, kiedy czujemy się przytłoczeni emocjami i trudno nam jasno myśleć". Nathan Cobb, Ph.D., wskazuje, że "Czasami złość bierze górę nad nami. Zdarza się, że mówimy rzeczy, których później żałujemy, że nie powiedzieliśmy. W takich chwilach możemy stracić z oczu własną odpowiedzialność i skupić się na tym, co jest nie tak z naszym partnerem. Zanika prawdziwe słuchanie i serdeczna komunikacja. Im bardziej staramy się rozwiązać problem, tym gorzej się dzieje. Jednym z często wymienianych antidotum na tę sytuację jest zrobienie sobie przerwy - czas na uspokojenie się i wejście w inny stan umysłu, który pozwoli nam znaleźć rozwiązanie."
15 wskazówek, jak uczciwie walczyć w małżeństwie
- Nie pozwól, by małe rzeczy, które cię niepokoją, narastały aż do wybuchu. Jeśli jesteś na coś zły i w ciągu 48 godzin nie spróbujesz porozmawiać o tym ze współmałżonkiem, odpuść sobie. Jeśli współmałżonek nie chce o tym rozmawiać, umówcie się w ciągu 24 godzin na uczciwą kłótnię. Nie ma nic złego w kładzeniu się do łóżka - potrzebujesz snu. Upewnij się tylko, że sprawa zostanie poruszona następnego dnia.Uczciwa walka oznacza, że obie strony wiedzą, o co chodzi - i trzymają się tego tematu.Kłótnia niech pozostanie między wami. Nie wciągaj w nią osób trzecich, takich jak teściowa, jego najlepszy przyjaciel czy wasze dzieci. Uczciwa walka oznacza, że zachowujecie szacunek dla siebie nawzajem i nie uderzacie poniżej pasa. Uczciwa kłótnia oznacza, że nie wspominasz o swojej historii.Uczciwa kłótnia oznacza, że nie używasz wyzwisk. Nawet miłe określenia i pieszczotliwe imiona mogą być krzywdzące, jeśli używasz zbyt sarkastycznego tonu.Uważaj, jak używasz humoru - śmiech jest dobry, ale przekomarzanie się może być źle zinterpretowane i krzywdzące.Słuchajcie się i utrzymujcie ze sobą kontakt wzrokowy podczas kłótni. Nie przerywaj współmałżonkowi w trakcie kłótni.Nie obwiniajcie się nawzajem i nie oskarżajcie.Starajcie się używać zdań typu "ja" zamiast "ty".Jeśli nie jesteście bardzo zdenerwowani, starajcie się trzymać za ręce podczas rozmowy w trakcie kłótni.Bądźcie otwarci na prośbę o przebaczenie i bądźcie gotowi przebaczyć.
NASTĘPNY: 8 wskazówek dla nowożeńców (od doradcy małżeńskiego)