Szczęśliwe prezenty ślubne

W najdawniejszych cywilizacjach i we wszystkich kulturach, jedzenie, napoje i rośliny kojarzone są ze specjalnymi mocami. Powszechnie postrzegane jako źródło życia i przyjemności, prezenty te są wręczane nowożeńcom, aby pobłogosławić ich wyjątkowy dzień i wspólne życie. (Aby poznać więcej pomysłów na szczęśliwe prezenty ślubne, sprawdź tablicę inspiracji na Pinterest poświęconą przesądom dotyczącym prezentów ślubnych).

Jedzenie

Wielowiekowe przysłowie wschodnioeuropejskie mówi, że chleb daje się po to, aby dom nigdy nie zaznał głodu, sól daje się po to, aby życie zawsze miało smak, a wino leje się po to, aby radość i dobrobyt panowały wiecznie.

W wielu rejonach Azji jako prezent na szczęście daje się również owoce. Kiedyś część posagu panny młodej, chińscy nowożeńcy są prezentowani z czerwonymi koszami wypełnionymi nasionami lotosu, longanami, orzeszkami ziemnymi i jujubami. Mówi się, że te cztery szczęśliwe pokarmy w połączeniu błogosławią parze słodkie życie i liczną rodzinę. Inne szczęśliwe owoce to pomarańcze dla dobrobytu i granaty dla płodności, chociaż gruszki nigdy nie są dawane jako prezenty w Chinach, ponieważ słowo fenili jest homonimem dla oddzielnego.

Uważa się, że ziarna kakaowca, uznawane przez starożytnych Majów i Azteków za pokarm bogów, przekazują mądrość i zawierają właściwości afrodyzjakalne. Przyprawione przyprawami, południowoamerykańskie pary piły gorzki napój podczas ceremonii zaślubin. Tradycje te zostały przekazane hiszpańskim odkrywcom w 1500 roku, którzy później wprowadzili kakao do reszty Europy. Pierwszy udokumentowany prezent ślubny w postaci czekolady został podarowany królowi Francji Ludwikowi XIII przez jego hiszpańską narzeczoną, Annę Austriaczkę.

Duchy

Na całym świecie, od Japonii po Brazylię, alkohol jest ofiarowany parze młodej, aby pobłogosławić ich duchową jedność szczęściem i dobrym zdrowiem. Od włoskiego wina i rosyjskiej wódki po belgijskie piwo i irlandzką Bunratty meade - wysokogatunkowy lub zabytkowy alkohol pochodzący ze wspólnoty kulturowej nowożeńców jest uważany za błogosławiony prezent.

Islam i kilka konserwatywnych wyznań chrześcijańskich, takich jak Kościół Mormonów, zabraniają spożywania alkoholu, a w hinduizmie społeczne picie jest tabu. Spersonalizowana lub kulturowa mieszanka herbaty również stanowi przemyślany prezent ślubny, zwłaszcza dla par chińskich, japońskich, wietnamskich, brytyjskich i szkockich.

Łyżka miłości

Wykonana ręcznie z drewna, kości, gliny lub metalu łyżka była kiedyś uważana za najważniejsze naczynie w kuchni. W ten sposób dawano ją pannie młodej, aby pomóc pobłogosławić jej nowy dom z dużą rodziną, dla której trzeba było gotować. Szkocki spurtle, tradycyjnie wykonany z drewna klonowego, jest długim kołkiem z misternie wyrzeźbionym uchwytem, który wyciąga grudki z owsianki, miesza zupy i przerzuca ciastka owsiane na kratkę. W Rosji rzemieślnicy z Chochłomy stosują unikalną technikę, która polega na nakładaniu złotej powłoki na ręcznie malowany kwiat na gałce drewnianej łyżki.

W całej Europie Wschodniej, w tym w Walii, Niemczech i Skandynawii, tradycja ta sięga XVII wieku, a niegdyś praktyczna łyżka jest obecnie cennym przedmiotem dekoracyjnym, który wisi na ścianach w kuchniach. Małżeństwo jest zwykle upamiętnione imionami pary i datą ślubu. Misterne rzeźbienia na drewnianej łyżce, które mogą zawierać serce dla miłości, podkowę na szczęście lub smoka dla ochrony, pierwotnie odzwierciedlały umiejętności pana młodego, aby zademonstrować jego zdolność do zapewnienia utrzymania przyszłej rodziny.

Nasiona i rośliny

Drzewa, będące uniwersalną ikoną nowych początków, dzięki swojej wytrzymałości i elastyczności są szczególnie odpowiednią metaforą małżeństwa. Na dzień przed ślubem w Czechosłowacji, oblubieńcy budzą się i znajdują na podwórku nowo posadzone drzewo, kolorowo udekorowane malowanymi skorupkami jaj i wstążkami. Holenderskie i szwajcarskie pary włączają ceremonię sadzenia drzew do swoich rytuałów ślubnych, aby zaprosić szczęście i płodność do swojego małżeństwa, a malutka sadzonka cedru często wieńczy torty weselne na Bermudach, aby zapewnić, że korzenie pary młodej rosną głęboko.

W kulturze chińskiej i tajwańskiej szczęśliwe rośliny bambusa są wręczane nowożeńcom, a także rozdawane gościom jako prezenty. Według feng shui, bambus jest idealnym połączeniem wszystkich pięciu elementów tej starożytnej sztuki - ziemi, wody, powietrza, drewna i metalu. W pełnej równowadze roślina emituje nad domem spokojną energię, która sprzyja mądrości, przyciąga szczęście i odżywia ciało.

Profesjonalni hodowcy splatają łodygi w różne rzeźbiarskie aranżacje, w tym serca dla nowożeńców. Podarowanie rośliny bambusowej z podwójnie splecionymi łodygami jest życzeniem, aby dobra wiadomość trafiła do odbiorcy. Liczba łodyg reprezentuje konkretne znaczenia, w tym dwie dla małżeństwa, trzy dla szczęścia, pięć dla zdrowia, sześć dla harmonii, osiem dla dobrobytu i dziewięć dla szczęścia.

Autor