Ten rodzaj relacji może wpływać na Twoje zdrowie psychiczne

Jest coś w dramatycznym związku, który tworzy soczystą fabułę w telewizji, filmach i książkach. Jednak gdy to ty przechodzisz przez wzloty i upadki takiego burzliwego związku, rzeczywistość nie jest tak romantyczna. W rzeczywistości istnieje nauka, która to potwierdza. Niedawne badanie przeprowadzone na University of Missouri-Columbia wykazało, że wzorce zrywania i wracania do siebie mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne danej osoby.

Naukowcy zbadali rolę, jaką "cykliczność związków" odgrywa w cierpieniu psychicznym osób pozostających zarówno w związkach tej samej, jak i różnej płci. Analizując ponad 500 osób, które połączyły się w pary, odkryli związek między cyklicznymi związkami a objawami cierpienia psychicznego, takimi jak lęk i depresja.

Chociaż jasne jest, że taniec "raz za, raz przeciw" nie jest dobry ani dla serca, ani dla głowy, to nie zawsze powrót do byłego jest szkodliwy. "Dla niektórych par zerwanie może pomóc partnerom uświadomić sobie znaczenie ich związku" - wyjaśnia Kale Monk, adiunkt w dziedzinie rozwoju człowieka i nauk o rodzinie oraz współautor badania. To właśnie ciągła rutyna zrywania i godzenia się może powodować największe szkody.

Monk zwraca również uwagę, że pary często wracają do siebie po zerwaniu ze względów praktycznych lub konieczności. Na przykład, może być bardziej prawdopodobne, że pozostaniesz w związku ze względów finansowych lub ze względu na to, ile czasu już zainwestowałeś w jedną osobę. Jednak według Monka nie są to dobre powody, by pozostać z kimkolwiek. Powinno chodzić o poświęcenie, a nie o obowiązek - wyjaśnia.

Nie jest zaskakujące, że ciągłe przechodzenie przez rozstania tylko po to, by do siebie wrócić, może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Jeśli jest to wzorzec, w który wpadłeś, możesz rozważyć radę Monka dotyczącą oceny związku. "Jeśli partnerzy są szczerzy co do tego wzorca, mogą podjąć niezbędne kroki, aby utrzymać swoje relacje lub bezpiecznie je zakończyć" - mówi Monk. Oto kilka jego wskazówek, jak uczciwie spojrzeć na sytuację swoją i partnera.

1. Zastanów się, dlaczego zerwaliście i poszukaj spójnych kwestii.

2. Przeprowadź szczerą rozmowę na temat kwestii, które doprowadziły do rozstania.

3. Zastanów się, dlaczego chcesz wrócić do siebie i określ, czy jest to zakorzenione w pozytywnych uczuciach, czy w wygodzie.

4. Przypomnij sobie, że dobrze jest zakończyć niezdrowy związek.

5. Rozważ skorzystanie z porady dotyczącej związku, nawet jeśli jesteś szczęśliwym partnerem lub mężatką.

Michael S. Sorensen I Hear You $15 Sklep
David Richo Jak być dorosłym w związkach $15 Sklep
Andy Stanley Nowe zasady dotyczące miłości, seksu i randek $12 Sklep
Amire Levine Dołączony $13 Sklep
Ben Stuart Singiel, randkowicz, zaręczony, żonaty $11 Sklep

Autor