17 pytań, które należy zadać pediatrze, aby sprawdzić, czy jest odpowiedni dla nas

Kiedy już uporasz się z problemem wyboru lekarza, douli lub położnej, którzy będą odbierać poród, nadszedł czas na znalezienie pediatry na czas po narodzinach dziecka (wiemy, wielkie decyzje się nie kończą!). Najlepiej byłoby, gdybyś rozpoczęła poszukiwania od 28 do 34 tygodnia ciąży, kiedy masz już bardziej sprecyzowane wyobrażenie o tym, czego oczekujesz od lekarza swojego dziecka. Łatwiej jest to zrobić, jeśli masz pytania, które możesz zadać pediatrze, aby sprawdzić, czy jest on dla Ciebie odpowiedni. "Ważne jest, aby mieć pediatrę, którego się już poznało i szanuje, ponieważ po urodzeniu dziecka ma się wystarczająco dużo spraw na głowie, aby nie musieć się martwić o znalezienie lekarza" - mówi dr Evaline Alessandrini, pediatra z Filadelfii.

Poza podstawowymi kwestiami, takimi jak to, czy akceptują twoje ubezpieczenie i jak długo będziesz musiała dojeżdżać do gabinetu, jest jeszcze wiele innych spraw do rozważenia. Zacznij od zapytania rodziny i znajomych, z usług których korzystali - zwykle zaleca się sporządzenie listy od trzech do dwunastu lekarzy (w końcu i tak będziesz musiał ją skrócić). Jeśli nie masz wystarczającej liczby poleconych lub jesteś nowa w okolicy, przejrzyj bazę danych o pediatrach Amerykańskiej Akademii Pediatrii lub poproś swojego ginekologa albo innych lekarzy o rekomendacje. Do szukania odpowiedniego pediatry podejdź podobnie jak do szukania idealnego partnera na randce - to, że jest miły lub ma kilka pól na twojej liście życzeń, nie oznacza, że czujesz się z nim komfortowo.

A kiedy przyjdzie czas na podjęcie ostatecznej decyzji, upewnij się, że spotkaliście się twarzą w twarz, ponieważ pewnych rzeczy nie dowiesz się podczas wizyty telefonicznej. (Uwaga: niektóre gabinety pobierają opłatę za wizytę wstępną, więc jeśli masz jakieś wątpliwości, zapytaj o to wcześniej). Teraz, gdy już szczegółowo opisaliśmy, jak znaleźć listę lekarzy kwalifikujących się do przyjęcia Twojego dziecka, pozwól, że opowiemy Ci o najważniejszych pytaniach, jakie należy zadać pediatrze. W końcu to może być jedna z najważniejszych rozmów, jakie kiedykolwiek przeprowadzisz.

Pytania do pediatry

1. Czy jest Pan/Pani rodzicem? 2. Jakie jest Pana/Pani wykształcenie i doświadczenie? 3. Od ilu lat prowadzi Pan/Pani praktykę? 4. Co sądzi Pan/Pani o karmieniu piersią? Co sądzisz o obrzezaniu? 5. Czy prowadzisz samodzielną praktykę, czy masz innych lekarzy na etacie? Jeśli praktykujesz samodzielnie, kto zastępuje Cię podczas Twojej nieobecności? 6. Jakie są godziny pracy Twojego gabinetu? Czy macie godziny pracy wieczorami lub w weekendy? 7. W razie nagłych wypadków, jak mogę się skontaktować z gabinetem? 8. Czy gabinet specjalizuje się w czymś szczególnym? 9. Czy przyjmiecie drobne pytania przez telefon lub e-mail pomiędzy wizytami? Jaki jest typowy czas odpowiedzi? 10. Czy odwiedzacie noworodki w szpitalu po urodzeniu? 11. Co sądzicie o szczepieniach? 12. Czy pomagacie w treningu snu? 13. Czy macie osobne wejścia dla wizyt lekarskich i chorobowych? 14. Z jakim szpitalem jesteście związani? 15. Jakie badania wykonujecie w gabinecie, a jakie w laboratorium? Jeśli w laboratorium, gdzie znajduje się najbliższa placówka? 16. Jakie są Twoje zasady dotyczące antybiotyków? 17. Jakie są, Twoim zdaniem, największe problemy związane ze zdrowiem dzieci w dzisiejszych czasach?

Autor