Dlaczego komary gryzą niektórych ludzi bardziej niż innych?

Czy kiedykolwiek spędzałeś czas na zewnątrz tylko po to, aby następnego ranka pojawić się z mnóstwem swędzących ukąszeń komarów? To najgorsze i wydaje się, że te paskudne owady są bardziej przyciągane do niektórych osób niż do innych, co pozwoliło dowiedzieć się, dlaczego komary gryzą. Może się to wydawać obrzydliwe, ale tylko samice komarów gryzą ludzi - potrzebują one diety zawierającej krew z całym jej białkiem, aby były wystarczająco silne do produkcji jaj i potomstwa (samce po prostu utrzymują się na diecie nektaru kwiatowego). Samice przebijają naszą skórę sondą - trochę jak igłą - dzięki czemu mogą dostać się do naczyń włosowatych (znowu fuj).

Teraz, gdy znamy już powód, dla którego komary nas gryzą, skupmy się na tym, w jaki sposób przyciągają one niektórych ludzi bardziej niż innych. "Nie ma wątpliwości, że niektóre osoby są bardziej atrakcyjne dla komarów ze względu na substancje chemiczne, które wydzielają ze swojej skóry i ze swojej szczególnej flory skórnej" - mówi entomolog Joseph M. Conlon, doradca techniczny American Mosquito Control Association. Poniżej wyjaśniamy, które osoby są bardziej narażone na ukąszenia komarów i jak można oszukać owady, jeśli jest się jednym z wybranych.

JESTEŚ W CIĄŻY

Kiedy nosisz w sobie drugiego człowieka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że naprawdę nie chcesz mieć do czynienia z ukąszeniami komarów. Ale w rzeczywistości te paskudne owady są bardziej przyciągane przez kobiety w ciąży. Westchnienie. Ale dlaczego tak się dzieje? Owady przyciąga tlenek węgla, a badanie wykazało, że kobiety w zaawansowanej ciąży wydychały o 21% więcej C02 niż kobiety, które nie były w ciąży. Eksperci uważają również, że kobiety w ciąży mogą również wydzielać pewien zapach, który przyciąga szkodniki.

MASZ OKREŚLONĄ GRUPĘ KRWI

Jeśli masz grupę krwi O, uważaj. Samice komarów są podobno dwukrotnie bardziej przyciągane do ludzi z tą grupą krwi niż z grupą A. Jeśli masz grupę B, twoja atrakcyjność dla owadów jest pośrodku. Ponadto około 85% ludzi wydziela sygnał chemiczny wskazujący na ich grupę krwi (osoby, które wydzielają tę substancję chemiczną, są zawsze bardziej lubiane przez owady).

piłeś piwo

Prawie nie możemy uwierzyć, że to możliwe, ale tak jest. Badanie przeprowadzone w 2002 roku wykazało, że komary miały znacznie większy pociąg do ludzi po wypiciu zaledwie jednej szklanki piwa niż przedtem. Podczas gdy badacze przyjrzeli się czynnikom takim jak temperatura ciała lub ilość etanolu wydzielanego po wypiciu piwa, żaden z nich nie był zgodny. Powód, dla którego piwo sprawia, że jesteś bardziej pożądany, jest nieco zagadkowy.

Twoja skóra ma więcej bakterii

Czy pamiętasz, jak na targach naukowych w szkole podstawowej jeden z uczniów zawsze testował liczbę bakterii na skórze za pomocą czarnego światła, a zarazki świeciły neonowo? Cóż, cała nasza skóra nadal zawiera pewną ilość bakterii, ale komary są szczególnie zwabione zapachem, jaki wydzielają zarazki. Jedno z badań wykazało, że skóra niektórych osób czyni je "magnesami na komary". Potrzebne są dalsze badania, aby określić, które rodzaje bakterii przyciągają lub odpychają owady.

JAK ODSTRASZYĆ KOMARY

Oprócz stosowania sprayu na owady, istnieje kilka sztuczek, które można zachować w rękawie, zwłaszcza jeśli podróżujesz w miejscu, w którym występuje duże stężenie owadów. Po pierwsze, należy nosić jasne ubrania - przyciągają je odważniejsze kolory, takie jak niebieski, czarny i czerwony. Ponadto należy nosić długie, luźne ubrania, ponieważ pomaga to wyeliminować ukąszenia na kostkach.

Istnieje również możliwość przyjmowania witaminy B jako środka ostrożności, która uważa się, że odstrasza owady. Redaktor zarządzająca MyDomaine Megan Beauchamp często jest gryziona przez komary i zdecydowała się przyjmować suplementy witaminy B raz dziennie przez sześć miesięcy przed podróżą do Parku Narodowego Tayrona w Kolumbii. "Zostałam ugryziona tylko kilka razy, co uważam za sukces, biorąc pod uwagę, że wędrowaliśmy i biwakowaliśmy w tropikalnym klimacie" - mówi. "Używaliśmy środka odstraszającego komary, który kupiliśmy w aptece w Kolumbii, więc nie mogę powiedzieć, że suplementy były w 100% odpowiedzialne za odstraszanie komarów, ale ich przyjmowanie z pewnością nie zaszkodziło".

Autor