Przewodnik dla początkujących jak zrobić budżet (dla ludzi, którzy nie mogą się go trzymać)

Jest kilka rzeczy w życiu, które chcielibyśmy, aby były dostępne w formie szablonu. Jedną z nich jest budżetowanie. Wiemy, że zarządzanie pieniędzmi powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb, ale opracowanie planu finansowego od podstaw może być zniechęcającym zadaniem. Jeśli nigdy wcześniej nie tworzyłeś budżetu lub po prostu nie potrafisz się go trzymać, nie jesteś sam. Według sondażu Gallupa, dwóch na trzech Amerykanów nie ma szczegółowego budżetu domowego.

Jeśli odkładałeś to kluczowe zadanie na później, nadszedł czas, aby przestać się ociągać i zacząć planować swoją finansową przyszłość. Nie jest to tak straszne, jak się wydaje: stworzyliśmy prosty arkusz kalkulacyjny budżetu tygodniowego, w którym możesz wypełnić swoje dane osobowe. Po prostu zapisz szablon, dostosuj kategorie i trzymaj się zasady 50/30/20. Tak, to takie proste. Przejmij kontrolę nad swoimi finansami dzięki jednemu łatwemu w użyciu szablonowi budżetu.

Krok pierwszy: Zapisz szablon

Jeśli znajdziesz się wpatrując się w pusty arkusz kalkulacyjny zastanawiając się, jak zacząć, nie martw się. Wykonaliśmy za Ciebie trudną część i stworzyliśmy prosty budżet na start: Potraktuj go jako podstawowe ramy, które możesz dostosować do swoich potrzeb w zakresie wydatków i oszczędzania.

Skopiuj i wklej zawartość do własnego arkusza kalkulacyjnego i przejrzyj kategorie wydatków. Dostosuj te wydatki, dodając inne kategorie, takie jak usługi subskrypcyjne (Netflix, Amazon, itp.) i spłaty długów.

Skorzystaj z szablonu budżetu lub przypnij poniższą grafikę.

Krok drugi: Zastosuj zasadę 50/30/20

Decyzja o tym, jak rozdzielić swoje pieniądze może wydawać się najbardziej zagmatwaną częścią procesu budżetowania. Wiedza o tym, ile powinieneś oszczędzać lub przeznaczać na wydatki osobiste nie zawsze wydaje się oczywista, więc jeśli nie jesteś pewien, wypróbuj zasadę 50/30/20.

Mówiąc prościej, ta reguła budżetowania sugeruje, że 50% Twoich dochodów powinno być przeznaczone na podstawowe wydatki, takie jak czynsz, transport i media; 30% powinno być przeznaczone na wydatki osobiste, takie jak konto Netflix lub zakupy ubrań, a 20% powinno być przelane na konto oszczędnościowe lub wykorzystane na spłatę długu. Nie ma "jednego rozmiaru dla wszystkich", jeśli chodzi o budżetowanie, więc użyj tego jako przewodnika i dostosuj go do swojego stylu życia i celów oszczędnościowych.

Krok trzeci: Ustaw przypomnienie o przeglądzie

Ten ostatni krok jest kluczowy. Nieważne, czy opracowałeś już żelazny budżet - to bez sensu, jeśli zapomnisz o wprowadzaniu danych i sprawdzaniu postępów. Ustaw sobie przypomnienie w kalendarzu na niedzielę wieczorem i poświęć 15 minut na przejrzenie swoich wydatków z ostatniego tygodnia. Zadaj sobie pytanie: Gdzie przekroczyłeś budżet? Dlaczego tak się stało? Co mógłbyś zrobić w przyszłym tygodniu, aby uniknąć tego samego błędu?

Kluczem do zarządzania swoimi pieniędzmi nie jest dążenie do perfekcji - chodzi o konsekwencję. Będą tygodnie, w których przekroczysz swój budżet i takie, w których trafisz w cel. Tak czy inaczej, najważniejszą częścią jest to, że jesteś w pełni świadomy tego, na co idą Twoje pieniądze.

A teraz wypij butelkę szampana - Twój pierwszy budżet jest gotowy!

CB2 Sip Champagne Flute $7 Sklep
Old Dutch Solid Copper Wine Cooler $79 Sklep
RBT Winged Korkociąg $50 Sklep
Victor 1310 Kalkulator drukarski $70 Sklep
Produkty Etna Natual Wood Bill Organizer $30 Sklep
Eminta System Budżetowy Koperta, 12-Pack $10 Sklep

Autor