To było "zrób albo zgiń": Jak ten sportowiec pokonał raka w wieku 19 lat

Właścicielka długich kończyn, idealnie ułożonych blond loków i linii szczęki praktycznie stworzonej na wybieg, można powiedzieć, że modelka i sportowiec Amy Pejkovic ma wszystko. I w pewnym sensie tak jest, ale sukces tej 24-latki nie przyszedł bez poważnych wyzwań i przeszkód, które w pewnym momencie zagroziły jej życiu.

W wieku 19 lat, po miesiącach zawrotów głowy i bólów głowy, to, co początkowo błędnie zdiagnozowano jako infekcję ucha, okazało się być guzem mózgu - diagnoza została postawiona podczas treningu skoku wzwyż na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. "To było wstrząsające. Jako osoba, która dość łatwo radziła sobie w życiu, byłam bardzo zadowolona z tego, dokąd zmierzam. Pozbawienie mnie szczęścia i napełnienie strachem nie było niczym, czego kiedykolwiek doświadczyłam".

Ale w prawdziwym sportowym stylu dyscyplina, odporność i ciężka praca sprawiły, że Pejkovic wróciła do treningów i poluje na złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Zainspirowani jej historią, usiedliśmy z ambasadorką Champion, aby dowiedzieć się, jak pokonała walkę swojego życia i jak utrzymuje równowagę, odpoczynek i zdrowie psychiczne przy napiętym harmonogramie.

Przewiń, aby zobaczyć cały wywiad.

Nauczyłam się podejmować wyzwania i wyciągać z nich wnioski. Zawsze uwielbiałam wyzwania - im trudniejsze, tym lepsze.

MyDomaine Australia: Jakie są główne lekcje, których nauczyłaś się dzięki sportowi, które pozwoliły ci być silną w trudnych czasach?

Amy Pejkovic: Powiedziałabym, że nauczyłam się więcej przez samo życie, co z kolei pomogło mi w chorobie, niż tylko w sporcie. Po pierwsze, nauczyłam się podejmować wyzwania i wyciągać z nich wnioski, a ja zawsze uwielbiałam wyzwania - im trudniejsze, tym lepiej. Nauczyłem się także cierpliwości. Jako sportowiec nic nie dzieje się z dnia na dzień. Wytrwałość jest również kluczowa, w końcu zobaczysz wyniki.

Umysł nad materią to dla mnie kolejna ważna rzecz. Jeśli twój umysł nie jest zaangażowany, twoje ciało też nie. Nie wiedziałem, że mam w sobie te cechy, dopóki nie było to w zasadzie "zrób albo zgiń". Było to dla mnie ogromne wyzwanie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, i szczerze mówiąc, nadal tak jest.

Nie pozwoliłem mojemu umysłowi ani ciału poddać się ani razu. Byłem cierpliwy wobec mojego ciała, musiałem pozwolić mu się zregenerować i wyleczyć, a także powoli wprowadzać ćwiczenia, aby niczego nie złamać ani nie naderwać. To był jeden z powodów, dla których zdecydowałem się wziąć udział w kampanii Champion, myślę, że tak ważne jest, aby uczyć wszystkich innych tych umiejętności, aby zawsze mogli czuć, że mają serce mistrza i mogą pokonać trudności, z którymi się borykają.

MD: Czy są jakieś zasoby, z których korzystasz, które pozwalają Ci zachować siłę psychiczną i emocjonalną?

AP: Czytałem kilka książek. Jedna z nich nazywa się Grit (20 dolarów), a druga książka, którą obecnie jestem w połowie, to The Subtle Art of Not Giving A F*ck (22 dolary), obie pobudzają mózg i sprawiają, że myślisz w sposób, w jaki normalnie byś nie myślał. Poza tymi książkami raz na dwa tygodnie lub raz w miesiącu rozmawiam z moim psychologiem, Wallym Salingerem z Alpha Potential. Zdecydowanie bardzo mi pomógł! Nauczył mnie różnych technik radzenia sobie z pewnymi emocjami, jak je zaakceptować i wykorzystać w pozytywnym świetle.

MD: Jaki jest Twój ulubiony trening, gdy nie czujesz się na siłach?

AP: Nawet jeśli nie czuję się na siłach, po prostu zmuszam się do wykonania sesji. Zwykle jednak ćwiczę trochę dłużej, zmniejszam ciężar, jeśli jestem na siłowni, lub zmniejszam prędkość, jeśli jestem na bieżni. W przeciwnym razie idę na spacer i wykonuję obwód core, to moje ulubione ćwiczenia. Kółko do brzuszków to coś, w co powinieneś zainwestować, ponieważ jest to zabójczy trening core.

Żwirek Angela Duckworth $19 Sklep
Celcius Ab Wheel $20 Sklep

MD: Jaki jest Twój ulubiony posiłek w ciągu tygodnia?

AP: Moim ulubionym posiłkiem jest naga miska burrito z kurczakiem i komosą ryżową. Jest szybki, łatwy i całkiem zdrowy. Zawsze wypełniam ją warzywami i staram się zrobić do niej własny sos, ponieważ te kupowane w supermarkecie są zazwyczaj pełne cukru.

Uwielbiam też kurczaka, brokuły i szpinak z przyprawą z wędzonej papryki. Jest naprawdę bardzo dobra! Zawsze dodaję też trochę soli i pieprzu. Moim ulubionym śniadaniem jest zazwyczaj Weet-Bix, ponieważ zapewnia mi sytość aż do lunchu, czego potrzebujesz, gdy masz poranne sesje.

MD: Jakie są najważniejsze lekcje, których nauczyłeś się pokonując główne przeszkody?

AP: Nie brać niczego za pewnik i doceniać małe rzeczy, one zawsze znaczą najwięcej.

MD: Czy masz jakieś rady dla osób zmagających się z chorobą lub słowa otuchy?

AP: Zachowanie pozytywnego nastawienia jest kluczowe. Bez względu na to, gdzie jesteś na świecie, zawsze są ludzie, z którymi możesz porozmawiać i którzy będą chcieli pomóc ci w tym, z czym się zmagasz. Życie jest cenne.

Autor