Ta ślubna waza Navajo zmieni sposób postrzegania ceramiki

Przedmioty, którymi wypełniamy nasz dom (poza praktycznymi elementami, takimi jak nasza wysłużona kanapa czy stolik do kawy o idealnym rozmiarze) znaczą znacznie więcej niż estetyczny wystrój. Mogą posiadać historię rodzinną i wartość kulturową lub być pamiątką po doświadczeniu, które chcemy zapamiętać, niezależnie od tego, czy są przekazywane przez pokolenia, czy nabyte samodzielnie.

Dlatego też szczególnie przyciąga nas znaczenie wazonu ślubnego rdzennych Amerykanów, który od wieków był używany jako część tradycyjnych ceremonii zjednoczenia. Pochodząca z południowo-zachodnich regionów Navajo, Pueblo i Hopi tradycja została przejęta przez plemiona Cherokee na południowym wschodzie i w Meksyku. "Wydaje się, że waza ślubna powstała wśród mówiących językiem Tewa plemion Nowego Meksyku, głównie w Santa Clara Pueblo, i stała się bardzo popularna, a obecnie jest wykonywana przez wiele plemion w całym kraju" - wyjaśnia Tony Chavarria, kurator ds. etnologii w Muzeum Sztuki i Kultury Indiańskiej/Laboratorium Antropologii w Santa Fe w Nowym Meksyku.

Poznaj eksperta Tony Chavarria jest kuratorem etnologii w Muzeum Sztuki i Kultury Indiańskiej/Laboratorium Antropologii w Santa Fe, Nowy Meksyk.

Znaczenie gliny w ceramice rdzennych Amerykanów

Glina symbolizuje życie od wieków. Historie stworzenia zarówno w Biblii, jak i w Koranie mówią o ludziach ukształtowanych z gliny. "Dla Indian Pueblo", mówi Chavarria, "ceramika i glina są postrzegane jako manifestacje Ziemi i dary Matki Ziemi".

Projekt wazonu ślubnego

Rdzennie amerykańskie wazy ślubne odzwierciedlają unikalne techniki artystyczne i folklor kulturowy każdego plemienia, a kompozycje lokalnych glin wpływają na ich kolory. "Często rzeźbiona lub malowana dekoracja będzie miała specyficzne znaczenie dla ich społeczności" - mówi Chavarria. Pomimo tej różnorodności, kształt wazonu ślubnego jest uniwersalny.

Wazon charakteryzuje się owalnym korpusem i zgrabną podwójną szyjką, a także dwoma symetrycznymi wylewkami z góry, gdzie zwykle mocowane są uchwyty. "Wylewki reprezentują parę stającą się połączoną, a uchwyt łączy ich razem" - mówi Chavarria. Wylewki są połączone zaokrąglonym, zapętlonym uchwytem, który reprezentuje most, który łączy dwa życia. Według Kachina House, sklepu z Sedony w Arizonie, sprzedającego ceramikę i rękodzieło wykonane przez rdzennych artystów, przestrzeń stworzona pomiędzy szyjkami i uchwytem symbolizuje krąg życia.

Korpus jest misternie ręcznie wytrawiany z przedstawieniami kulturowymi i artystycznymi wzorami geometrycznymi. Najczęściej wazon ślubny tworzony jest przy użyciu technik stemplowania łopatkowego lub garncarstwa z włosia końskiego. Uchwyt może również zawierać dekoracyjne zwoje.

O ceremonii jedności rdzennych Amerykanów

Przed ceremonią, eliksir wykonany ze słodkiego nektaru i wody święconej, łączący parę na wieczność, jest przygotowywany przez medyka, zgodnie z wpisem na blogu Kachina House. Mieszanka ta błogosławi im również więź, która wykracza poza życie pozagrobowe. Rodzice pana młodego zazwyczaj przejmują tę rolę, przygotowując herbatę przed ceremonią, podczas gdy niektóre pary decydują się po prostu na picie wody.

Podczas ceremonii, każda para bierze łyk wody z wazy, a następnie jednocześnie pije z jej podwójnego wylewu - symbol połączenia dwóch oddzielnych żyć w jedno. Uważa się, że ci, którzy potrafią wykonać to zadanie bez rozlania kropli, otrzymają wielkie błogosławieństwo.

Gdzie znaleźć ceramikę rdzennych Amerykanów

Autentyczne wazy są trudne do znalezienia poza rezerwatami plemiennymi. Jednak kilku szanowanych sprzedawców sprzedaje swoje wyroby online, w tym na Etsy. Gdzie indziej, Palms Trading Company sprzedaje wazony ślubne Navajo, jak również wazony artystów Hopi, Navajo, Santa Clara i Laguna Pueblo. Duży wybór wazonów ślubnych można znaleźć również w Kachina House w Sedonie oraz Mission Del Rey, w El Paso w Teksasie.

Autor