5 wskazówek dotyczących dbania o siebie, które pomogą ci zachować pogodę ducha podczas rozwodu

Czasami nawet najlepsze związki mają swoją datę ważności. Rozwód jest prawdopodobnie jedną z najtrudniejszych rzeczy, jakie można przeżyć w życiu, ale okres po rozstaniu może wywołać tyle samo niepokoju i smutku, co sam rozwód. Prawdopodobnie przeżyjesz rollercoaster emocji, dostosowując się do tego, co było, co się właśnie wydarzyło i co może się wydarzyć w przyszłości.

Jak mówi adwokat prawa rodzinnego Natalie Greggs w wywiadzie dla U.S. News, smutek i stres wywołane rozwodem są podobne do tych, których doświadczamy, gdy umiera ukochana osoba; odczuwamy je fizycznie i emocjonalnie. "Mówię moim klientom: 'Wyobraźcie sobie, jak zareagujecie na tę śmierć i jak wpłynie ona na każdą część waszego ciała'. Samoopieka jest najważniejszą rzeczą, która pozwala przetrwać dzień".

Rozwód, jak każde inne wydarzenie zmieniające życie, może rozregulować twój system. Teraz (bardziej niż kiedykolwiek) jest najważniejszy czas, by o siebie zadbać. I choć ważne jest, by pamiętać, że to też minie, poniższe pięć cennych wskazówek dotyczących dbania o siebie pomoże ci podnieść się na duchu, gdy tylko poczujesz się szczególnie przygnębiona.

Jedz pokarmy poprawiające nastrój

Jedzenie odgrywa ogromną rolę w zdrowiu fizycznym i emocjonalnym, a jedzenie odpowiednich produktów może podnieść Cię na duchu, gdy czujesz się przygnębiona. Wypełnij swój talerz pokarmami bogatymi w przeciwutleniacze (takimi jak serca karczochów, borówki i szpinak), a unikaj pokarmów bez większych wartości odżywczych, takich jak słodkie przekąski. Badania sugerują również, że pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak te znajdujące się w rybach, pomagają nawet w walce z depresją.

Spożywanie węglowodanów stymuluje naturalną produkcję serotoniny w organizmie. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem znanym jako "szczęśliwa substancja chemiczna", ponieważ odgrywa rolę w regulacji nastroju, apetytu, trawienia, snu i pamięci (niski poziom serotoniny jest cechą charakterystyczną depresji i słabej pamięci). Węglowodany złożone (tzw. "dobre węglowodany", takie jak świeże owoce i produkty pełnoziarniste) zwiększają poziom serotoniny, utrzymując jednocześnie przyjemny i równomierny poziom energii, co jest pomocne, gdy dopada cię depresja.

Pocenie się

Ważne jest także, by znaleźć czas na regularne ćwiczenia, zwłaszcza gdy czujesz się szczególnie ciężko. Zachęcaj do powrotu do zdrowia, angażując się we wszystko, co pobudza serce do działania, niezależnie od tego, czy jest to spacer, runda tenisa czy zajęcia taneczne.

Oto kilka korzyści płynących z ćwiczeń fizycznych podczas radzenia sobie z rozwodem:

    Regularne ćwiczenia fizyczne powodują uwalnianie w mózgu endorfin, hormonów dobrego samopoczucia, które mogą łagodzić niepokój i zwalczać depresję: Aktywność fizyczna zmniejsza zmęczenie i poprawia funkcje poznawcze, co jest szczególnie korzystne, gdy człowiek jest zestresowany do granic możliwości i nie ma już energii.Ćwiczenie może być także aktywnością społeczną. A rozwód może powodować poczucie izolacji. Treningi grupowe zmuszają do wyjścia z domu i poznania nowych ludzi.

Inne korzyści płynące z ćwiczeń to spowolnienie procesu starzenia się, spokojny sen oraz lepsza elastyczność, siła i wytrzymałość.

Porozmawiaj o tym

Jak mówi HuffPo psycholog społeczna Grace Larson, "kiedy wchodzisz w romantyczny związek, twoje wyobrażenie o sobie staje się naprawdę splecione z tą ukochaną osobą... zaczynasz mieć wrażenie, że to, kim jesteś, stapia się z tym, kim ona jest... to niezwykle bolesny proces, który trzeba odwrócić".

W badaniu z 2015 roku, którego była współautorką, Larson odkryła, że jednym ze sposobów na uwolnienie się od tej wspólnej tożsamości jest obszerne omówienie swoich uczuć związanych z tym, że nie jest się już w związku. Tak, dobrze przeczytaliście: Osoby badane, które otwarcie mówiły o swoich uczuciach, stwierdziły, że łatwiej im było odzyskać tożsamość sprzed rozstania niż osobom z grupy kontrolnej, które po prostu udzielały odpowiedzi w ankiecie.

Jedną z najpotężniejszych rzeczy, jakie dzieją się, gdy się w kimś zakochasz, jest to, że zaczynasz mieć wrażenie, że to, kim jesteś, stapia się z tym, kim jest ta osoba... To niezwykle bolesny proces, który trzeba odwrócić.

Przyznanie się i wyrażenie naszych surowych, bolesnych uczuć związanych z rozwodem (zwątpienia w siebie, złości, samotności, wstydu) pomaga nam zrozumieć nasze emocje i z wdziękiem przejść do kolejnego etapu. Równie ważne jest jednak unikanie nadmiernego chwalenia się i rozpowszechniania krzywdzących plotek, które tylko pogarszają sytuację.

Swobodne pisanie i/lub rozmowa z zaufanym przyjacielem, grupą wsparcia lub licencjonowanym terapeutą mogą pomóc w radzeniu sobie z uczuciami smutku i straty, zaakceptowaniu ich i zdrowym kroczeniu naprzód.

Komunikacja i współrodzicielstwo

Wspólne rodzicielstwo w małżeństwie jest już wystarczającym wyzwaniem; robienie tego w trakcie i po rozwodzie wiąże się z zupełnie nowymi wyzwaniami, które mogą mieć wpływ na samopoczucie dziecka.

"Kiedy rodzice przechodzą trudne chwile" - mówi pediatra z Cleveland Clinic, dr Skyler Kalady - "dzieci to dostrzegają, niezależnie od wieku". Aby jak najlepiej pomóc im uporać się z konsekwencjami waszego związku, Kalady zaleca zachęcanie do otwartych, szczerych i dostosowanych do wieku rozmów oraz utrzymywanie rutyny; obie te rzeczy są dla dzieci pocieszające.

Podobnie, należy zwracać uwagę na subtelne (i nie tylko) oznaki, że dziecko nie radzi sobie dobrze, "takie jak gorsze wyniki w szkole, wycofywanie się z zajęć lub od przyjaciół, czy brak zainteresowania", które, jak mówi Kalady, mogą wskazywać na poważne problemy, takie jak lęk czy depresja. Zaleca ona także, by zapytać pediatrę dziecka o sposoby zmniejszenia potencjalnych negatywnych skutków rozwodu.

Skup się na sobie

Jasne, świat może się kręcić, ale postaraj się potraktować ten czas samotności jako szansę. "Teraz wszystko zależy od ciebie" - mówi psycholog kliniczny dr Suzanne Lachmann, Psy.D., za pośrednictwem HuffPo. Twierdzi ona również, że rozwodzenie się nad tym, co robi twój były lub jak on sobie radzi z twoim rozstaniem, tylko utrudnia ci ruszenie dalej.

Zamiast tego weź udział w zajęciach z gotowania, na które miałaś oko, albo zarezerwuj wreszcie tę wycieczkę do Europy, o której marzyłaś. Choć to naturalne, że twój umysł dryfuje w kierunku tematów związanych z twoim byłym, lepiej spożytkuj swoją energię, koncentrując się na sobie, na tym, czego możesz się o sobie dowiedzieć, a także na rzeczach, które są znaczące i satysfakcjonujące, gdy wchodzisz w ten nowy rozdział.

A więc co to będzie? Powrót do szkoły? Rozpoczęcie pracy w ramach przygotowań do awansu? Spędzanie większej ilości czasu z dziećmi? Możliwości jest nieskończenie wiele, niezależnie od tego, na co się zdecydujesz.

Autor