Psycholog opowiada o tym, kiedy należy się rozstać i rozwieść.

Kiedy mówisz "tak", masz zamiar pozostać mężem swojego partnera na zawsze. Ale w miarę upływu czasu mogą wydarzyć się rzeczy, które mogą sprawić, że ponownie przemyślisz tę obietnicę. Na przykład, może jedno z was rozwinęło się w sposób, który zmniejsza kompatybilność ciebie i twojego partnera. Z drugiej strony, być może czynniki zewnętrzne, takie jak nowa praca, przeprowadzka za granicę lub pojawienie się dzieci w rodzinie, spowodowały zbyt duże napięcie, aby wasz związek mógł je znieść. Jeśli czujesz, że twoje małżeństwo znalazło się w nieodwracalnym miejscu, możesz rozważyć rozwód. Zmuszanie się do pozostania w nieszczęśliwym małżeństwie może nie być rozwiązaniem dla ciebie lub twojego partnera.

Aby poruszać się po tym emocjonalnym i trudnym terenie, poprosiliśmy australijską psycholog Nooshę Mehmanli Anzab o kilka wskazówek od eksperta.

Poznaj eksperta Noosha Mehmanli Anzab jest głównym psychologiem w Psychfirst. Jest członkiem Australian Association of Psychologists (AAPi) oraz Association for Contextual Behavioural Science (ABS).

Zastanawiasz się, czy to już czas, aby zakończyć swoje małżeństwo? Rozważ kilka spostrzeżeń Anzab, zaczynając od przyznania się do tego, jak czuje się twój związek w jego obecnym stanie. Czytaj dalej, aby poznać dodatkowe wskaźniki, które mogą ci powiedzieć, kiedy nadszedł czas na rozwód.

Małe podrażnienia stały się źródłem gniewu

Anzab mówi: "Drobne podrażnienia we wszystkich aspektach życia mogą zacząć wpływać na ciebie w ogromny sposób. Wszyscy doświadczyliśmy tego uczucia. Może coś, co kiedyś uważałeś za ujmujące w swoim partnerze, teraz jest źródłem twojej frustracji." Na przykład, jeśli kiedyś kochałeś to, jak głośno śpiewa pod prysznicem, teraz może to doprowadzić cię do szaleństwa. Anzab sugeruje otwarcie linii komunikacji między tobą a twoim partnerem, zanim twoja irytacja i frustracja zamieni się w nienawiść i rozłączenie. Jeśli więc zauważysz, że jej włosy w szczotce, którą dzielicie, zaczynają cię naprawdę denerwować, porozmawiaj z nią o tym, zanim stanie się to znacznie większym problemem.

Nie ma wspólnej płaszczyzny porozumienia w ważnych kwestiach

"Wszyscy znamy powiedzenie 'przeciwieństwa się przyciągają', ale niestety niekoniecznie jest to prawda" - przyznaje Anzab. Na początku związku różnice mogą być ekscytujące, odświeżające i motywujące. Jednak zazwyczaj istnieje granica tego, jak bardzo jesteście skłonni pójść na kompromis. Anzab dodaje: "Nienegocjowalne potrzeby, takie jak podjęcie decyzji o miejscu, które nazwiemy domem, lub o tym, czy chcecie mieć dzieci, czy nie, mogą stać się źródłem niechęci i odtrącenia."

Ogólnie rzecz biorąc, kiedy kochasz kogoś, robisz wysiłek, aby być elastycznym - zwłaszcza jeśli chodzi o dostosowanie się do potrzeb naszego partnera - ale czasami, może trzeba postawić nogę i wybrać to, czego chcesz. Jeśli twój partner odmawia spotkania z tobą w połowie drogi w istotnych kwestiach lub ma niepodlegające negocjacjom potrzeby, które są zupełnie inne od twoich, możesz zmierzać do rozstania.

Praca zdaje się przeważać nad małżeństwem

Każdy związek, niezależnie od tego, jak doskonały może się wydawać, nie jest pozbawiony wyzwań. W małżeństwie częstym stresorem zewnętrznym są kwestie związane z pracą, w tym równowaga między karierą a życiem prywatnym lub problemy finansowe. Anzab mówi: "Stresory zewnętrzne mogą przenosić się na nasze życie osobiste i związki. Kiedy nie czujemy wsparcia, czujemy się odrzuceni, odizolowani, ignorowani, niegodni, a nawet niekochani." Każde z tych uczuć z pewnością spowoduje napięcie i stres w twoim związku.

Wszyscy znamy powiedzenie "przeciwieństwa się przyciągają", ale niestety niekoniecznie jest to prawda.

Jeśli czujesz, że on bardziej stawia na pierwszym miejscu swoją karierę niż małżeństwo, przeprowadź z nim rozmowę na ten temat i powiedz mu, jak się czujesz. Jeśli po jakimś czasie nic się nie zmieni, musisz zrobić to, co jest najlepsze dla ciebie i twojego poczucia własnej wartości.

Zaniedbanie przejęło kontrolę

"W pewnym momencie w małżeństwie, to jest wspólne dla jednostek, aby zatrzymać dążenie do niezależnego wzrostu. Stajemy się tak skoncentrowani na pomaganiu w rozwoju związku, że często zapominamy o rozwoju jako jednostki" - ostrzega Anzab. Szczęśliwe małżeństwo składa się z dwóch szczęśliwych jednostek, więc nie zapominaj o robieniu rzeczy, które dają ci poczucie satysfakcji i indywidualizmu. Kiedy zauważysz, że czujesz się zadufany we własnym życiu, powinieneś wziąć pod uwagę fakt, że twój związek mógł sprawić, że tak się czujesz. Nie będziesz w stanie wnieść pozytywności i miłości do swojego małżeństwa, jeśli czujesz się znudzony lub samozadowolony.

Związek wydaje się toksyczny

Skąd wiadomo, kiedy nadszedł czas na rozwód? Kiedy zaczynasz czuć się nieszczęśliwy w swoim związku, ponieważ jedno lub oboje z was angażuje się w destrukcyjne zachowania. Na przykład, może ona zaczęła pić więcej alkoholu niż kiedyś i staje się to problematyczne. Może jego nocne wyjście z chłopcami zamieniło się w kłamstwa na temat jego miejsca pobytu. "Miej na uwadze, że całkowicie normalne jest zakończenie związku, jeśli staje się on uciążliwy lub toksyczny dla obu stron" - sugeruje Anzab.

Autor