Jak wartości i ideały mogą uczynić lub złamać małżeństwo

W waszym małżeństwie ważne jest, abyście oboje byli wierni sobie nie tylko jako jednostki, ale także jako para małżeńska. Zanim to zrobicie, musicie wiedzieć, co oboje cenicie.

Jak poznać różnicę między wartościami a ideałami

Istnieje różnica między wartościami a ideałami.

Wartość to coś, co uznajesz za dobre i wartościowe i co decydujesz się mieć w swoim życiu teraz, będąc gotowym poświęcić inne rzeczy dla tego teraz.Ideał, z drugiej strony, to coś, co uznajesz za dobre, co chcesz mieć w swoim życiu kiedyś w przyszłości, ale nie jesteś gotów poświęcić tego teraz.

Wartości i ideały są często mylone, ale różnica między nimi polega na poziomie zaangażowania i gotowości do poświęcenia czegoś innego. Na przykład, niektóre pary mówią, że cenią sobie dobre małżeństwo, a jednak nie robią nic, aby ich małżeństwo było lepsze. W rzeczywistości więc dobre małżeństwo jest dla nich ideałem, a nie wartością.

Jak rozpoznać swoje wartości

Najlepszym sposobem na rozpoznanie własnych wartości jest przeanalizowanie dwóch bardzo ważnych aspektów swojego życia.

    Pierwszym z nich są finanse. Jak wydajesz swoje pieniądze? Gdzie one trafiają? Drugi to czas. Jak spędzasz swój czas? Czy większość godzin spędzasz w pracy czy w szkole? Ile czasu poświęcacie sobie nawzajem? Ile czasu poświęcacie na hobby lub rekreację?

Ustalcie priorytety swoich wartości i ideałów

Czasami oboje z was mogą umieszczać wartość na tej samej rzeczy, ale wartość ta różni się pod względem priorytetów i ważności. Jeśli nie będziecie o tym rozmawiać, różnice mogą prowadzić do konfliktu, zamieszania i rozczarowania.

Na przykład, para rozważa przeniesienie się do miejsca oddalonego od rodziny. Chociaż uważają, że bliskość rodziny jest jedną z ich wartości, jedno z małżonków przykłada do niej większą wagę niż drugie, ponieważ możliwości rozwoju zawodowego są dla niego ważniejsze. Bycie blisko rodziny jest dla jednego wartością, a dla drugiego ideałem. Aby poradzić sobie z tą różnicą wartości, para ta będzie musiała szczerze ocenić, czy dana decyzja będzie dobra dla ich związku, czy też nie.

Pytanie, które należy sobie zadać podczas omawiania swoich wartości i ideałów brzmi: "Czy zrobienie [tego i tego ...] zbliży nas do siebie czy pozwoli nam się oddalić?". Rozważcie, aby każde z was zapisało swoje dziesięć najlepszych wartości i porównajcie je. Wybierzcie te, które są na każdej z waszych list i indywidualnie nadajcie im priorytety z najważniejszymi na górze list. Porównajcie swoje listy i zobaczcie, czy są jakieś wartości, które oboje umieściliście na szczycie. Kontynuujcie porównywanie i omawianie najważniejszych wartości, aż oboje będziecie zgodni co do tego, jakie są wasze trzy najważniejsze wartości.

Pamiętajcie, że wartość jest ideałem, jeśli nie uwzględniacie jej w większości aspektów waszego życia - w czasie wolnym, w pracy, kiedy jesteście z rodziną i przyjaciółmi, jak spędzacie swój czas i pieniądze, itd.

Autor