Kiedy zmieniłam to w mojej porannej rutynie, zniknął mój niepokój

Santa Monica Boulevard to dobrze uczęszczana arteria, która łączy zachodnie Los Angeles z ekskluzywnymi sklepami w Beverly Hills, wysadzanymi tęczami ulicami West Hollywood i modnymi restauracjami w Silver Lake. Tak się składa, że jest ona również zmorą mojej egzystencji. Jak wielu mieszkańców Angelenos, od poniedziałku do piątku pokonuję tę dziurawą i pełną budów drogę w drodze do i z pracy. Wbrew temu, w co w młodości wierzyłem, słuchając wesołych tekstów Sheryl Crow, ten słynny bulwar nie jest wcale beztroski.

Siedzenie w ruchu ulicznym w Los Angeles to obserwowanie miasta w jego najgorszym wydaniu: wrzaskliwe klaksony samochodów, spaliny wydobywające się z autobusów miejskich, oszołomieni piesi i ja, w mojej Jetcie z 2009 roku, ściskająca kierownicę, mówiąca z zacisza samochodu okropne rzeczy o nieznajomych, których nigdy nie przyszłoby mi do głowy powiedzieć drugiemu człowiekowi w twarz. Tak było do czasu, gdy natknąłem się na nieprawdopodobną stację radiową, która zmieniła moje spojrzenie na codzienne dojazdy do pracy - KUSC, stację muzyki klasycznej z Los Angeles.

Przed tym zmieniającym grę odkryciem można było mnie spotkać słuchającego politycznie nacechowanych podcastów, które nie służyły mojemu zdrowiu psychicznemu. Choć uwielbiam Michaela Barbaro, Jona Favreau i Irę Glassa, kiedy moja tarcza wylądowała na 91,5 MHz FM, nagle zdałem sobie sprawę, że słuchanie ich politycznych komentarzy w drodze do i z pracy nie wpływa najlepiej na mój poziom stresu. Nie zrozumcie mnie źle. Nadal jestem wiernym abonentem The Daily, Pod Save America i This American Life, ale po prostu nie słucham ich już w czasie jazdy samochodem, co, szczerze mówiąc, zrobiło różnicę.

Poniżej przedstawiam poparte naukowo badania, które potwierdzają uspokajające efekty słuchania muzyki klasycznej, listę utworów zmniejszających niepokój, na którą się powołuję, oraz trwałe efekty zakazu słuchania w samochodzie przez miesiąc podcastów o tematyce politycznej.

Rozumowanie poparte nauką

Jak się okazuje, istnieje całkiem sporo badań wyjaśniających uspokajające działanie muzyki klasycznej, którego doświadczyłem, gdy trafiłem na stację KUSC. Według badań przeprowadzonych w 2016 roku słuchanie muzyki klasycznej obniża ciśnienie krwi, co wskazuje, że może ona pomóc ludziom w regeneracji sił po stresie. Naukowcy odkryli również, że słuchanie muzyki klasycznej może obniżać poziom lęku i kortyzolu. Co ciekawe, w programie stacji KUSC po godzinie 17:00 (czyli na początku godzin szczytu w Los Angeles) znajduje się "Anti-Road Rage Melody" (tak, to oficjalna nazwa tego segmentu radiowego).

Sprawdzona lista odtwarzania

Jeśli chcesz wypróbować tę rutynę redukującą szał na drodze podczas dojazdów do pracy, przygotowałem listę utworów, które obniżają mój poziom stresu podczas codziennej jazdy. Od Mozarta po Debussy'ego - ci melodyjni kompozytorzy zapewniają mi spokój podczas pokonywania wszystkich niezabezpieczonych lewych zakrętów, nietrafionych czerwonych świateł i nagłych zmian pasa ruchu.

Sonata fortepianowa C-dur nr 16 Mozarta

Sonata księżycowa Beethovena

Muzyka na wodzie Haendla

Preludium do Popołudnia fauna Claude'a Debussy'ego

Błękitny Dunaj Johanna Straussa jr.

Trois Gymnopédies Erika Satie

Powiew na strunie G J.S. Bacha

Kanon D-dur (Elegia) Pachelbela

Nokturn nr 2 Es-dur op. 9 - Chopin

Wyniki

Miesiąc po tym, jak zrezygnowałem ze słuchania w samochodzie podcastów o tematyce politycznej, nadal słucham radia z muzyką klasyczną w Los Angeles podczas moich dojazdów do pracy - posunąłbym się nawet do stwierdzenia, że przestawiłem się na dobre. Chociaż z pewnością nie opisałbym mojego poziomu szczęścia jako równego Sheryl Crow śpiewającej "All I Wanna to Do", to przyznam, że nie boję się jeździć bulwarem Santa Monica tak, jak kiedyś. A biorąc pod uwagę niekończący się strumień tylnych świateł, które zazwyczaj widzę zza kierownicy, to już coś.

Szukasz więcej sposobów, aby jak najlepiej wykorzystać czas dojazdu do pracy? Najlepsze audiobooki wszech czasów mogą sprawić, że nie będziesz mógł się doczekać korków.

Autor