Dlaczego odsuwamy się od przyjaciół

Nie każda przyjaźń kończy się dramatem i kłótniami. Niektórzy przyjaciele po prostu dryfują dalej i dalej, aż ich związek nie przypomina w ogóle swoich początkowych dni. Podobnie jak romantyczne partnerstwa, przyjaciele mogą się nagle rozdzielić; a czasami przychodzi to bez żadnego wyjaśnienia lub odwołania. Nie zawsze łatwo jest powiedzieć, czy ktoś się od ciebie oddala, a to może się zdarzyć w każdym wieku lub na każdym etapie przyjaźni.

Niezależnie od tego, czy jest to twój najlepszy przyjaciel, towarzysz z pracy, czy nawet ważna osoba z dzieciństwa, to normalne, że przechodzisz przez wzloty i upadki z ludźmi, na których ci zależy. Istnieje kilka wspólnych powodów, dla których twoja przyjaźń może się zmienić z czasem. Może jedno z was stało się zbyt zajęte, jakieś wydarzenie zmieniło jego odczucia lub po prostu jesteście w innym momencie życia. Niekoniecznie jest to czyjaś wina. Kiedy coś jest nie tak, możesz chcieć wrócić do siebie lub zrozumieć, co poszło nie tak. Wiele związków może potoczyć się w obie strony - wszystko zależy od tego, dlaczego się oddalasz i jak podchodzisz do sytuacji.

Poprosiliśmy eksperta o wyjaśnienie, dlaczego przyjaciele się rozchodzą i jak rozpoznać, kiedy to się dzieje w naszym życiu.

Dlaczego przyjaciele się rozchodzą

Nie każda przyjaźń ma pozostać w naszym życiu na zawsze. W rzeczywistości większość przyjaźni kończy się w pewnym momencie z różnych powodów. Przyjaciele mogą się rozdzielić, ponieważ ich życie nagle się zmienia (jak w przypadku nowej pracy, małżeństwa lub dziecka) lub gdy nie mają już tych samych wspólnych rzeczy. "Przyjaźnie mogą słabnąć z powodu różnicy w inwestowaniu czasu i energii" - mówi klinicystka zdrowia psychicznego Shainna Ali, Ph.D., LMHC.

Poznaj eksperta Shainna Ali, Ph.D., LMHC, jest klinicystką zdrowia psychicznego, superwizorką, edukatorką i rzeczniczką. Dr Ali jest pasjonatką destygmatyzacji poradnictwa w zakresie zdrowia psychicznego i pomagania ludziom na całym świecie w uznaniu znaczenia wspierania zdrowia psychicznego.

Innym powodem rozpadu przyjaciół jest brak zaufania. Kiedy jedna osoba zachowuje się źle, plotkuje lub wykazuje brak szacunku (rozmawiając nad drugą, nie słuchając jej lub będąc pyskatą), zaufanie między obiema stronami może się zmniejszyć. Jedna z przyjaciółek może czuć się ostrożna w stosunku do drugiej. Trudno jest zaufać komuś, kiedy boisz się wyrazić siebie lub opowiedzieć o swoim życiu - zwłaszcza jeśli obawiasz się, że informacje zostaną wykorzystane w niewłaściwy sposób (lub jeszcze gorzej).

Jak zauważyła Ali, wysiłek, jaki każda osoba wkłada w związek, może również spowodować, że przyjaciele będą dryfować osobno. "Niezależnie od zainwestowanego czasu, jakość doświadczenia może się różnić. Rozpoznanie tego może spowodować, że dana osoba poczuje się wzięta za pewnik, zlekceważona i niekochana" - mówi Ali. Kiedy jedna osoba czuje, że związek jest jednostronny, może mieć wrażenie, że druga nie dba o nią lub nie okazuje jej wystarczającego zainteresowania. Zastanów się, kto najczęściej się do ciebie odzywa: Jeśli zdasz sobie sprawę, że nigdy nie dzwonisz pierwszy lub nie pytasz, jak sobie radzą, może to wyjaśnić, dlaczego twój przyjaciel się odsuwa. Kolejnym ważnym czynnikiem są kłótnie. Czy regularnie dochodzi między wami do konfliktów lub nie możecie dojść do porozumienia w jakiejś istotnej sprawie? Bez względu na to, czy chodzi o drobne sprzeczki, czy o całkowity rozłam między dwojgiem ludzi, zbyt wiele negatywnych doświadczeń może odepchnąć twojego przyjaciela. Pamiętaj, aby jasno się komunikować, zrozumieć swoją rolę i przeprosić, jeśli w jakikolwiek sposób go zraniłeś.

W innych przypadkach jednak, dwóch przyjaciół po prostu się od siebie oddala. Jest to typowe dla przyjaciół, którzy są blisko podczas przełomowych okresów w życiu, takich jak lata szkolne lub początek nowej pracy. "Ludzie zmieniają się z czasem. Przyjaźnie mogą rosnąć równolegle, zacieśniać się lub oddalać. Rzeczy, które wcześniej magnetyzowały nas do naszych przyjaciół, mogą już nie istnieć, a przynajmniej nasza więź z nimi mogła się rozproszyć" - mówi Ali. W miarę jak zmienia się nasze życie, zmieniają się też nasze przyjaźnie. Nie ma nic złego w tym, że nie chcecie być znowu blisko siebie; możecie od czasu do czasu nadrobić zaległości i nadal mieć wzajemne zrozumienie, że zależy wam na sobie (nawet jeśli nie rozmawiacie już zbyt wiele).

Chociaż koniec przyjaźni często spotyka się z zamieszaniem, smutkiem i frustracją, ważne jest, aby pamiętać, że zakończenie przyjaźni jest normalne - i że wszyscy możemy uczyć się od przeszłych relacji.

Kiedy nie chcesz, aby przyjaźń się zmieniła

To, czy przyjaźń można naprawić, zależy od powodów, które stoją za zerwaniem. Jeśli potrafisz zidentyfikować problem, którym należy się zająć, być może będziesz w stanie przeprowadzić rozmowę i rozpocząć wspólną pracę nad nim. Ale jeśli po prostu oddalasz się od siebie wraz z wiekiem, możesz zaakceptować, że rzeczy się zmieniają, ponieważ oboje przechodzicie do nowego etapu życia. To normalne, że jesteś w innym miejscu emocjonalnym niż zacząłeś. "Pragnienia dotyczące troski, dzielenia się, czasu, energii, bliskości i wzajemności mogą się różnić w zależności od przyjaciela. Nawet jeśli oboje dajecie z siebie wszystko, niedopasowanie może mieć wpływ. Nasze nadzieje mogą napędzać nasze oczekiwania" - mówi Ali.

Jeśli twój przyjaciel odsuwa się od ciebie bez żadnych wysiłków, by na nowo rozbudzić przyjaźń, być może już zdecydował (lub wierzy), że jest ona skończona. Nie ma potrzeby formalnie kończyć przyjaźni, która się rozpadła. W rzeczywistości może być lepiej dla obu osób, aby zostawić otwarte drzwi; możesz wrócić do siebie po latach. W innych przypadkach, jeśli jedna osoba aktywnie chce zakończyć relację, druga może stwierdzić, że najlepiej jest pozwolić jej być.

Akceptacja rozpadu przyjaźni

Trudno jest puścić każdą przyjaźń, zwłaszcza taką, która po prostu zanika na końcu. Pamiętaj, że każda przyjaźń wnosi coś do Twojego życia - doceń więc wspomnienia, które razem zrobiliście i rzeczy, którymi dzieliliście się w związku. Może się okazać, że dzięki temu doświadczeniu nauczyłeś się czegoś nowego o sobie.

Nie ma potrzeby zadręczać się utratą przyjaciela. Nie ma problemu z żałobą i szukaniem zamknięcia w sobie. Ciesz się, że tak się stało i ciesz się nowymi ludźmi, których poznasz, gdy rozpoczniesz kolejny rozdział swojego życia.

Autor