Przypadkowe randki a związki: Oto kiedy nadszedł czas, aby uczynić to oficjalnym

Jakby znalezienie miłości za pośrednictwem nieograniczonych aplikacji randkowych nie było wystarczająco tajemnicze, określenie, kiedy nadszedł czas, abyś Ty i Twoja druga połówka zaktualizowali swoje statusy do "W związku", jest zupełnie inną zagadką. Nawet jeśli iskry lecą na każdej randce i masz niesamowitą chemię między prześcieradłami, niekoniecznie jest to gwarancja, że przejdziesz przez etap "tylko się widujemy".

Niezależnie od tego, czy chcesz grać na boisku, czy też jesteś gotowy, aby poważnie myśleć o znalezieniu "tego jedynego", warto wiedzieć, na czym polegają przypadkowe randki i jak rozpoznać, kiedy stają się one długoterminowe. Podobnie jak w przypadku każdego związku - romantycznego lub innego - pamiętaj, że zawsze powinieneś komunikować swoje oczekiwania, aby uniknąć bycia zaskoczonym. Pragnienie monogamii może się różnić w zależności od osoby. Skąd więc możesz wiedzieć, czy twój partner chce pozostać na luzie, czy też zmierzasz w kierunku poważnego związku? Można zacząć od ustalenia granic (i tego, czy obejmują one inne osoby).

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co oznacza niezobowiązujące randkowanie i kiedy nadszedł czas, aby uczynić to oficjalnym.

Niezobowiązujące randki

Kiedy nie możesz pozbyć się kogoś z głowy, może to być szczególnie trudne, jeśli nie wiesz, czego ta osoba chce. Czy to przeradza się w coś więcej, czy po prostu myślą, że jesteście przyjaciółmi z korzyściami? Na początku związku ważne jest, aby omówić swoje intencje. Nie oznacza to, że od samego początku będziesz mieć wszystkie odpowiedzi - niektóre relacje zaczynają się od niechcenia i nie każdy potrzebuje tyle samo czasu, aby uczynić je oficjalnymi. Jeśli twój partner sugeruje przyszłość, w której jesteście na wyłączność, prawdopodobnie jest otwarty na możliwość związku. Z drugiej strony, może on pilnować harmonogramu i priorytetowo traktować czas spędzany z innymi ludźmi.

Jednym z problemów w związkach typu friends with benefits jest to, że ludzie rzadko mówią o swoich oczekiwaniach lub uczuciach.

Według raportu Pew Research Center, około 50 procent wszystkich samotnych osób nie jest zainteresowanych poważnym związkiem. Kolejne 10 procent szuka wyłącznie niezobowiązujących randek. Jeśli masz nadzieję na poważny związek ze swoim przypadkowym partnerem, te szanse mogą nie być zachęcające... ale jak we wszystkich sprawach sercowych, najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czego chcą, jest komunikacja. "Jednym z problemów w związkach typu friends with benefits jest to, że ludzie [rzadko] rozmawiają o swoich oczekiwaniach lub uczuciach" - mówi ekspert Paul Joannides, Psy.D. "Nie rozmawiają ze sobą o swoim związku, który nadal jest pewnego rodzaju związkiem, nawet jeśli nie jest wypełniony słowami "kocham cię"".

Dla wielu osób piękno niezobowiązujących randek polega na tym, że nie muszą być one na wyłączność. Jeśli właśnie opuściłeś poważny związek, możesz nie być gotowy na ustatkowanie się w najbliższym czasie. Możesz także wciąż odnajdywać siebie - więc jeśli jedna osoba nie może teraz zaspokoić wszystkich twoich potrzeb, możesz skupić się na sobie, badając, czego chcesz od partnera.

Randki na wyłączność

W połowie drogi między przypadkowymi randkami a poważnymi związkami często pojawia się szara strefa "randek na wyłączność". Jest to świetny czas na sprawdzenie, czy twój partner jest dla ciebie odpowiedni. Być może nie jesteście jeszcze zdecydowani na dłuższą metę, ale oboje jesteście gotowi zgodzić się, że na razie nie będziecie spotykać się z innymi osobami.

Dobre relacje zaczynają się od dobrych decyzji, a ocena swoich przekonań przed rozpoczęciem związku jest najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić.

Kiedy zdecydujesz się na wyłączność, możesz traktować siebie nawzajem jako poważnych partnerów bez ciężaru pełnego związku. Poświęć trochę czasu na poznanie swojego partnera i zrozumienie jego wartości, romantycznych pragnień i zainteresowań, aby upewnić się, że są one zgodne z twoimi. Jest to również czas na odkrywanie, jak wyglądałoby wspólne życie - chodzenie na randki, próbowanie nowych rzeczy i bycie wrażliwym na swoje myśli lub obawy. "Dobre relacje zaczynają się od dobrych decyzji, a ocena swoich przekonań na temat związków i miłości przed rozpoczęciem związku jest najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić. Musisz mieć pewność, że twoje oczekiwania są realistyczne, aby mieć szczęśliwy i funkcjonalny długoterminowy związek" - mówi licencjonowany psycholog kliniczny Seth Meyers, Psy.D. Na tym etapie randkowania ważne jest, aby zdecydować, czy ta osoba podkreśla twoje najlepsze ja, czy też widzisz czerwone flagi. "Celem romantycznego związku jest zapewnienie wsparcia i wydobycie z siebie nawzajem tego, co najlepsze, tak aby każda osoba miała pożywienie i siłę, by wyjść na świat i osiągnąć [swoje] cele życiowe".

W związku

Po znalezieniu odpowiedniej osoby, zaangażowany związek może się rozwijać. Czasami jeden z partnerów może mieć inne poglądy niż drugi, więc pamiętaj, aby komunikować swoje uczucia. Jest to czas na ustalenie granic i omówienie przyszłości. Decyzja o podjęciu oficjalnej decyzji może być ekscytująca, ale ważne jest, aby przygotować się na sukces: Upewnij się, że oboje oczekujecie tego samego pod względem zaangażowania i nie przenosisz przeszłych obciążeń na nową partnerkę.

"Pomyśl teraz o dynamice relacji, która zwykle ewoluuje w ciągu miesięcy lub lat z twoimi własnymi partnerami" - mówi ekspert Susan Krauss Whitbourne, Ph.D. - "Czy masz problemy z komunikowaniem swoich uczuć? Czy masz tendencję do angażowania się w drobne kłótnie? Czy przeszkadza ci, gdy twój partner zwraca uwagę na inne osoby?". Problemy z poprzednich związków mogą być przenoszone, więc bądź szczery w ocenie samego siebie. Jeśli doświadczyłeś wzorców problemów ze swoimi byłymi, jest możliwe - a nawet prawdopodobne - że mogą się one powtórzyć. Poświęć trochę czasu na poinformowanie partnera o swoich obawach, abyście oboje wiedzieli, co jest, a co nie jest dopuszczalne w waszej przyszłości.

Kiedy zerwać

Zerwanie nigdy nie jest łatwe, ale można śmiało powiedzieć, że ghosting jest szkodliwy dla obu osób. Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego przypadkowego partnera, wyraź swoje uczucia, zachowując szacunek dla drugiej osoby. Innym znakiem, że nadszedł czas, aby ponownie rozważyć swój związek, jest emocjonalne oszukiwanie. Zerwanie z kimś, z kim się nie umawiasz, może wydawać się niezręczne, ale najlepiej jest jasno komunikować, na czym stoisz. Z drugiej strony, jeśli twój przypadkowy partner wydaje się być myślami gdzie indziej, może to być znak, że nie planuje poważnych rzeczy. Mimo to warto porozmawiać, aby dać mu znać, kiedy nie chcesz się już więcej spotykać.

Niezależnie od tego, czy jesteś gotowy, aby się zaangażować, czy też zdecydujesz, że najlepiej jest być samemu, niezobowiązujące randki mają swoje zalety (nawet jeśli związek się zakończy). Spotykanie się z różnymi ludźmi to świetny sposób, aby dowiedzieć się, czego chcesz w romansie - a nawet dowiedzieć się więcej o sobie. Więc kiedy spotkasz kogoś, kogo lubisz, niezależnie od przyszłych intencji, bądź otwarty na odkrywanie. Te luźne relacje mogą być nawet kluczem do odkrycia wymarzonego partnera.

Autor